رفتن به بالا

تنها سایت خبری منطقه ترشیز که شامل شهرستانهای کاشمر،خلیل آباد و بردسکن می باشد که این سایت زیر نظر دفتر خبرگزاری صداوسیما می باشد

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • یکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸
  • الأحد ۱۷ ربيع ثاني ۱۴۴۱
  • 2019 Sunday 15 December
مشهد مقدس Haze
٧(°C)
وزش باد ٧(mph)
فشار ٢۶.٧۵(in)
محدوده دید ٣.٠(mi)
اشعه فرابنفش 0-Low
رطوبت ٢۶.٧۵(in)
 اعزام کاروان های راهیان نور یک اقدام بزرگ فرهنگی تاثیرگذار در بین آحاد جامعه است.


اعزام کاروان های راهیان نور یک اقدام بزرگ فرهنگی تاثیرگذار در بین آحاد جامعه است.

اعزام کاروان های راهیان نور یک اقدام بزرگ فرهنگی تاثیرگذار در بین آحاد جامعه است.

، مجتبی شاکری در جلسه ستاد هماهنگی راهیان نور شهرستان خلیل آباد ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای گرانقدر ۸ سال دفاع مقدس، شهدای مدافع حرم و ۲۸۰ شهید شهرستان خلیل آباد، اظهار داشت: شهرستان خلیل آباد افتخار میزبانی از دو شهید گمنام را دارد که مکان به خاک سپاری آنان بعنوان ملجا، مامن و پناهگاه عاشقان به شهدا و همچنین یک مکان فرهنگی و مذهبی مورد توجه همه مردم شهرستان می باشد.
وی همچنین گفت: ۲۲ اسفندماه که بعنوان روز تجلیل از شهدا نامگذاری شده است یادآور مقام شامخ شهید و شهادت است و فرصتی است ارزشمند برای بازخوانی تاریخ انقلاب اسلامی و ۸ سال دفاع مقدس بویژه تبیین دشمنی های عمیق همه جانبه سلطه جویان و استکبار جهانی علیه ملت ایران و نظام جمهوری اسلامی.
فرماندار خلیل آباد مصادف شدن روز تکریم مادران و همسران شهدا با سالروز وفات حضرت ام البنین (س) را فرصت مغتنمی فرا روی آحاد جامعه در تجلیل و ادای احترام به خانواده های معظم شهیدان و زنده نگداشتن سیره و راه افتخارآمیز شهدا و دمیدن روحیه مقاومت، ایثار و حماسه در جامعه دانست و افزود: امروز امنیت ، آرامش و اقتدار و عزت نظام مقدس جمهوری اسلامی مرهون و مدیون شهدا و جانبازان و ایثارگران سرافراز میهمن مان است و مناطق عملیاتی دفاع مقدس در غرب و جنوب کشور می تواند بعنوان یک مکان بسیار تاثیرگذار برای بازدید و حضور نسل جوان و نوجوان جامعه باشد.
وی با بیان اینکه اعزام کاروان های راهیان نور به مناطق عملیاتی که هر ساله انجام می شود بهترین فرصت است برای انتقال فرهنگ ایثار، شجاعت و شهادت، اذعان کرد: اعزام کاروان های راهیان نور یک اقدام بزرگ فرهنگی تاثیرگذار در بین اقشار مختلف و آحاد جامعه است و می تواند تاثیر شگرفی در تربیت نسل جوان و نوجوان در حفاظت و صیانت از ارزشها، آرمانها و دستاوردهای نظام داشته باشد.
مجتبی شاکری در پایان از کلیه دستگاه های اجرایی شهرستان خواست تا با کمکهای مادی و معنوی در اعزام کاروان های راهیان نور با بسیج ناحیه مقاومت سپاه همکاری لازم را داشته باشند.

 

 

 

 

منبع : روابط عمومی فرمانداری خلیل آباد

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

نگاهی به تاریخ

نگاهی به روستای مغان و اردوی ۴۰۰ سال پیش شاه عباس صفوی در این روستا

روستای مغان از توابع بخش مرکزی شهرستان کاشمر در استان خراسان رضوی است این این روستا در دهستان پایین ولایت قرار دارد و بر اساس سرشماری سال 1395 جمعیت آن 2516 نفر (788 خانوار) با 1284 مرد و 1232 زن است. روستای مغان 2 کلیومتر با شهر کاشمر فاصله دارد و در سمت غرب شهر واقع است واز طرف جنوب غربی به روستای ممرآباد و از طرف شمال به جاده کاشمر-بردسکن منتهی می شود و در ناحیه آب وهوای گرم وخشک در حاشیه کویر واقع است. واژه کاوی واژه مغان در لغت نامه دهخدا اینگونه تعریف شده است «مغان . [ م ُ ] (اِ) ج ِ مغ. رجوع به مغ شود. || مغان در اصل قبیله ای از قوم ماد بودند که مقام روحانیت منحصراً به آنان تعلق داشت . آنگاه که آیین زرتشت بر نواحی غرب و جنوب ایران یعنی ماد و پارس مستولی شد مغان پیشوایان دیانت جدید شدند. در کتاب اوستا نام طبقه ٔ روحانی را به همان عنوان قدیمی که داشته اند یعنی آترون می بینیم اما در عهد اشکانیان و ساسانیان معمولاً این طایفه رامغان می خوانده اند.» با توجه به اینکه در روزگاری آیین زرتشتی در ترشیز کهن رونق داشته و اکنون هم آثار آن مانند قلعه آتشگاه در حدود 8 کیلومتری شمال غرب روستا  باقی مانده است و با توجه به معنی واژه مغان که در بالا ذکر شد، می توان این گمانه را زد که این روستا روزگاری محل روحانیان و پیشوایان آیین زرتشت در ترشیز کهن بوده است و از همین رو این نام را برای آن برگزیده اند هر چند این فقط در حد یک فرضیه است. پیشینه سند دقیقی در خصوص قدمت روستای مغان وجود ندارد ولی بافت کوچه باغ ها و معماری خانه باغ های این روستا نشان از قدمت بالای این روستا می دهد. همچنین در بعضی از کتب تاریخی روایاتی در خصوص اقامت شاه عباس صفوی در حدود قرن دهم هجری قمری در روستای مغان دیده می شود. که این امر نشان دهنده آن است که لاقل در 400 سال پیش روستا از رونق و آبادی فراوانی برخوردار بوده است. اردو شاه عباس در روستای مغان در حوالی سال 992 قمری زمانی که شاه عباس صفوی هنوز ده- دوازده ساله بیشتر نداشت به عنوان حاکم خراسان بزرگ گماشته شده بود و در هرات امروزی اقامت داشت. شاه عباس به دلیل اینکه سنش کم بود زمام حکومت داری خراسان را به علیقلی خان یکی از خوانین طایفه شاملو واگذار کرده که این موضوع باعث ناراحتی سایر خوانین و طوایف علی الخصوص مرشد قلی خان از طایفه استاجلو شده بود کشمکش ها ادامه داشت و در غرب خراسان آن روزها قدرت و نفوذ مرشد قلی خان روز به روز افزایش پیدا می کرد از همین رو علیقلی خان وزیر و در واقع همه کاره شاه عباس، تصمیم گرفت به مقابله با مرشد قلی خان برخیزد از همین رو سپاهی آماده کرد و به سمت غرب خراسان یعنی نواحی ...