رفتن به بالا

تنها سایت خبری منطقه ترشیز که شامل شهرستانهای کاشمر،خلیل آباد و بردسکن می باشد که این سایت زیر نظر دفتر خبرگزاری صداوسیما می باشد

تعداد اخبار امروز : 10 خبر


  • یکشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۹
  • الأحد ۱ شوال ۱۴۴۱
  • 2020 Sunday 24 May
-١٨(°C)
وزش باد (mph)
فشار (in)
محدوده دید (mi)
اشعه فرابنفش -
رطوبت (in)
  • چهارشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۴
  • کد خبر : 5755
  • مشاهده : 129 بازدید
  • پیشخوان
  • چاپ خبر : هشت رقم جدید انگور بی‌دانه حبه درشت دستاورد محققان دانشگاه تهران

محققان پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران پس از هفت سال تلاش و تحقیق هشت رقم جدید انگور بی‌دانه حبه‌درشت به دست آوردند. دکتر علی عبادی، عضو هیأت علمی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران درباره این دستاورد علمی گفت: «هشت رقم انگور بی دانه حبه درشت، توسط تیم تحقیقاتی گروه مهندسی علوم باغبانی پردیس […]

محققان پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران پس از هفت سال تلاش و تحقیق هشت رقم جدید انگور بی‌دانه حبه‌درشت به دست آوردند.

دکتر علی عبادی، عضو هیأت علمی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران درباره این دستاورد علمی گفت: «هشت رقم انگور بی دانه حبه درشت، توسط تیم تحقیقاتی گروه مهندسی علوم باغبانی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران معرفی شده که معرفی این ارقام در پی اجرای طرح اصلاح انگورهای تازه خوری محقق شده است».
سرپرست این تیم تحقیقاتی با معرفی هشت رقم جدید انگور بی دانه حبه درشت افزود: «در ایران ارقام زیادی از انگور داریم اما بیشتر این ارقام دانه‌دارند و برای صادرات مناسب نیستند. همچنین ارقام بی‌دانه انگور مانند بی‌دانه سفید، بی‌دانه قرمز، یاقوتی و عسکری در کشور وجود دارد اما مشکل اصلی آنها ریز بودن حبه‌ها است در حالی که در کشورهای خارجی انگورهای حبه درشت از استقبال بیشتری برخوردارند».

دکتر عبادی تصریح کرد: «انگورهای تازهخوری در کشور ما بیش از نیاز داخلی تولید می‌شود اما به دلیل دانه‌دار بودنشان برای صادرات مورد استقبال قرار نمی‌گیرند و به همین دلیل از سال ۱۳۷۸ کار تحقیقاتی را آغاز کردیم به طوری که تعدادی از ارقام انگورهای دانه‌دار به عنوان والد مادری و انگورهای بی‌دانه به عنوان والد پدری انتخاب و سپس دورگ‌گیری شدند».
وی ادامه داد: «در این طرح تحقیقاتی گل‌های ارقام مادر را اخته و پرچم‌هایش را حذف کردیم و از گرده ارقام بی‌دانه بر روی آن نشاندیم و توانستیم در طول مدت ۲ سال تعداد زیادی بذر دورگ به دست آورده و با کاشت آنها، بعد از حدود ۷ سال این نهال‌ها به ثمر نشستند».
دکتر عبادی با اشاره به اینکه بر روی این تحقیق سه دانشجوی کارشناسی ارشد کار می‌کردند تا بتوانند این ژنوتیپ‌های بی‌دانه و درشت را به دست بیاورند، گفت: «در این ژنوتیپ‌ها بیش از ۱۰۰ صفت مورد ارزیابی قرار گرفت تا کیفیت مطلوب به دست بیاید».
استاد گروه علوم باغبانی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران افزود: «طبق دستورالعمل مؤسسه ثبت و گواهی بذر و نهال وزارت جهاد کشاورزی، محصول جدید برای ثبت ارقام جدید به مدت ۲ سال متوالی مورد آزمایش تمایز، یکنواختی و پایداریDUS قرار گرفت که در نهایت هشت ژنوتیپ انتخاب شد و به عنوان رقم جدید توسط مؤسسه ثبت و گواهی بذر و نهال ثبت شدند».

وی تصریح کرد: «این ارقام شامل پردیس، عقیق، سروش، زرین، یاقوت کبود، بی‌دانه سیاه، الماس و رخشاست که از بین بیش از سه هزار دورگ به دست آمده، انتخاب و معرفی شدند».
دکتر عبادی از جمله مزایای این ارقام را درشت بودن و گوشتی بودن آنان دانست ضمن اینکه حبه‌ها استحکام بیشتری بر روی خوشه دارند و فوری از خوشه جدا نمی‌شوند.


