رفتن به بالا

تنها سایت خبری منطقه ترشیز که شامل شهرستانهای کاشمر،خلیل آباد و بردسکن می باشد که این سایت زیر نظر دفتر خبرگزاری صداوسیما می باشد

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • یکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸
  • الأحد ۱۷ ربيع ثاني ۱۴۴۱
  • 2019 Sunday 15 December
مشهد مقدس Haze
٧(°C)
وزش باد ٧(mph)
فشار ٢۶.٧۵(in)
محدوده دید ٣.٠(mi)
اشعه فرابنفش 0-Low
رطوبت ٢۶.٧۵(in)
تکریم و تجلیل از فرهنگیان یک وظیفه همگانی است

تکریم و تجلیل از فرهنگیان یک وظیفه همگانی است

مجتبی شاکری در نشست شورای آموزش ‌و پرورش خلیل‌آباد که به مناسبت گرامیداشت هفته مقام و منزلت معلم برگزار گردید ضمن تبریک فرارسیدن هفته معلم، اظهار داشت: تکریم و تجلیل از فرهنگیان یک وظیفه همگانی است.
وی افزود: افتخار تمامی دستگاه‌های اداری است که آموزش‌وپرورش را در راستای پاسداشت مقام معلم همراهی و در این امر مشارکت کنند.
فرماندار خلیل آباد بابیان اینکه همه افراد جامعه وامدار معلمان هستند، خاطرنشان کرد: هفته معلم باید همراه با برنامه‌های ابداعی، ابتکاری و باکیفیت بهتری نسبت به سال‌های گذشته برگزار گردد و تکریم و تجلیل از معلمان و فرهنگیان بصورت همگانی نه فقط در هفته بزرگداشت مقام معلم بلکه همیشه و همه وقت در جامعه نمود داشته باشد.
رئیس شورای آموزش‌وپرورش خلیل‌آباد نقش فرهنگیان را به ‌مثابه خون در رگهای جامعه دانست و تصریح کرد: معلمان نقش بسیار والایی را در تربیت انسانها بعنوان منشا هدایت بشر دارند و همواره باعث ایجاد شور و نشاط در جامعه هستند.
وی بابیان اینکه دولت تدبیر و امید کارنامه قابل قبولی در حوزه آموزش‌ و پرورش دارد، اذعان کرد: آموزش ‌و پرورش پهن پیکرترین دستگاه اداری کشور است که علی‌رغم مشکلات اقتصادی دولت، بیش از ۱۰۵ درصد اعتبارات آموزش‌وپرورش تخصیص پیداکرده است که این نشانگر توجه دولت به جامعه فرهنگیان و تعلیم و تربیت است.
شاکری همچنین ضمن بیان دیدگاه مقام معظم رهبری در پاسداشت مقام معلم که ایشان معلمی را موثرترین و والاترین مشاغل می دانند، گفت: آموزش و پرورش باید در حوزه های متعدد منجمله مهارت‌آموزی و تحکیم بنیان خانواده و تربیت نسلی فعال و پویا تلاش مضاعف و فعالیتهای مستمری داشته باشد.
در ادامه با توجه به برگزاری انتخابات در ۲۹ اردیبهشت نقش فرهنگیان را در حضور و جلب مشارکت حداکثری بسیار تاثیر گذار دانست و از اعضای اداری و ستادی آموزش و پرورش خواست به این مهم توجه جدی داشته باشند و از تمامی ظرفیتهای در اختیار استفاده نمایند.

 

 

 

روابط عمومی فرمانداری خلیل آباد

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

نگاهی به تاریخ

نگاهی به روستای مغان و اردوی ۴۰۰ سال پیش شاه عباس صفوی در این روستا

روستای مغان از توابع بخش مرکزی شهرستان کاشمر در استان خراسان رضوی است این این روستا در دهستان پایین ولایت قرار دارد و بر اساس سرشماری سال 1395 جمعیت آن 2516 نفر (788 خانوار) با 1284 مرد و 1232 زن است. روستای مغان 2 کلیومتر با شهر کاشمر فاصله دارد و در سمت غرب شهر واقع است واز طرف جنوب غربی به روستای ممرآباد و از طرف شمال به جاده کاشمر-بردسکن منتهی می شود و در ناحیه آب وهوای گرم وخشک در حاشیه کویر واقع است. واژه کاوی واژه مغان در لغت نامه دهخدا اینگونه تعریف شده است «مغان . [ م ُ ] (اِ) ج ِ مغ. رجوع به مغ شود. || مغان در اصل قبیله ای از قوم ماد بودند که مقام روحانیت منحصراً به آنان تعلق داشت . آنگاه که آیین زرتشت بر نواحی غرب و جنوب ایران یعنی ماد و پارس مستولی شد مغان پیشوایان دیانت جدید شدند. در کتاب اوستا نام طبقه ٔ روحانی را به همان عنوان قدیمی که داشته اند یعنی آترون می بینیم اما در عهد اشکانیان و ساسانیان معمولاً این طایفه رامغان می خوانده اند.» با توجه به اینکه در روزگاری آیین زرتشتی در ترشیز کهن رونق داشته و اکنون هم آثار آن مانند قلعه آتشگاه در حدود 8 کیلومتری شمال غرب روستا  باقی مانده است و با توجه به معنی واژه مغان که در بالا ذکر شد، می توان این گمانه را زد که این روستا روزگاری محل روحانیان و پیشوایان آیین زرتشت در ترشیز کهن بوده است و از همین رو این نام را برای آن برگزیده اند هر چند این فقط در حد یک فرضیه است. پیشینه سند دقیقی در خصوص قدمت روستای مغان وجود ندارد ولی بافت کوچه باغ ها و معماری خانه باغ های این روستا نشان از قدمت بالای این روستا می دهد. همچنین در بعضی از کتب تاریخی روایاتی در خصوص اقامت شاه عباس صفوی در حدود قرن دهم هجری قمری در روستای مغان دیده می شود. که این امر نشان دهنده آن است که لاقل در 400 سال پیش روستا از رونق و آبادی فراوانی برخوردار بوده است. اردو شاه عباس در روستای مغان در حوالی سال 992 قمری زمانی که شاه عباس صفوی هنوز ده- دوازده ساله بیشتر نداشت به عنوان حاکم خراسان بزرگ گماشته شده بود و در هرات امروزی اقامت داشت. شاه عباس به دلیل اینکه سنش کم بود زمام حکومت داری خراسان را به علیقلی خان یکی از خوانین طایفه شاملو واگذار کرده که این موضوع باعث ناراحتی سایر خوانین و طوایف علی الخصوص مرشد قلی خان از طایفه استاجلو شده بود کشمکش ها ادامه داشت و در غرب خراسان آن روزها قدرت و نفوذ مرشد قلی خان روز به روز افزایش پیدا می کرد از همین رو علیقلی خان وزیر و در واقع همه کاره شاه عباس، تصمیم گرفت به مقابله با مرشد قلی خان برخیزد از همین رو سپاهی آماده کرد و به سمت غرب خراسان یعنی نواحی ...