رفتن به بالا

تنها سایت خبری منطقه ترشیز که شامل شهرستانهای کاشمر،خلیل آباد و بردسکن می باشد که این سایت زیر نظر دفتر خبرگزاری صداوسیما می باشد

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸
  • الإثنين ۱۱ ربيع ثاني ۱۴۴۱
  • 2019 Monday 9 December
مشهد مقدس تا قسمتی ابری
١۶(°C)
وزش باد ١۶(mph)
فشار ٢۶.۵٩(in)
محدوده دید ۶.٠(mi)
اشعه فرابنفش 1-Low
رطوبت ٢۶.۵٩(in)
فرماندار خلیل آباد: دشمنان کوردل از عظمت مردم ما می ترسند

فرماندار خلیل آباد: دشمنان کوردل از عظمت مردم ما می ترسند

فرماندار خلیل آباد: دشمنان کوردل از عظمت مردم ما می ترسند

فرماندار خلیل آباد گفت: دشمنان کوردل ایران اسلامی از حضور و عظمت مردم ما می ترسند و وحشت دارند.
مجتبی شاکری ظهر امروز در حاشیه مراسم خاک سپاری دو شهید گمنام دوران دفاع مقدس در خلیل آباد به خبرنگار ما اظهار کرد: الحق مردم به شایستگی از دو شهید گمنام دوران دفاع مقدس استقبال کردند.
وی با تسلیت ایام شهادت حضرت زهرا(س) حضور هیئت های مذهبی، جوانان ، فرهنگیان ، اصناف و نیز رزمندگان دوران دفاع مقدس ایثارگران و جانبازان و خانواده های معظم شهدا را در این مراسم ستود و افزود: امروز یکبار دیگری مردم شهرستان خلیل آباد میثاق دوباره ای را با شهدای انقلاب پیمان بستند که رهرو راه شهدا هستیم.
فرماندار خلیل آباد اظهار داشت: فرهنگ شهید و شهادت در زندگی ما ساری و جاری است و باید با عمل به وصایای شهیدان راه و روش آنان را سرمشق زندگی خود قرار دهیم.
شاکری اظهار داشت: شهدای گمنام نعمت هستند زیرا این شهدا علیرغم اینکه اسم و رسم و ،نشان شناسنامه ای ندارند ولی تمام میهن اسلامی پذیرای این گلگون کفنان تاریخ دوران دفاع مقدس است.
وی در خصوص نامگذاری بوستان شهید فولادبند به بوستان شهیدان گمنام اشاره کرد و گفت: از آنجا که پارک مذکور به نام شهید است باید مجدد در شورای نامگذاری این مهم مورد بحث و تبادل نظر قرار گیرد.
رئیس شورای تامین شهرستان خلیل آباد از حضور چشمگیر مردم و از برنامه ریزی ستاد مراسم تدفین دو شهید گمنام در این شهرستان تقدیر نمود.

 

 

 

 

 

خبرنگار:مجید نوری

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

نگاهی به تاریخ

نگاهی به روستای مغان و اردوی ۴۰۰ سال پیش شاه عباس صفوی در این روستا

روستای مغان از توابع بخش مرکزی شهرستان کاشمر در استان خراسان رضوی است این این روستا در دهستان پایین ولایت قرار دارد و بر اساس سرشماری سال 1395 جمعیت آن 2516 نفر (788 خانوار) با 1284 مرد و 1232 زن است. روستای مغان 2 کلیومتر با شهر کاشمر فاصله دارد و در سمت غرب شهر واقع است واز طرف جنوب غربی به روستای ممرآباد و از طرف شمال به جاده کاشمر-بردسکن منتهی می شود و در ناحیه آب وهوای گرم وخشک در حاشیه کویر واقع است. واژه کاوی واژه مغان در لغت نامه دهخدا اینگونه تعریف شده است «مغان . [ م ُ ] (اِ) ج ِ مغ. رجوع به مغ شود. || مغان در اصل قبیله ای از قوم ماد بودند که مقام روحانیت منحصراً به آنان تعلق داشت . آنگاه که آیین زرتشت بر نواحی غرب و جنوب ایران یعنی ماد و پارس مستولی شد مغان پیشوایان دیانت جدید شدند. در کتاب اوستا نام طبقه ٔ روحانی را به همان عنوان قدیمی که داشته اند یعنی آترون می بینیم اما در عهد اشکانیان و ساسانیان معمولاً این طایفه رامغان می خوانده اند.» با توجه به اینکه در روزگاری آیین زرتشتی در ترشیز کهن رونق داشته و اکنون هم آثار آن مانند قلعه آتشگاه در حدود 8 کیلومتری شمال غرب روستا  باقی مانده است و با توجه به معنی واژه مغان که در بالا ذکر شد، می توان این گمانه را زد که این روستا روزگاری محل روحانیان و پیشوایان آیین زرتشت در ترشیز کهن بوده است و از همین رو این نام را برای آن برگزیده اند هر چند این فقط در حد یک فرضیه است. پیشینه سند دقیقی در خصوص قدمت روستای مغان وجود ندارد ولی بافت کوچه باغ ها و معماری خانه باغ های این روستا نشان از قدمت بالای این روستا می دهد. همچنین در بعضی از کتب تاریخی روایاتی در خصوص اقامت شاه عباس صفوی در حدود قرن دهم هجری قمری در روستای مغان دیده می شود. که این امر نشان دهنده آن است که لاقل در 400 سال پیش روستا از رونق و آبادی فراوانی برخوردار بوده است. اردو شاه عباس در روستای مغان در حوالی سال 992 قمری زمانی که شاه عباس صفوی هنوز ده- دوازده ساله بیشتر نداشت به عنوان حاکم خراسان بزرگ گماشته شده بود و در هرات امروزی اقامت داشت. شاه عباس به دلیل اینکه سنش کم بود زمام حکومت داری خراسان را به علیقلی خان یکی از خوانین طایفه شاملو واگذار کرده که این موضوع باعث ناراحتی سایر خوانین و طوایف علی الخصوص مرشد قلی خان از طایفه استاجلو شده بود کشمکش ها ادامه داشت و در غرب خراسان آن روزها قدرت و نفوذ مرشد قلی خان روز به روز افزایش پیدا می کرد از همین رو علیقلی خان وزیر و در واقع همه کاره شاه عباس، تصمیم گرفت به مقابله با مرشد قلی خان برخیزد از همین رو سپاهی آماده کرد و به سمت غرب خراسان یعنی نواحی ...