استاد پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: «به زودی این هشت رقم را در روزنامه رسمی کشور آگهی می‌کنیم تا به اطلاع همگان برسد و اگر کسی ادعایی در مورد آنها داشت مطرح کند و پس از آن برای تکثیر این ارقام در سطح وسیع اقدام به قرارداد با بخش خصوصی می‌کنیم تا حاصل این کار تحقیقاتی پس از تکثیر رقم در اختیار باغداران قرار گیرد».
وی اظهار امیدواری کرد با تکثیر این ارقام و تولید در سطح وسیع توسط باغداران، سود زیادی نصیب تولیدکنندگان این بخش شود.
دکتر عبادی با بیان اینکه تکثیر این ارقام پس از ثبت توسط مؤسسه ثبت و گواهی بذر و نهال میسر می‌شود، گفت: «خوشبختانه این ارقام یک هفته پیش ثبت شدند و به زودی در روزنامه رسمی آگهی می‌شوند».
وی یادآور شد کشورهای زیادی از جمله کشورهای آسیای میانه، کشورهای خلیج فارس و عربی و همچنین کشورهای اروپایی خواستار محصول انگور تولید کشورمان هستند.

منبع:

دانشگاه تهران

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

نگاهی به تاریخ

نگاهی به روستای مغان و اردوی ۴۰۰ سال پیش شاه عباس صفوی در این روستا

روستای مغان از توابع بخش مرکزی شهرستان کاشمر در استان خراسان رضوی است این این روستا در دهستان پایین ولایت قرار دارد و بر اساس سرشماری سال 1395 جمعیت آن 2516 نفر (788 خانوار) با 1284 مرد و 1232 زن است. روستای مغان 2 کلیومتر با شهر کاشمر فاصله دارد و در سمت غرب شهر واقع است واز طرف جنوب غربی به روستای ممرآباد و از طرف شمال به جاده کاشمر-بردسکن منتهی می شود و در ناحیه آب وهوای گرم وخشک در حاشیه کویر واقع است. واژه کاوی واژه مغان در لغت نامه دهخدا اینگونه تعریف شده است «مغان . [ م ُ ] (اِ) ج ِ مغ. رجوع به مغ شود. || مغان در اصل قبیله ای از قوم ماد بودند که مقام روحانیت منحصراً به آنان تعلق داشت . آنگاه که آیین زرتشت بر نواحی غرب و جنوب ایران یعنی ماد و پارس مستولی شد مغان پیشوایان دیانت جدید شدند. در کتاب اوستا نام طبقه ٔ روحانی را به همان عنوان قدیمی که داشته اند یعنی آترون می بینیم اما در عهد اشکانیان و ساسانیان معمولاً این طایفه رامغان می خوانده اند.» با توجه به اینکه در روزگاری آیین زرتشتی در ترشیز کهن رونق داشته و اکنون هم آثار آن مانند قلعه آتشگاه در حدود 8 کیلومتری شمال غرب روستا  باقی مانده است و با توجه به معنی واژه مغان که در بالا ذکر شد، می توان این گمانه را زد که این روستا روزگاری محل روحانیان و پیشوایان آیین زرتشت در ترشیز کهن بوده است و از همین رو این نام را برای آن برگزیده اند هر چند این فقط در حد یک فرضیه است. پیشینه سند دقیقی در خصوص قدمت روستای مغان وجود ندارد ولی بافت کوچه باغ ها و معماری خانه باغ های این روستا نشان از قدمت بالای این روستا می دهد. همچنین در بعضی از کتب تاریخی روایاتی در خصوص اقامت شاه عباس صفوی در حدود قرن دهم هجری قمری در روستای مغان دیده می شود. که این امر نشان دهنده آن است که لاقل در 400 سال پیش روستا از رونق و آبادی فراوانی برخوردار بوده است. اردو شاه عباس در روستای مغان در حوالی سال 992 قمری زمانی که شاه عباس صفوی هنوز ده- دوازده ساله بیشتر نداشت به عنوان حاکم خراسان بزرگ گماشته شده بود و در هرات امروزی اقامت داشت. شاه عباس به دلیل اینکه سنش کم بود زمام حکومت داری خراسان را به علیقلی خان یکی از خوانین طایفه شاملو واگذار کرده که این موضوع باعث ناراحتی سایر خوانین و طوایف علی الخصوص مرشد قلی خان از طایفه استاجلو شده بود کشمکش ها ادامه داشت و در غرب خراسان آن روزها قدرت و نفوذ مرشد قلی خان روز به روز افزایش پیدا می کرد از همین رو علیقلی خان وزیر و در واقع همه کاره شاه عباس، تصمیم گرفت به مقابله با مرشد قلی خان برخیزد از همین رو سپاهی آماده کرد و به سمت غرب خراسان یعنی نواحی ...