رفتن به بالا

تنها سایت خبری منطقه ترشیز که شامل شهرستانهای کاشمر،خلیل آباد و بردسکن می باشد که این سایت زیر نظر دفتر خبرگزاری صداوسیما می باشد

تعداد اخبار امروز : 5 خبر


  • پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹
  • الخميس ۵ شوال ۱۴۴۱
  • 2020 Thursday 28 May
-١٨(°C)
وزش باد (mph)
فشار (in)
محدوده دید (mi)
اشعه فرابنفش -
رطوبت (in)
امدادرسانی به روستای کلاته تیمور بخش کوهسرخ کاشمر

امدادرسانی به روستای کلاته تیمور بخش کوهسرخ کاشمر

امدادرسانی به روستای کلاته تیمور شهر کوهسرخ کاشمر

 

رئیس جمعیت هلال احمر کاشمر از عملیات امدادرسانی به اهالی روستای محروم و آسیب دیده از سیل کلاته تیمور در بخش کوهسرخ این شهرستان خبرداد.

 

علیرضا معین زاده در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صداو سیما(ترشیز)، بیان کرد: خوشبختانه با تلاش نیروهای امدادگر هلال احمر نیاز مبرم اهالی کلاته تیمور به موادغذایی که براثر سیل راه دسترسی به این روستا مسدود شده بود برطرف شد.

 

وی با بیان اینکه مسیر دسترسی به روستا دشوار بود، افزود: امدادرسانی به ۴۲ خانوار شامل ۱۴۰ نفر از اهالی روستای کلاته تیمور با حضور تیم های عملیاتی برای تحویل اقلام موادغذایی انجام شد.

 

این مقام مسوول اظهارداشت: اقدام این عملیات به همت نجاتگران هلال احمر ، عوامل راهداری و اعضای ستاد بحران کاشمر انجام و مواد غذایی مورد نیاز به اهالی روستای کلاته تیمور بخش کوهسرخ کاشمر رسید.

 

معین زاده بیان کرد: تخریب راه های دسترسی به این روستای دور افتاده براثر سیل بارندگی های اخیر، عملیات امداد رسانی به اهالی کلاته تیمور متوقف نکرد و با تلاش نیروهای امدادگر هلال احمر و عوامل راهداری توانستیم در این خدمت رسانی رضایت اهالی این روستا را جلب کنیم.

 

رئیس جمعیت هلال احمر کاشمر، خاطرنشان کرد: اتحادیه نانوایان شهرستان نیز بیش از هزار و ۸۰۰ قرص نان را در اختیار آسیب دیدگان سیل در بارندگی اخیر کاشمر اهدا کرد.

 

 

 

 

✍️ خبرنگار: وجیهه تیموری

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

نگاهی به تاریخ

نگاهی به روستای مغان و اردوی ۴۰۰ سال پیش شاه عباس صفوی در این روستا

روستای مغان از توابع بخش مرکزی شهرستان کاشمر در استان خراسان رضوی است این این روستا در دهستان پایین ولایت قرار دارد و بر اساس سرشماری سال 1395 جمعیت آن 2516 نفر (788 خانوار) با 1284 مرد و 1232 زن است. روستای مغان 2 کلیومتر با شهر کاشمر فاصله دارد و در سمت غرب شهر واقع است واز طرف جنوب غربی به روستای ممرآباد و از طرف شمال به جاده کاشمر-بردسکن منتهی می شود و در ناحیه آب وهوای گرم وخشک در حاشیه کویر واقع است. واژه کاوی واژه مغان در لغت نامه دهخدا اینگونه تعریف شده است «مغان . [ م ُ ] (اِ) ج ِ مغ. رجوع به مغ شود. || مغان در اصل قبیله ای از قوم ماد بودند که مقام روحانیت منحصراً به آنان تعلق داشت . آنگاه که آیین زرتشت بر نواحی غرب و جنوب ایران یعنی ماد و پارس مستولی شد مغان پیشوایان دیانت جدید شدند. در کتاب اوستا نام طبقه ٔ روحانی را به همان عنوان قدیمی که داشته اند یعنی آترون می بینیم اما در عهد اشکانیان و ساسانیان معمولاً این طایفه رامغان می خوانده اند.» با توجه به اینکه در روزگاری آیین زرتشتی در ترشیز کهن رونق داشته و اکنون هم آثار آن مانند قلعه آتشگاه در حدود 8 کیلومتری شمال غرب روستا  باقی مانده است و با توجه به معنی واژه مغان که در بالا ذکر شد، می توان این گمانه را زد که این روستا روزگاری محل روحانیان و پیشوایان آیین زرتشت در ترشیز کهن بوده است و از همین رو این نام را برای آن برگزیده اند هر چند این فقط در حد یک فرضیه است. پیشینه سند دقیقی در خصوص قدمت روستای مغان وجود ندارد ولی بافت کوچه باغ ها و معماری خانه باغ های این روستا نشان از قدمت بالای این روستا می دهد. همچنین در بعضی از کتب تاریخی روایاتی در خصوص اقامت شاه عباس صفوی در حدود قرن دهم هجری قمری در روستای مغان دیده می شود. که این امر نشان دهنده آن است که لاقل در 400 سال پیش روستا از رونق و آبادی فراوانی برخوردار بوده است. اردو شاه عباس در روستای مغان در حوالی سال 992 قمری زمانی که شاه عباس صفوی هنوز ده- دوازده ساله بیشتر نداشت به عنوان حاکم خراسان بزرگ گماشته شده بود و در هرات امروزی اقامت داشت. شاه عباس به دلیل اینکه سنش کم بود زمام حکومت داری خراسان را به علیقلی خان یکی از خوانین طایفه شاملو واگذار کرده که این موضوع باعث ناراحتی سایر خوانین و طوایف علی الخصوص مرشد قلی خان از طایفه استاجلو شده بود کشمکش ها ادامه داشت و در غرب خراسان آن روزها قدرت و نفوذ مرشد قلی خان روز به روز افزایش پیدا می کرد از همین رو علیقلی خان وزیر و در واقع همه کاره شاه عباس، تصمیم گرفت به مقابله با مرشد قلی خان برخیزد از همین رو سپاهی آماده کرد و به سمت غرب خراسان یعنی نواحی ...