رفتن به بالا

تنها سایت خبری منطقه ترشیز که شامل شهرستانهای کاشمر،خلیل آباد و بردسکن می باشد که این سایت زیر نظر دفتر خبرگزاری صداوسیما می باشد

تعداد اخبار امروز : 5 خبر


  • پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹
  • الخميس ۵ شوال ۱۴۴۱
  • 2020 Thursday 28 May
-١٨(°C)
وزش باد (mph)
فشار (in)
محدوده دید (mi)
اشعه فرابنفش -
رطوبت (in)
دیدار مدیرکل صداوسیما با مدیران حوزه علمیه کاشمر

نخستین دیدار امام جمعه و مدیران حوزه علمیه شهرستان کاشمر با مدیرکل صداوسیمای مرکز خراسان رضوی

نخستین دیدار امام جمعه و مدیران حوزه ی علمیه کاشمر با مدیرکل صداوسیمای مرکز خراسان رضوی به منظور ساخت مستند و برنامه های تولیدی سیما و رادیو و معرفی هرچه بیشتر ظرفیت های این شهرستان برگزار شد.

حجت الاسلام نیساری رییس اداره اوقاف کاشمر در این دیدار گفت: کاشمر دومین شهر زیارتی استان با پذیرایی سالانه ۳ میلیون زائر است که با وجود امامزادگان سیدحمزه(ع) و سید مرتضی(ع) یکی از شاخصه های مهم کشوری در حوزه ی مذهبی شناخته شده اند.

وی با بیان اینکه سالانه بیش از هزار و ۴۰۰ برنامه فرهنگی در سطح امامزادگان این شهرستان برگزار می شود افزود: از لحاظ موقوفات خوب و درآمدزایی که در این شهرستان است، کاشمر جزو ۴ شهر برتر استان محسوب می شود.
نیساری در ادامه به موقوفات بزرگ حوزوی اشاره و بیان کرد: موقوفه حاج سلطان و علما با بیش از ۱۲۰ سال قدمت ، مدرسه حاج شیخ و مدرسه حضرت امام جعفر صادق(ع) اینها مدارسی هستند که طلاب در آن مشغول به تحصیل هستند.

وی اظهار داشت: ما در تلاش هستیم که بزودی یک کارگروهی را با حضور امام جمعه و مدیران حوزه های علمیه شهرستان برای احیای موقوفات حوزه ی علمیه کاشمر راه اندازی کنیم.

رییس اداره اوقاف در پایان گفت: به تازگی ۶۵ هکتار زمین کشاورزی با ۱۰۰ ساعت آب وقف شده که قرار هست به یک مجتمع کشت و صنعت تبدیل شود و درآمد حاصله صرف طلاب شود.

مدیر دفتر خبری صداوسیمای کاشمر نیز در این نشست از مسئولان اجرایی شهرستان بخصوص امام جمعه کاشمر خواست که پیگیر مشکلات دفتر خبری و تامین مالی و بودجه های جاری دفتر و عوامل آن باشند.

مجتبی اسکندری افزود: به لحاظ جایگاه فرهنگی و مذهبی که این شهرستان دارد متاسفانه به دلیل کمبود خبرنگار و نبود بودجه برای تامین نیازهای این دفتر خبری ما از پرداختن به موضوعات مختلف خبری دچار مشکل هستیم.

نصرپور مدیرکل صداوسیمای مرکز خراسان رضوی در پایان این دیدار به جایگاه رفیع کاشمر با وجود سید جلیل القدر آیت الله سیدحسن مدرس(ره) اشاره کرد و گفت: پس از انقلاب با توجه به وجود زیارتگاه شهید مدرس و امامزادگان واجب التعظیم در این شهرستان کاشمر به جایگاه خوبی رسیده است.

وی افزود: شناساندن ارزش های انقلاب اسلامی و اهداف آن به نسل جدید توسط صداوسیما و اطلاع رسانی های دقیق به مردم صورت میگیرد.

نصر پور بیان کرد: ما این توانایی را داریم با توجه به اینکخ کاشمر یک شهر مذهبی است و برنامه ادی مذهبی زیادی در سطح بقاع متبرکه و زیارتگاه شهید مدرس برگزار می شود . هر فصل پخش زنده دعای کمیل ، دعای ندبه و نماز جماعت را از شبکه یک سیما پخش کنیم .

