رفتن به بالا

تنها سایت خبری منطقه ترشیز که شامل شهرستانهای کاشمر،خلیل آباد و بردسکن می باشد که این سایت زیر نظر دفتر خبرگزاری صداوسیما می باشد

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • یکشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۸
  • الأحد ۰ جماد ثاني ۱۴۴۱
  • 2020 Sunday 26 January
-١٨(°C)
وزش باد (mph)
فشار (in)
محدوده دید (mi)
اشعه فرابنفش -
رطوبت (in)
امام جمعه بردسکن:حضرت زهرا(س) ذوب در ولایت وامام زمان خویش بود

امام جمعه بردسکن:حضرت زهرا(س) ذوب در ولایت وامام زمان خویش بود

امام جمعه بردسکن:حضرت زهرا(س) ذوب در ولایت وامام زمان خویش بود

: امام جمعه بردسکن گفت: حضرت زهرای مرضیه (س) ذوب در ولایت واین در س را داد که باید مطیع ولایت بود تا موفقیت را پیدا کرد.
حجت الاسلام علی اصغر امینی، در خطبه نماز جمعه این هفته شهرستان بردسکن ، با بیان زندگی سراسر فرهنگی حضرت زهرا (س) اظهار کرد: مداحان باید در بیان شخصیت زهرای اطهر(س) به دیدگاه معرفتی ایشان که شناخت از ولایت بود بیشتر توجه کنند.
امام جمعه بردسکن از حضور مردم در مراسم مختلف فاطمیه در سطح شهرستان به نیکی یاد کرد وحضور مردم ومسئولان را در مراسم تشیع دوشهید گمنام ستود وتقدیر نمود.
امینی با اشاره به بحث رفاه از دیگاه اسلام ، هفته احسان ونیکوکاری را گرامی داشت، و گفت: گنجینه های زمین بعد از ظهور امام زمان (عج) پدید خواهد آمد ورفاه وآسایش زندگی به حدی خواهد رسید که فقیری در جامعه پیدا نخواهد شد .
خطیب جمعه بردسکن، ایمان را با عمل کردن عملی به واجبات، کامل ذکر کرد وافزود: انسانها باید با اندک کار نیک وخوب ، موجب غرور آنها فراهم نشود بلکه باید انسان در خوف ورجاء باشد تا در هر مرحله ای از یاد خدا غافل نشود.
امام جمعه بردسکن، با برشمردن مناسبت های هفته لزوم بهره گیری از فضائل امامان را مورد تاکید قرار داد واظهار داشت: هرآنچه در توان داریم در کمک به مستمندان ومحرومان غافل نشویم.
وی دشمنان قسم خورده ایران را کج فهم برشمرد وخطاب به استکبار جهانی گفت: ملت ایران ، با تبعیت از ولایت فقیه چون کوه دربرابر تهدیدهای دشمنان ودر راس آن استکبار جهانی ایستاده است.

 

 

 

 

 

 

خبرنگار:سعید نوری

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

نگاهی به تاریخ

نگاهی به روستای مغان و اردوی ۴۰۰ سال پیش شاه عباس صفوی در این روستا

روستای مغان از توابع بخش مرکزی شهرستان کاشمر در استان خراسان رضوی است این این روستا در دهستان پایین ولایت قرار دارد و بر اساس سرشماری سال 1395 جمعیت آن 2516 نفر (788 خانوار) با 1284 مرد و 1232 زن است. روستای مغان 2 کلیومتر با شهر کاشمر فاصله دارد و در سمت غرب شهر واقع است واز طرف جنوب غربی به روستای ممرآباد و از طرف شمال به جاده کاشمر-بردسکن منتهی می شود و در ناحیه آب وهوای گرم وخشک در حاشیه کویر واقع است. واژه کاوی واژه مغان در لغت نامه دهخدا اینگونه تعریف شده است «مغان . [ م ُ ] (اِ) ج ِ مغ. رجوع به مغ شود. || مغان در اصل قبیله ای از قوم ماد بودند که مقام روحانیت منحصراً به آنان تعلق داشت . آنگاه که آیین زرتشت بر نواحی غرب و جنوب ایران یعنی ماد و پارس مستولی شد مغان پیشوایان دیانت جدید شدند. در کتاب اوستا نام طبقه ٔ روحانی را به همان عنوان قدیمی که داشته اند یعنی آترون می بینیم اما در عهد اشکانیان و ساسانیان معمولاً این طایفه رامغان می خوانده اند.» با توجه به اینکه در روزگاری آیین زرتشتی در ترشیز کهن رونق داشته و اکنون هم آثار آن مانند قلعه آتشگاه در حدود 8 کیلومتری شمال غرب روستا  باقی مانده است و با توجه به معنی واژه مغان که در بالا ذکر شد، می توان این گمانه را زد که این روستا روزگاری محل روحانیان و پیشوایان آیین زرتشت در ترشیز کهن بوده است و از همین رو این نام را برای آن برگزیده اند هر چند این فقط در حد یک فرضیه است. پیشینه سند دقیقی در خصوص قدمت روستای مغان وجود ندارد ولی بافت کوچه باغ ها و معماری خانه باغ های این روستا نشان از قدمت بالای این روستا می دهد. همچنین در بعضی از کتب تاریخی روایاتی در خصوص اقامت شاه عباس صفوی در حدود قرن دهم هجری قمری در روستای مغان دیده می شود. که این امر نشان دهنده آن است که لاقل در 400 سال پیش روستا از رونق و آبادی فراوانی برخوردار بوده است. اردو شاه عباس در روستای مغان در حوالی سال 992 قمری زمانی که شاه عباس صفوی هنوز ده- دوازده ساله بیشتر نداشت به عنوان حاکم خراسان بزرگ گماشته شده بود و در هرات امروزی اقامت داشت. شاه عباس به دلیل اینکه سنش کم بود زمام حکومت داری خراسان را به علیقلی خان یکی از خوانین طایفه شاملو واگذار کرده که این موضوع باعث ناراحتی سایر خوانین و طوایف علی الخصوص مرشد قلی خان از طایفه استاجلو شده بود کشمکش ها ادامه داشت و در غرب خراسان آن روزها قدرت و نفوذ مرشد قلی خان روز به روز افزایش پیدا می کرد از همین رو علیقلی خان وزیر و در واقع همه کاره شاه عباس، تصمیم گرفت به مقابله با مرشد قلی خان برخیزد از همین رو سپاهی آماده کرد و به سمت غرب خراسان یعنی نواحی ...