رفتن به بالا

تنها سایت خبری منطقه ترشیز که شامل شهرستانهای کاشمر،خلیل آباد و بردسکن می باشد که این سایت زیر نظر دفتر خبرگزاری صداوسیما می باشد

تعداد اخبار امروز : 10 خبر


  • یکشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۹
  • الأحد ۱ شوال ۱۴۴۱
  • 2020 Sunday 24 May
-١٨(°C)
وزش باد (mph)
فشار (in)
محدوده دید (mi)
اشعه فرابنفش -
رطوبت (in)
برداشت گل محمدی درکاشمر

برداشت گل محمدی درکاشمر مدیر جهاد کشاورزی کاشمر گفت: گل محمدی در سطح ۶۰ هکتار از اراضی این شهرستان در حال برداشت است. به گزارش خبرنگار ترشیز خبر از کاشمر حسین محمدی مدیر جهاد کشاورزی کاشمر با اشاره به اینکه گل محمدی در سطح ۶۰ هکتار از اراضی این شهرستان در حال برداشت است،گفت: گل […]

برداشت گل محمدی درکاشمر

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر گفت: گل محمدی در سطح ۶۰ هکتار از اراضی این شهرستان در حال برداشت است.

به گزارش خبرنگار ترشیز خبر از کاشمر حسین محمدی مدیر جهاد کشاورزی کاشمر با اشاره به اینکه گل محمدی در سطح ۶۰ هکتار از اراضی این شهرستان در حال برداشت است،گفت: گل محمدی، گیاهی مقاوم به کم آبی، آفات و امراض می‌باشد، که علاوه بر خواص درمانی، دارای مزیت‌های اقتصادی فراوانی مانند ارزش صادراتی، جذب گردشگر و اشتغال زایی است.

او افزود: غنچه خشک، مایع گلاب، روغن و اسانس، فرآورده‌های برگرفته از گل محمدی است که علاوه بر عرضه در بازار‌های داخلی، قابلیت صادرات را دارا هستند.

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر ادامه داد: این روز‌ها کشاورزان منطقه در حال برداشت این گیاه زیبا می‌باشند که با توجه به نیاز بازار به دو شکل گل باز شده و غنچه برداشت می‌شود.

محمدی بیان کرد: برداشت گل محمدی از صبح زود و قبل از طلوع آفتاب و در هوای خنک بامدادی شروع و باید تا قبل از گرم شدن هوا انجام شود، این گیاه پس از باز شدن دوام کمی روی شاخه دارد و در صورت تأخیر طی ۲۴ ساعت رنگ آن به سفیدی گراییده و می‌ریزد و با توجه به این که برخی از کشاورزان منطقه بحث گلاب گیری را مدنظر دارند تأخیر زمان برداشت باعث افت شدید کیفیت گلاب و اسانس استحصال‌شده می‌شود.

او تصریح کرد: رویکرد سازمان جهاد کشاورزی در جهت افزایش سطح زیر کشت، تولید محصول و حفظ منابع طبیعی با حمایت از توسعه این محصول است و گل محمدی با دارا بودن مزایای بسیار، گیاهی با اهمیت برای کشور است که نیازمند تجاری‌سازی است.

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر تاکید کرد: در شهرستان نیز با توجه به وجود مهم ترین شرکت گیاهان دارویی استان که به عنوان معین اقتصادی منطقه محسوب می‌شود، کار کاشت مبتنی بر قرارداد، خرید تضمینی و پرداخت تسهیلات در انواع گیاهان دارویی در حال فعالیت است و می‌تواند چرخه کاشت، داشت، فرآوری و صادرات گیاهان دارویی را فراهم آورد.

محمدی اظهار کرد: همچنین برگزاری اولین پویش ملی گیاهان دارویی به همین منظور پارسال در شهرستان باعث ترغیب کشاورزان به کشت گیاهان دارویی کم آب طلب از جمله گل محمدی شده است.ش

انتهای پیام//م.د

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

نگاهی به تاریخ

نگاهی به روستای مغان و اردوی ۴۰۰ سال پیش شاه عباس صفوی در این روستا

روستای مغان از توابع بخش مرکزی شهرستان کاشمر در استان خراسان رضوی است این این روستا در دهستان پایین ولایت قرار دارد و بر اساس سرشماری سال 1395 جمعیت آن 2516 نفر (788 خانوار) با 1284 مرد و 1232 زن است. روستای مغان 2 کلیومتر با شهر کاشمر فاصله دارد و در سمت غرب شهر واقع است واز طرف جنوب غربی به روستای ممرآباد و از طرف شمال به جاده کاشمر-بردسکن منتهی می شود و در ناحیه آب وهوای گرم وخشک در حاشیه کویر واقع است. واژه کاوی واژه مغان در لغت نامه دهخدا اینگونه تعریف شده است «مغان . [ م ُ ] (اِ) ج ِ مغ. رجوع به مغ شود. || مغان در اصل قبیله ای از قوم ماد بودند که مقام روحانیت منحصراً به آنان تعلق داشت . آنگاه که آیین زرتشت بر نواحی غرب و جنوب ایران یعنی ماد و پارس مستولی شد مغان پیشوایان دیانت جدید شدند. در کتاب اوستا نام طبقه ٔ روحانی را به همان عنوان قدیمی که داشته اند یعنی آترون می بینیم اما در عهد اشکانیان و ساسانیان معمولاً این طایفه رامغان می خوانده اند.» با توجه به اینکه در روزگاری آیین زرتشتی در ترشیز کهن رونق داشته و اکنون هم آثار آن مانند قلعه آتشگاه در حدود 8 کیلومتری شمال غرب روستا  باقی مانده است و با توجه به معنی واژه مغان که در بالا ذکر شد، می توان این گمانه را زد که این روستا روزگاری محل روحانیان و پیشوایان آیین زرتشت در ترشیز کهن بوده است و از همین رو این نام را برای آن برگزیده اند هر چند این فقط در حد یک فرضیه است. پیشینه سند دقیقی در خصوص قدمت روستای مغان وجود ندارد ولی بافت کوچه باغ ها و معماری خانه باغ های این روستا نشان از قدمت بالای این روستا می دهد. همچنین در بعضی از کتب تاریخی روایاتی در خصوص اقامت شاه عباس صفوی در حدود قرن دهم هجری قمری در روستای مغان دیده می شود. که این امر نشان دهنده آن است که لاقل در 400 سال پیش روستا از رونق و آبادی فراوانی برخوردار بوده است. اردو شاه عباس در روستای مغان در حوالی سال 992 قمری زمانی که شاه عباس صفوی هنوز ده- دوازده ساله بیشتر نداشت به عنوان حاکم خراسان بزرگ گماشته شده بود و در هرات امروزی اقامت داشت. شاه عباس به دلیل اینکه سنش کم بود زمام حکومت داری خراسان را به علیقلی خان یکی از خوانین طایفه شاملو واگذار کرده که این موضوع باعث ناراحتی سایر خوانین و طوایف علی الخصوص مرشد قلی خان از طایفه استاجلو شده بود کشمکش ها ادامه داشت و در غرب خراسان آن روزها قدرت و نفوذ مرشد قلی خان روز به روز افزایش پیدا می کرد از همین رو علیقلی خان وزیر و در واقع همه کاره شاه عباس، تصمیم گرفت به مقابله با مرشد قلی خان برخیزد از همین رو سپاهی آماده کرد و به سمت غرب خراسان یعنی نواحی ...