رفتن به بالا

تنها سایت خبری منطقه ترشیز که شامل شهرستانهای کاشمر،خلیل آباد و بردسکن می باشد که این سایت زیر نظر دفتر خبرگزاری صداوسیما می باشد

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸
  • الإثنين ۲۱ صفر ۱۴۴۱
  • 2019 Monday 21 October
مشهد مقدس Light Rain
١۶(°C)
وزش باد آرام
فشار ٢۶.٩١(in)
محدوده دید ۶.٠(mi)
اشعه فرابنفش 2-Low
رطوبت ٢۶.٩١(in)
دیدار مدیریت و جمعی از کارکنان زیارتگاه شهید مدرس(ره) با خانواده معظم شهدا

دیدار مدیریت و جمعی از کارکنان زیارتگاه شهید مدرس(ره) با خانواده معظم شهدا

دیدار مدیریت و جمعی از کارکنان زیارتگاه شهید مدرس(ره) با خانواده معظم شهدا

 

همزمان با ۲۲ اسفند ماه، سالروز تاسیس بنیاد شهید انقلاب اسلامی و هفته بزرگداشت مقام والای شهدای عزیز و سرافراز، مدیریت و جمعی از کارکنان زیارتگاه شهید آیت ا… مدرس(ره) با حضور در منزل خانواده های معظم سردار شهید احمد زراعتکار از شهدای دوران دفاع مقدس و شهید علی زاده اکبر از شهدای مدافع حرم دیدار و ضمن شنیدن سخنان و خاطرات خانواده گرانقدر شهدا، یاد و خاطره آنان را گرامی داشتند.

 

به گزارش خبرگزاری صداوسیما (ترشیز)، در این دیدار معنوی مدیریت زیارتگاه شهید آیت ا… مدرس(ره) ضمن تسلیت سالروز وفات حضرت ام البنین(س)، با اشاره به اینکه هفته پایانی اسفندماه را به‌منظور تجلیل از شهدا و خانواده شهدا به نام این عزیزان نام‌گذاری کرده‌اند ؛ گفت: خانواده شهدا همیشه باید مورد تکریم ، تجلیل و تقدیر قرار بگیرند ، چرا که پیشرفت ، آرامش و امنیتی که امروز ما شاهد هستیم حاصل جان‌فشانی‌ها و ازخودگذشتگی‌های شهدا و صبر و مقاومت خانواده محترم شهداست.
وی اضافه کرد: این خانواده ها مایه افتخار جامعه، میراث داران انقلاب اسلامی و سرمایه های معنوی کشور به شمار می روند و خدمت به آنها افتخاری بسیاربزرگ محسوب می شود .

 

در پایان این دیدارها هدایایی به‌رسم یادبود از طرف مجتمع فرهنگی شهید آیت ا… مدرس(ره) تقدیم خانواده‌های این دو شهید عزیز و گرانقدر شد.

 

 

 

 

 

✍️ منبع: روابط عمومی آرامگاه شهید آیت الله مدرس کاشمر

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

نگاهی به تاریخ

نگاهی به روستای مغان و اردوی ۴۰۰ سال پیش شاه عباس صفوی در این روستا

روستای مغان از توابع بخش مرکزی شهرستان کاشمر در استان خراسان رضوی است این این روستا در دهستان پایین ولایت قرار دارد و بر اساس سرشماری سال 1395 جمعیت آن 2516 نفر (788 خانوار) با 1284 مرد و 1232 زن است. روستای مغان 2 کلیومتر با شهر کاشمر فاصله دارد و در سمت غرب شهر واقع است واز طرف جنوب غربی به روستای ممرآباد و از طرف شمال به جاده کاشمر-بردسکن منتهی می شود و در ناحیه آب وهوای گرم وخشک در حاشیه کویر واقع است. واژه کاوی واژه مغان در لغت نامه دهخدا اینگونه تعریف شده است «مغان . [ م ُ ] (اِ) ج ِ مغ. رجوع به مغ شود. || مغان در اصل قبیله ای از قوم ماد بودند که مقام روحانیت منحصراً به آنان تعلق داشت . آنگاه که آیین زرتشت بر نواحی غرب و جنوب ایران یعنی ماد و پارس مستولی شد مغان پیشوایان دیانت جدید شدند. در کتاب اوستا نام طبقه ٔ روحانی را به همان عنوان قدیمی که داشته اند یعنی آترون می بینیم اما در عهد اشکانیان و ساسانیان معمولاً این طایفه رامغان می خوانده اند.» با توجه به اینکه در روزگاری آیین زرتشتی در ترشیز کهن رونق داشته و اکنون هم آثار آن مانند قلعه آتشگاه در حدود 8 کیلومتری شمال غرب روستا  باقی مانده است و با توجه به معنی واژه مغان که در بالا ذکر شد، می توان این گمانه را زد که این روستا روزگاری محل روحانیان و پیشوایان آیین زرتشت در ترشیز کهن بوده است و از همین رو این نام را برای آن برگزیده اند هر چند این فقط در حد یک فرضیه است. پیشینه سند دقیقی در خصوص قدمت روستای مغان وجود ندارد ولی بافت کوچه باغ ها و معماری خانه باغ های این روستا نشان از قدمت بالای این روستا می دهد. همچنین در بعضی از کتب تاریخی روایاتی در خصوص اقامت شاه عباس صفوی در حدود قرن دهم هجری قمری در روستای مغان دیده می شود. که این امر نشان دهنده آن است که لاقل در 400 سال پیش روستا از رونق و آبادی فراوانی برخوردار بوده است. اردو شاه عباس در روستای مغان در حوالی سال 992 قمری زمانی که شاه عباس صفوی هنوز ده- دوازده ساله بیشتر نداشت به عنوان حاکم خراسان بزرگ گماشته شده بود و در هرات امروزی اقامت داشت. شاه عباس به دلیل اینکه سنش کم بود زمام حکومت داری خراسان را به علیقلی خان یکی از خوانین طایفه شاملو واگذار کرده که این موضوع باعث ناراحتی سایر خوانین و طوایف علی الخصوص مرشد قلی خان از طایفه استاجلو شده بود بود کشمکش ها ادامه داشت و در غرب خراسان آن روزها قدرت و نفوذ مرشد قلی خان روز به روز افزایش پیدا می کرد از همین رو علیقلی خان وزیر و در واقع همه کاره شاه عباس، تصمیم گرفت به مقابله با مرشد قلی خان برخیزد از همین رو سپاهی آماده کرد و به سمت غرب خراسان یعنی ...