رفتن به بالا

تنها سایت خبری منطقه ترشیز که شامل شهرستانهای کاشمر،خلیل آباد و بردسکن می باشد که این سایت زیر نظر دفتر خبرگزاری صداوسیما می باشد

تعداد اخبار امروز : 10 خبر


  • یکشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۹
  • الأحد ۱ شوال ۱۴۴۱
  • 2020 Sunday 24 May
-١٨(°C)
وزش باد (mph)
فشار (in)
محدوده دید (mi)
اشعه فرابنفش -
رطوبت (in)
عاملان سرقت در کاشمر دستگیر شدند

عاملان سرقت در کاشمر دستگیر شدند فرمانده انتظامی کاشمر گفت: دو متهم که اقدام به سرقت به عنف از یک کارگاه تولیدی در این شهرستان کرده بودند، دستگیر شدند. به گزارش خبرنگار ترشیز خبر از کاشمر  سرهنگ حسین احمدی  فرمانده انتظامی کاشمر گفت: در پی وقوع یک فقره سرقت به عنف از یک کارگاه تولیدی در یکی از […]

عاملان سرقت در کاشمر دستگیر شدند

فرمانده انتظامی کاشمر گفت: دو متهم که اقدام به سرقت به عنف از یک کارگاه تولیدی در این شهرستان کرده بودند، دستگیر شدند.

به گزارش خبرنگار ترشیز خبر از کاشمر  سرهنگ حسین احمدی  فرمانده انتظامی کاشمر گفت: در پی وقوع یک فقره سرقت به عنف از یک کارگاه تولیدی در یکی از مناطق حاشیه این شهرستان ماموران دایره مبارزه با سرقت کلانتری ۱۱ بلوار جانبازان وارد عمل شدند.

او افزود: در بررسی انجام شده توسط ماموران کلانتری ۱۱ جانبازان مشخص شد زن و مردی با ورود به کارگاه تولیدی پس از ضرب و شتم مالک کارگاه اقدام به سرقت برخی وسایل و تجهیزات کارگاه کرده و از محل متواری شده اند.

فرمانده انتظامی کاشمر ادامه داد: با توجه به حساسیت موضوع، ماموران کلانتری ۱۱ با جمع‌آوری سرنخ‌های موجود تحقیقات خود را برای دستگیری سارقان آغاز و پس از انجام یک سری اقدامات فنی و تخصصی متهمان را شناسایی و با هماهنگی مقام قضایی آن‌ها را دستگیر کردند.

سرهنگ حسین احمدی بیان کرد: متهمان دستگیرشده در ابتدا منکر هر گونه جرمی بودند، ولی در مواجهه با ادله و مستندات غیرقابل انکار پلیس به بزه انتسابی مبنی بر سرقت به عنف از کارگاه تولیدی و همچنین ۱۰ فقره انواع سرقت در سطح این شهرستان اعتراف کردند.

او تصریح کرد: با اشاره به معرفی متهمان به مراجع قضایی از شهروندان خواست به منظور پیشگیری از سرقت، ضمن رعایت نکات ایمنی در صورت مشاهده هرگونه موارد مشکوک مراتب را بلافاصله به مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ اطلاع دهند.

 

خبرنگار:محمدجواد دربانی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

نگاهی به تاریخ

نگاهی به روستای مغان و اردوی ۴۰۰ سال پیش شاه عباس صفوی در این روستا

روستای مغان از توابع بخش مرکزی شهرستان کاشمر در استان خراسان رضوی است این این روستا در دهستان پایین ولایت قرار دارد و بر اساس سرشماری سال 1395 جمعیت آن 2516 نفر (788 خانوار) با 1284 مرد و 1232 زن است. روستای مغان 2 کلیومتر با شهر کاشمر فاصله دارد و در سمت غرب شهر واقع است واز طرف جنوب غربی به روستای ممرآباد و از طرف شمال به جاده کاشمر-بردسکن منتهی می شود و در ناحیه آب وهوای گرم وخشک در حاشیه کویر واقع است. واژه کاوی واژه مغان در لغت نامه دهخدا اینگونه تعریف شده است «مغان . [ م ُ ] (اِ) ج ِ مغ. رجوع به مغ شود. || مغان در اصل قبیله ای از قوم ماد بودند که مقام روحانیت منحصراً به آنان تعلق داشت . آنگاه که آیین زرتشت بر نواحی غرب و جنوب ایران یعنی ماد و پارس مستولی شد مغان پیشوایان دیانت جدید شدند. در کتاب اوستا نام طبقه ٔ روحانی را به همان عنوان قدیمی که داشته اند یعنی آترون می بینیم اما در عهد اشکانیان و ساسانیان معمولاً این طایفه رامغان می خوانده اند.» با توجه به اینکه در روزگاری آیین زرتشتی در ترشیز کهن رونق داشته و اکنون هم آثار آن مانند قلعه آتشگاه در حدود 8 کیلومتری شمال غرب روستا  باقی مانده است و با توجه به معنی واژه مغان که در بالا ذکر شد، می توان این گمانه را زد که این روستا روزگاری محل روحانیان و پیشوایان آیین زرتشت در ترشیز کهن بوده است و از همین رو این نام را برای آن برگزیده اند هر چند این فقط در حد یک فرضیه است. پیشینه سند دقیقی در خصوص قدمت روستای مغان وجود ندارد ولی بافت کوچه باغ ها و معماری خانه باغ های این روستا نشان از قدمت بالای این روستا می دهد. همچنین در بعضی از کتب تاریخی روایاتی در خصوص اقامت شاه عباس صفوی در حدود قرن دهم هجری قمری در روستای مغان دیده می شود. که این امر نشان دهنده آن است که لاقل در 400 سال پیش روستا از رونق و آبادی فراوانی برخوردار بوده است. اردو شاه عباس در روستای مغان در حوالی سال 992 قمری زمانی که شاه عباس صفوی هنوز ده- دوازده ساله بیشتر نداشت به عنوان حاکم خراسان بزرگ گماشته شده بود و در هرات امروزی اقامت داشت. شاه عباس به دلیل اینکه سنش کم بود زمام حکومت داری خراسان را به علیقلی خان یکی از خوانین طایفه شاملو واگذار کرده که این موضوع باعث ناراحتی سایر خوانین و طوایف علی الخصوص مرشد قلی خان از طایفه استاجلو شده بود کشمکش ها ادامه داشت و در غرب خراسان آن روزها قدرت و نفوذ مرشد قلی خان روز به روز افزایش پیدا می کرد از همین رو علیقلی خان وزیر و در واقع همه کاره شاه عباس، تصمیم گرفت به مقابله با مرشد قلی خان برخیزد از همین رو سپاهی آماده کرد و به سمت غرب خراسان یعنی نواحی ...