رفتن به بالا

تنها سایت خبری منطقه ترشیز که شامل شهرستانهای کاشمر،خلیل آباد و بردسکن می باشد که این سایت زیر نظر دفتر خبرگزاری صداوسیما می باشد

تعداد اخبار امروز : 5 خبر


  • پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹
  • الخميس ۵ شوال ۱۴۴۱
  • 2020 Thursday 28 May
-١٨(°C)
وزش باد (mph)
فشار (in)
محدوده دید (mi)
اشعه فرابنفش -
رطوبت (in)
به مناسبت روز شهدا از مادران وهمسران شهدا در کاشمر تجلیل شد.

به مناسبت روز شهدا از مادران وهمسران شهدا در کاشمر تجلیل شد.   به مناسبت ۲۲ اسفندماه سالروز تاسیس بنیاد شهید وروزشهدا ودر سالروز وفات حضرت ام البنین روز بزرگداشت مقام مادران وهمسران شهدا با حضور امام جمعه و فرماندار شهرستان کاشمر از مادران وهمسران شهدا در کاشمر تجلیل شد. محمد حسن فرهادی فرماندار شهرستان […]

به مناسبت روز شهدا از مادران وهمسران شهدا در کاشمر تجلیل شد.

 

به مناسبت ۲۲ اسفندماه سالروز تاسیس بنیاد شهید وروزشهدا ودر سالروز وفات حضرت ام البنین روز بزرگداشت مقام مادران وهمسران شهدا با حضور امام جمعه و فرماندار شهرستان کاشمر از مادران وهمسران شهدا در کاشمر تجلیل شد.
محمد حسن فرهادی فرماندار شهرستان کاشمر در این مراسم ودرجمع خانواده معظم شهدا فرمان تاریخی حضرت امام خمینی (ره) در تاسیس بنیاد شهید را ازاهداف بلند بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی در حفظ و بالابردن فرهنگ شهید وشهادت در جامعه برشمرد.
فرهادی با تجلیل از مقام مادران شهدا گفت مادران شهدا اسوه های صبر ونمونه بارز یک زن مسلمان می باشند که با تربیت چنین فرزندانی و گذشتن از عزیز ترین های خود باعث ابرو وعظمت این انقلاب شدند و با تقدیم فرزندان خوددر راه اسلام ، انقلاب شکوهمند ایران اسلامی را بیمه نمودند .
فرماندار شهرستان کاشمر با اشاره به سا لروز وفات حضرت ام ا لبنین و روز بزرگداشت مادران و همسران شهدا گفت باید به همسران شهدا تبریک گفت که با استقامت و پاکدامنی و صبر خود در جهت تربیت فرزندان شهدا از هیچ تلاشی دریغ ننمودند و این عزیزان را به گونه ای تربیت نمودند که افراد تاثیرگذار و موفق در جامعه در بخشهای مختلف مشغول به خدمت می باشند.
فرهادی بااشاره به تقدیم بیش از ۱۰۰۰شهید در خطه ترشیز تصریح نمود این نشان از روحیه ولایتپذیری و علاقه مندی مردم کاشمر به انقلاب و رهبری است و اماده حضور در همه عرصه ها ی نظام هستند.
فرماندارشهرستان کاشمر تاکید نمود خانواده معظم شهدا به عنوان میراث ماندگار و گرانقدر نظام مقدس جمهوری اسلامی که همیشه پشتیبان ولایت وپایبند به ارزشها وپیش قدم در تمامی عرصه های ملی بوده اند در آزمون بزرگ ملت ایران درانتخابات شوراهای اسلامی وریاست جمهوری حضور گسترده خواهند داشت.

 

 

 

منبع:روابط عمومی فرمانداری کاشمر

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

نگاهی به تاریخ

نگاهی به روستای مغان و اردوی ۴۰۰ سال پیش شاه عباس صفوی در این روستا

روستای مغان از توابع بخش مرکزی شهرستان کاشمر در استان خراسان رضوی است این این روستا در دهستان پایین ولایت قرار دارد و بر اساس سرشماری سال 1395 جمعیت آن 2516 نفر (788 خانوار) با 1284 مرد و 1232 زن است. روستای مغان 2 کلیومتر با شهر کاشمر فاصله دارد و در سمت غرب شهر واقع است واز طرف جنوب غربی به روستای ممرآباد و از طرف شمال به جاده کاشمر-بردسکن منتهی می شود و در ناحیه آب وهوای گرم وخشک در حاشیه کویر واقع است. واژه کاوی واژه مغان در لغت نامه دهخدا اینگونه تعریف شده است «مغان . [ م ُ ] (اِ) ج ِ مغ. رجوع به مغ شود. || مغان در اصل قبیله ای از قوم ماد بودند که مقام روحانیت منحصراً به آنان تعلق داشت . آنگاه که آیین زرتشت بر نواحی غرب و جنوب ایران یعنی ماد و پارس مستولی شد مغان پیشوایان دیانت جدید شدند. در کتاب اوستا نام طبقه ٔ روحانی را به همان عنوان قدیمی که داشته اند یعنی آترون می بینیم اما در عهد اشکانیان و ساسانیان معمولاً این طایفه رامغان می خوانده اند.» با توجه به اینکه در روزگاری آیین زرتشتی در ترشیز کهن رونق داشته و اکنون هم آثار آن مانند قلعه آتشگاه در حدود 8 کیلومتری شمال غرب روستا  باقی مانده است و با توجه به معنی واژه مغان که در بالا ذکر شد، می توان این گمانه را زد که این روستا روزگاری محل روحانیان و پیشوایان آیین زرتشت در ترشیز کهن بوده است و از همین رو این نام را برای آن برگزیده اند هر چند این فقط در حد یک فرضیه است. پیشینه سند دقیقی در خصوص قدمت روستای مغان وجود ندارد ولی بافت کوچه باغ ها و معماری خانه باغ های این روستا نشان از قدمت بالای این روستا می دهد. همچنین در بعضی از کتب تاریخی روایاتی در خصوص اقامت شاه عباس صفوی در حدود قرن دهم هجری قمری در روستای مغان دیده می شود. که این امر نشان دهنده آن است که لاقل در 400 سال پیش روستا از رونق و آبادی فراوانی برخوردار بوده است. اردو شاه عباس در روستای مغان در حوالی سال 992 قمری زمانی که شاه عباس صفوی هنوز ده- دوازده ساله بیشتر نداشت به عنوان حاکم خراسان بزرگ گماشته شده بود و در هرات امروزی اقامت داشت. شاه عباس به دلیل اینکه سنش کم بود زمام حکومت داری خراسان را به علیقلی خان یکی از خوانین طایفه شاملو واگذار کرده که این موضوع باعث ناراحتی سایر خوانین و طوایف علی الخصوص مرشد قلی خان از طایفه استاجلو شده بود کشمکش ها ادامه داشت و در غرب خراسان آن روزها قدرت و نفوذ مرشد قلی خان روز به روز افزایش پیدا می کرد از همین رو علیقلی خان وزیر و در واقع همه کاره شاه عباس، تصمیم گرفت به مقابله با مرشد قلی خان برخیزد از همین رو سپاهی آماده کرد و به سمت غرب خراسان یعنی نواحی ...