بهره برداری از ۱۲ هزار پروژه طی ۵ سال گذشته در استان خراسان رضوی
رفتن به بالا

تنها سایت خبری منطقه ترشیز که شامل شهرستانهای کاشمر،خلیل آباد و بردسکن می باشد که این سایت زیر نظر دفتر خبرگزاری صداوسیما می باشد

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • یکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸
  • الأحد ۱۷ ربيع ثاني ۱۴۴۱
  • 2019 Sunday 15 December
مشهد مقدس Haze
۶(°C)
وزش باد ۵(mph)
فشار ٢۶.٧۵(in)
محدوده دید ٢.٠(mi)
اشعه فرابنفش 0-Low
رطوبت ٢۶.٧۵(in)
جلسه شورای اداری کاشمر
بهره برداری از ۱۲ هزار پروژه طی ۵ سال گذشته در استان خراسان رضوی

بهره برداری از ۱۲ هزار پروژه طی ۵ سال گذشته در استان خراسان رضوی

افتتاح ۱۲ هزار پروژه در خراسان رضوی

به گزارش خبرنگارمهر، محمد مقدوری سه شنبه شب در جلسه  شورای اداری کاشمر اظهار کرد:همرمان با افتتاح ۱۵۴۴ پروژه با هزینه ۱۴ هزار و ۵۳۰ میلیارد ریال در خراسان رضوی طی هفته دولت و با احتساب این پروژه ها طی پنج سال دولت یازدهم و دوازدهم فقط در مناسبت های هفته دولت، دهه فجر و سفر های رئیس جمهوری و معاونت اول به این استان تعداد پروژه های افتتاح شده به ۱۲هزار و ۲۵۴پروژه با هزینه ۲۳۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.

وی افزود: کاشمر در بسیاری از تولیدات اقتصادی استان جایگاه ویژه ای دارد و در سالهای اخیر پروژه های باند دوم سه راهی شادمهر به کاشمر و تکمیل باند دوم مسیر کاشمر، خلیل آباد به بردسکن و اجرای خط دوم انتقال گاز و تقویت ظرفیت گازرسانی به منطقه بیشتر مورد تاکید بوده است.

معاون عمرانی استاندار خراسان رضوی ادامه داد:احیای بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری، مناسب سازی محیط برای معلولین، هوشمند سازی و مبلمان شهری از جمله اقدامات در حال انجام در کاشمر است که زمینه ارتقا خدمات مطلوب در شهر را فراهم خواهد کرد.

وی گفت:دشمنان فشارهای اقتصادی را در بخش های مختلف از طریق ایجاد فضای رعب در سطح بین المللی در قالب تحریم ها دنبال می کنند و بخش دوم آن دامن زدن به ناامنی های اقتصادی در داخل کشور و در عرصه تولید، توزیع و بخش بازرگانی، مصرف و تقویت سازوکارهای سودجویانه است.

مقدوری بیان کرد: در برابر تاکتیک های دشمن، برنامه ریزی هایی صورت گرفته به طوری که آمریکا در زمینه تحریم نمودن ایران با دیپلماسی فعال جمهوری اسلامی شکست خورده است.

وی اضافه کرد:بیشتر تلاش دشمن در عرصه جنگ روانی است و دشمن با سیاه نمایی عملکرد مسئولان، در ایجاد ناامیدی بین مردم نسبت به اهداف انقلاب نقش آفرینی می کند تا سیستم مدیریت کشور را مختل کند.

معاون عمرانی استاندار خراسان رضوی تصریح کرد:در برابر این توطئه ها باید با مقابله هوشمندانه و آمادگی کامل اقدام کنیم از این رو شفاف سازی در همه امور ضروری است و هر صدایی، از ناحیه هرفردی که بوی تفرقه بدهد، شیطانی است به ویژه آن که دشمن برخلاف گذشته جنگ روانی راه انداخته و هدف اصلی آن خسته کردن مردم است لذا باید با تمام وجود تلاش کنیم توطئه های دشمنان خنثی شود.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

نگاهی به تاریخ

نگاهی به روستای مغان و اردوی ۴۰۰ سال پیش شاه عباس صفوی در این روستا

روستای مغان از توابع بخش مرکزی شهرستان کاشمر در استان خراسان رضوی است این این روستا در دهستان پایین ولایت قرار دارد و بر اساس سرشماری سال 1395 جمعیت آن 2516 نفر (788 خانوار) با 1284 مرد و 1232 زن است. روستای مغان 2 کلیومتر با شهر کاشمر فاصله دارد و در سمت غرب شهر واقع است واز طرف جنوب غربی به روستای ممرآباد و از طرف شمال به جاده کاشمر-بردسکن منتهی می شود و در ناحیه آب وهوای گرم وخشک در حاشیه کویر واقع است. واژه کاوی واژه مغان در لغت نامه دهخدا اینگونه تعریف شده است «مغان . [ م ُ ] (اِ) ج ِ مغ. رجوع به مغ شود. || مغان در اصل قبیله ای از قوم ماد بودند که مقام روحانیت منحصراً به آنان تعلق داشت . آنگاه که آیین زرتشت بر نواحی غرب و جنوب ایران یعنی ماد و پارس مستولی شد مغان پیشوایان دیانت جدید شدند. در کتاب اوستا نام طبقه ٔ روحانی را به همان عنوان قدیمی که داشته اند یعنی آترون می بینیم اما در عهد اشکانیان و ساسانیان معمولاً این طایفه رامغان می خوانده اند.» با توجه به اینکه در روزگاری آیین زرتشتی در ترشیز کهن رونق داشته و اکنون هم آثار آن مانند قلعه آتشگاه در حدود 8 کیلومتری شمال غرب روستا  باقی مانده است و با توجه به معنی واژه مغان که در بالا ذکر شد، می توان این گمانه را زد که این روستا روزگاری محل روحانیان و پیشوایان آیین زرتشت در ترشیز کهن بوده است و از همین رو این نام را برای آن برگزیده اند هر چند این فقط در حد یک فرضیه است. پیشینه سند دقیقی در خصوص قدمت روستای مغان وجود ندارد ولی بافت کوچه باغ ها و معماری خانه باغ های این روستا نشان از قدمت بالای این روستا می دهد. همچنین در بعضی از کتب تاریخی روایاتی در خصوص اقامت شاه عباس صفوی در حدود قرن دهم هجری قمری در روستای مغان دیده می شود. که این امر نشان دهنده آن است که لاقل در 400 سال پیش روستا از رونق و آبادی فراوانی برخوردار بوده است. اردو شاه عباس در روستای مغان در حوالی سال 992 قمری زمانی که شاه عباس صفوی هنوز ده- دوازده ساله بیشتر نداشت به عنوان حاکم خراسان بزرگ گماشته شده بود و در هرات امروزی اقامت داشت. شاه عباس به دلیل اینکه سنش کم بود زمام حکومت داری خراسان را به علیقلی خان یکی از خوانین طایفه شاملو واگذار کرده که این موضوع باعث ناراحتی سایر خوانین و طوایف علی الخصوص مرشد قلی خان از طایفه استاجلو شده بود کشمکش ها ادامه داشت و در غرب خراسان آن روزها قدرت و نفوذ مرشد قلی خان روز به روز افزایش پیدا می کرد از همین رو علیقلی خان وزیر و در واقع همه کاره شاه عباس، تصمیم گرفت به مقابله با مرشد قلی خان برخیزد از همین رو سپاهی آماده کرد و به سمت غرب خراسان یعنی نواحی ...