رفتن به بالا

تنها سایت خبری منطقه ترشیز که شامل شهرستانهای کاشمر،خلیل آباد و بردسکن می باشد که این سایت زیر نظر دفتر خبرگزاری صداوسیما می باشد

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸
  • الإثنين ۱۱ ربيع ثاني ۱۴۴۱
  • 2019 Monday 9 December
مشهد مقدس تا قسمتی ابری
١۴(°C)
وزش باد ١۶(mph)
فشار ٢۶.۵٩(in)
محدوده دید ۶.٠(mi)
اشعه فرابنفش 1-Low
رطوبت ٢۶.۵٩(in)
خاکسپاری دو شهید گمنام

همزمان با سالروز شهادت حضرت زهرا(س) دو شهید گمنام دوران دفاع مقدس در خلیل آباد تشییع و به خاک سپرده شدند.

همزمان با سالروز شهادت حضرت زهرا(س) دو شهید گمنام دوران دفاع مقدس در خلیل آباد تشییع و به خاک سپرده شدند.

همزمان با سالروز شهادت حضرت زهرا (س) دو شهید گمنام دوران دفاع مقدس با شکوه خاصی در خلیل آباد بر دوش امت همیشه در صحنه این شهرستان تشییع و در بوستان شهید فولادبند به خاک سپرده شدند.
طی مراسمی خاص امروزاز مقابل تکیه حسینی این شهر دو شهید گمنام فرزندان روح الله بر دوش مردم ولایت مدار شهرستان خلیل آباد پس از راهپیمایی از خیابان امام خمینی (ره) و شهید باهنر به مکان ابدی خود بوستان شهید فولادبند منتقل و به خاک سپرده شدند.
در طول مسیر با نوای مداحان اهل بیت علیهم السلام فضای معنوی و عطرآگین خاصی در سالروز شهادت حضرت زهرا(س) حاکم بود و بوی اسپند و توزیع نقل و شیرینی توسط مادران و پدران صحنه هایی بود که تداعی زمان اعزام جوانان به جبهه های جنگ تحمیلی را در ذهن ها متبادر می کرد.
در این مراسم که امام جمعه ، فرماندار ، فرماندهان نیروهای نظامی و انتظامی ، بسیجیان دوران دفاع مقدس ، ایثارگران و خانواده های معظم شهدا حضور داشتند با تجدید بیعت با آرمان های بلند امام راحل و مقام معظم رهبری ضمن سینه زنی و عزاداری یاد و خاطرات شهدای دوران دفاع مقدس را گرامی داشتند .

 

 

 

 

خبرنگار:مجید نوری

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

نگاهی به تاریخ

نگاهی به روستای مغان و اردوی ۴۰۰ سال پیش شاه عباس صفوی در این روستا

روستای مغان از توابع بخش مرکزی شهرستان کاشمر در استان خراسان رضوی است این این روستا در دهستان پایین ولایت قرار دارد و بر اساس سرشماری سال 1395 جمعیت آن 2516 نفر (788 خانوار) با 1284 مرد و 1232 زن است. روستای مغان 2 کلیومتر با شهر کاشمر فاصله دارد و در سمت غرب شهر واقع است واز طرف جنوب غربی به روستای ممرآباد و از طرف شمال به جاده کاشمر-بردسکن منتهی می شود و در ناحیه آب وهوای گرم وخشک در حاشیه کویر واقع است. واژه کاوی واژه مغان در لغت نامه دهخدا اینگونه تعریف شده است «مغان . [ م ُ ] (اِ) ج ِ مغ. رجوع به مغ شود. || مغان در اصل قبیله ای از قوم ماد بودند که مقام روحانیت منحصراً به آنان تعلق داشت . آنگاه که آیین زرتشت بر نواحی غرب و جنوب ایران یعنی ماد و پارس مستولی شد مغان پیشوایان دیانت جدید شدند. در کتاب اوستا نام طبقه ٔ روحانی را به همان عنوان قدیمی که داشته اند یعنی آترون می بینیم اما در عهد اشکانیان و ساسانیان معمولاً این طایفه رامغان می خوانده اند.» با توجه به اینکه در روزگاری آیین زرتشتی در ترشیز کهن رونق داشته و اکنون هم آثار آن مانند قلعه آتشگاه در حدود 8 کیلومتری شمال غرب روستا  باقی مانده است و با توجه به معنی واژه مغان که در بالا ذکر شد، می توان این گمانه را زد که این روستا روزگاری محل روحانیان و پیشوایان آیین زرتشت در ترشیز کهن بوده است و از همین رو این نام را برای آن برگزیده اند هر چند این فقط در حد یک فرضیه است. پیشینه سند دقیقی در خصوص قدمت روستای مغان وجود ندارد ولی بافت کوچه باغ ها و معماری خانه باغ های این روستا نشان از قدمت بالای این روستا می دهد. همچنین در بعضی از کتب تاریخی روایاتی در خصوص اقامت شاه عباس صفوی در حدود قرن دهم هجری قمری در روستای مغان دیده می شود. که این امر نشان دهنده آن است که لاقل در 400 سال پیش روستا از رونق و آبادی فراوانی برخوردار بوده است. اردو شاه عباس در روستای مغان در حوالی سال 992 قمری زمانی که شاه عباس صفوی هنوز ده- دوازده ساله بیشتر نداشت به عنوان حاکم خراسان بزرگ گماشته شده بود و در هرات امروزی اقامت داشت. شاه عباس به دلیل اینکه سنش کم بود زمام حکومت داری خراسان را به علیقلی خان یکی از خوانین طایفه شاملو واگذار کرده که این موضوع باعث ناراحتی سایر خوانین و طوایف علی الخصوص مرشد قلی خان از طایفه استاجلو شده بود کشمکش ها ادامه داشت و در غرب خراسان آن روزها قدرت و نفوذ مرشد قلی خان روز به روز افزایش پیدا می کرد از همین رو علیقلی خان وزیر و در واقع همه کاره شاه عباس، تصمیم گرفت به مقابله با مرشد قلی خان برخیزد از همین رو سپاهی آماده کرد و به سمت غرب خراسان یعنی نواحی ...