رفتن به بالا

تنها سایت خبری منطقه ترشیز که شامل شهرستانهای کاشمر،خلیل آباد و بردسکن می باشد که این سایت زیر نظر دفتر خبرگزاری صداوسیما می باشد

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸
  • الإثنين ۱۱ ربيع ثاني ۱۴۴۱
  • 2019 Monday 9 December
مشهد مقدس تا قسمتی ابری
١۴(°C)
وزش باد ١۶(mph)
فشار ٢۶.۵٩(in)
محدوده دید ۶.٠(mi)
اشعه فرابنفش 1-Low
رطوبت ٢۶.۵٩(in)
خدمات سفر نوروزی

فرماندار خلیل آباد بر آمادگی مدیران و دستگاههای اجرایی برای طرح خدمات سفر نوروزی در این شهرستان تاکید کرد.

تاکید فرماندار خلیل آباد برآمادگی دستگاههای اجرایی در طرح خدمات سفرنوروزی

فرماندار خلیل آباد بر آمادگی مدیران و دستگاههای اجرایی برای طرح خدمات سفر نوروزی در این شهرستان تاکید کرد.
مجتبی شاکری در جلسه هماهنگی ستاد اجرایی خدمات سفر نوروزی سال ۹۶ اظهار کرد: شهرستان خلیل آباد مفتخر است که میزبان زائران امام رضا(ع) در مسیر جاده ولایت است که با اجرای طرح خدمات سفر نوروزی در شهرستان آمادگی میزبانی و پذیرایی از مسافران و زائران اقا علی ابن موسی الرضا (ع) را به بهترین شکل ممکن داریم.
وی از تشکیل کمیته های ۱۰ گانه خدمات سفر در سطح استان و شهرستان خبر داد و افزود: این شهرستان ظرفیت و پتانسیل های خوبی در بحث تولیدات محصولات کشاورزی، صنایع دستی ، گردشگری واماکن مذهبی دارد که نیازمند معرفی شایسته به گردشگران ومسافران در ایام نوروز است.
فرماندار خلیل آباد با تاکید بر نظارت مستمر از مکان های عرضه محصولات مواد غذایی و رستوران ها در ایام نوروز گفت: با توجه به تمهیداتی که در ستاد اجرایی خدمات سفر ایجاد شده تلاش خواهیم کرد که ماندگاری مسافرین را در شهرستان افزایش بدهیم.
شاکری از ایجاد سوغات سرا در ورودی شهر خلیل آباد در ایام نوروز خبر داد و گفت: ایجاد سوغات سرا در ورودی شهر علاوه بر معرفی محصولات شهرستان به اقتصاد و معیشت مردم کمک خواهد نمود.
وی با بیان اینکه دستگاههای خدماتی پروژه های خود را تا ۲۵ اسفند به پایان برسانند اظهار کرد: با توجه به اینکه شهرستان خلیل آباد در مسیر تردد مسافران و زائرین امام رضا(ع) قرار دارد دستگاههای خدمات رسان کلیه پروژه های خود نهایتا تا ۲۵ اسفند به اتمام برسانند .
فرماندار خلیل آباد افزود: مدیران دستگاههای اداری بدون هماهنگی با فرمانداری از شهرستان خارج نشوند و در حوزه مدیریت بحران در آماده باش کامل باشند.

 

 

 

 

روابط عمومی فرمانداری خلیل آباد

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

نگاهی به تاریخ

نگاهی به روستای مغان و اردوی ۴۰۰ سال پیش شاه عباس صفوی در این روستا

روستای مغان از توابع بخش مرکزی شهرستان کاشمر در استان خراسان رضوی است این این روستا در دهستان پایین ولایت قرار دارد و بر اساس سرشماری سال 1395 جمعیت آن 2516 نفر (788 خانوار) با 1284 مرد و 1232 زن است. روستای مغان 2 کلیومتر با شهر کاشمر فاصله دارد و در سمت غرب شهر واقع است واز طرف جنوب غربی به روستای ممرآباد و از طرف شمال به جاده کاشمر-بردسکن منتهی می شود و در ناحیه آب وهوای گرم وخشک در حاشیه کویر واقع است. واژه کاوی واژه مغان در لغت نامه دهخدا اینگونه تعریف شده است «مغان . [ م ُ ] (اِ) ج ِ مغ. رجوع به مغ شود. || مغان در اصل قبیله ای از قوم ماد بودند که مقام روحانیت منحصراً به آنان تعلق داشت . آنگاه که آیین زرتشت بر نواحی غرب و جنوب ایران یعنی ماد و پارس مستولی شد مغان پیشوایان دیانت جدید شدند. در کتاب اوستا نام طبقه ٔ روحانی را به همان عنوان قدیمی که داشته اند یعنی آترون می بینیم اما در عهد اشکانیان و ساسانیان معمولاً این طایفه رامغان می خوانده اند.» با توجه به اینکه در روزگاری آیین زرتشتی در ترشیز کهن رونق داشته و اکنون هم آثار آن مانند قلعه آتشگاه در حدود 8 کیلومتری شمال غرب روستا  باقی مانده است و با توجه به معنی واژه مغان که در بالا ذکر شد، می توان این گمانه را زد که این روستا روزگاری محل روحانیان و پیشوایان آیین زرتشت در ترشیز کهن بوده است و از همین رو این نام را برای آن برگزیده اند هر چند این فقط در حد یک فرضیه است. پیشینه سند دقیقی در خصوص قدمت روستای مغان وجود ندارد ولی بافت کوچه باغ ها و معماری خانه باغ های این روستا نشان از قدمت بالای این روستا می دهد. همچنین در بعضی از کتب تاریخی روایاتی در خصوص اقامت شاه عباس صفوی در حدود قرن دهم هجری قمری در روستای مغان دیده می شود. که این امر نشان دهنده آن است که لاقل در 400 سال پیش روستا از رونق و آبادی فراوانی برخوردار بوده است. اردو شاه عباس در روستای مغان در حوالی سال 992 قمری زمانی که شاه عباس صفوی هنوز ده- دوازده ساله بیشتر نداشت به عنوان حاکم خراسان بزرگ گماشته شده بود و در هرات امروزی اقامت داشت. شاه عباس به دلیل اینکه سنش کم بود زمام حکومت داری خراسان را به علیقلی خان یکی از خوانین طایفه شاملو واگذار کرده که این موضوع باعث ناراحتی سایر خوانین و طوایف علی الخصوص مرشد قلی خان از طایفه استاجلو شده بود کشمکش ها ادامه داشت و در غرب خراسان آن روزها قدرت و نفوذ مرشد قلی خان روز به روز افزایش پیدا می کرد از همین رو علیقلی خان وزیر و در واقع همه کاره شاه عباس، تصمیم گرفت به مقابله با مرشد قلی خان برخیزد از همین رو سپاهی آماده کرد و به سمت غرب خراسان یعنی نواحی ...