وی در پایان با بیان اینکه از هیچ کمکی جهت شناساندن و معرفی هرچه بیشتر این شهرستان به کشور دریغ نخواهد کرد گفت: از امام جمعه محترم و مسئولان اجرایی این شهرستان خواستارم که به مشکلات دفتر خبری صداوسیمای کاشمر هرچه سریعتر رسیدگی و پیگیری کنند تا ما شاهد هرچه تعامل بیشتر در این زمینه باشیم.

 

خبرنگار:مجتبی اسکندری تربقان

 

دیدار امام جمعه کاشمر با مدیر کل صداوسیما خراسان

مجتبی اسکندری تربقان

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

نگاهی به تاریخ

نگاهی به روستای مغان و اردوی ۴۰۰ سال پیش شاه عباس صفوی در این روستا

روستای مغان از توابع بخش مرکزی شهرستان کاشمر در استان خراسان رضوی است این این روستا در دهستان پایین ولایت قرار دارد و بر اساس سرشماری سال 1395 جمعیت آن 2516 نفر (788 خانوار) با 1284 مرد و 1232 زن است. روستای مغان 2 کلیومتر با شهر کاشمر فاصله دارد و در سمت غرب شهر واقع است واز طرف جنوب غربی به روستای ممرآباد و از طرف شمال به جاده کاشمر-بردسکن منتهی می شود و در ناحیه آب وهوای گرم وخشک در حاشیه کویر واقع است. واژه کاوی واژه مغان در لغت نامه دهخدا اینگونه تعریف شده است «مغان . [ م ُ ] (اِ) ج ِ مغ. رجوع به مغ شود. || مغان در اصل قبیله ای از قوم ماد بودند که مقام روحانیت منحصراً به آنان تعلق داشت . آنگاه که آیین زرتشت بر نواحی غرب و جنوب ایران یعنی ماد و پارس مستولی شد مغان پیشوایان دیانت جدید شدند. در کتاب اوستا نام طبقه ٔ روحانی را به همان عنوان قدیمی که داشته اند یعنی آترون می بینیم اما در عهد اشکانیان و ساسانیان معمولاً این طایفه رامغان می خوانده اند.» با توجه به اینکه در روزگاری آیین زرتشتی در ترشیز کهن رونق داشته و اکنون هم آثار آن مانند قلعه آتشگاه در حدود 8 کیلومتری شمال غرب روستا  باقی مانده است و با توجه به معنی واژه مغان که در بالا ذکر شد، می توان این گمانه را زد که این روستا روزگاری محل روحانیان و پیشوایان آیین زرتشت در ترشیز کهن بوده است و از همین رو این نام را برای آن برگزیده اند هر چند این فقط در حد یک فرضیه است. پیشینه سند دقیقی در خصوص قدمت روستای مغان وجود ندارد ولی بافت کوچه باغ ها و معماری خانه باغ های این روستا نشان از قدمت بالای این روستا می دهد. همچنین در بعضی از کتب تاریخی روایاتی در خصوص اقامت شاه عباس صفوی در حدود قرن دهم هجری قمری در روستای مغان دیده می شود. که این امر نشان دهنده آن است که لاقل در 400 سال پیش روستا از رونق و آبادی فراوانی برخوردار بوده است. اردو شاه عباس در روستای مغان در حوالی سال 992 قمری زمانی که شاه عباس صفوی هنوز ده- دوازده ساله بیشتر نداشت به عنوان حاکم خراسان بزرگ گماشته شده بود و در هرات امروزی اقامت داشت. شاه عباس به دلیل اینکه سنش کم بود زمام حکومت داری خراسان را به علیقلی خان یکی از خوانین طایفه شاملو واگذار کرده که این موضوع باعث ناراحتی سایر خوانین و طوایف علی الخصوص مرشد قلی خان از طایفه استاجلو شده بود کشمکش ها ادامه داشت و در غرب خراسان آن روزها قدرت و نفوذ مرشد قلی خان روز به روز افزایش پیدا می کرد از همین رو علیقلی خان وزیر و در واقع همه کاره شاه عباس، تصمیم گرفت به مقابله با مرشد قلی خان برخیزد از همین رو سپاهی آماده کرد و به سمت غرب خراسان یعنی نواحی ...