رفتن به بالا

تنها سایت خبری منطقه ترشیز که شامل شهرستانهای کاشمر،خلیل آباد و بردسکن می باشد که این سایت زیر نظر دفتر خبرگزاری صداوسیما می باشد

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸
  • الإثنين ۱۱ ربيع ثاني ۱۴۴۱
  • 2019 Monday 9 December
مشهد مقدس Mostly Cloudy
١٧(°C)
وزش باد ٧(mph)
فشار ٢۶.۵٩(in)
محدوده دید ۶.٠(mi)
اشعه فرابنفش 1-Low
رطوبت ٢۶.۵٩(in)

رئیس اداره کتابخانه های عمومی کاشمر گفت: اصلی ترین مشکل درحال حاضر کتابخانه های عمومی در سطح شهرستان کمبود منابع است.

رئیس اداره کتابخانه های عمومی کاشمر گفت: اصلی ترین مشکل درحال حاضر کتابخانه های عمومی در سطح شهرستان کمبود منابع است.

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما( ترشیز)، محمدرضا بدیع زادگان در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان کاشمر ، افزود: با تصویب ماده ۶۴ در اسفندماه سال ۹۳، این ماده یک منبع مالی برای کتابخانه ها تبدیل شده است که در سال جاری ۶۰ میلیون تومان از نهاد کتابخانه ها دریافت کردیم.

 

وی اظهارداشت: خوشبختانه در سال جاری پرداختی شهرداری کاشمر و ریوش از محل قانون نیم درصد سهم کتابخانه ها از رشد قابل توجهی برخوردار بوده است به طوری که تاکنون شهرداری کاشمر ۷۰ میلیون تومان و شهرداری ریوش نیز این سهم را به طور کامل پرداخت کرده است.

 

بدیع زادگان ادامه داد: با استفاده از منابع دریافتی سهم شهرداری ها طیق ماده ۶۴ ،توانستیم بیش از این تمام کتابخانه را به جز کتابخانه تازه تاسیس شهید سلیمان نژاد را مجهز به سیستم گرمایشی کنیم.

 

این مقام مسوول با بیان اینکه اگر روند تخصیص اعتبارات به منظور بهسازی و آماده سازی فضای کتابخانه ها ادامه یابد، قطعا ما دغدغه ای نخواهیم داشت، اضافه کرد: در بحث فعالیت های عمرانی در این راستا اقدامات خوبی از قبیل بهسازی ، رنگ آمیزی ، سیستم روشنایی و نصب دوربین مداربسته در کتابخانه عمومی کاشمر انجام شده است.

 

ولی اصلی ترین مشکلات کتابخانه های عمومی شهرستان را کمبود منابع عنوان وبیان کرد: برای تامین منابع باید فرهنگ اهدای کتاب را گسترش دهیم در این راستا هفته ی گذشته هزارو ۲۰۰ نسخه کتاب از سوی ناشران متعدد به ارزش۲۶۰ میلیون ریال به کتابخانه شهید مدرس کاشمر اهدا شد.

 

بدیع زادگان اظهارداشت: به منظور فعال سازی منبع بخش کودک، فعال سازی ۱۳ باب کتابخانه به این بخش از محل اعتبارات ماده ۶۴ در دستور کار قرارگرفته که تا پایان سال با تمام امکانات به بهره برداری می رسد.

 

گفتنی است: در ادامه این جلسه فرماندار کاشمر، ضمن ابراز خرسندی از توجه ویژه شهرداران کاشمر وریوش در امر توجه به کتابخانه های عمومی گفت: این عملکرد از شهرداران بسیار قابل تقدیر است که در امر پرداخت سهم نیم درصدی خود توجه ویژه ای داشته اند.

 

محمدحسن فرهادی افزود: امیدواریم که ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در شهرستان به جایگاه واقعی خود دست یابد و تمام افراد حقوقی و حقیقی در این راستا گام های موثری بردارند.

 

وی در پایان خاطرنشان کرد: این اقدام شهرداری و شورای اسلامی کاشمر و ریوش نشان داد که این افراد درک صحیح از فرهنگ کتابخوانی در حوزه کتاب دارند و به فرهنگ جامعه خود اهمیت زیادی می دهند.

 

 

 

 

✍️خبرنگار: وجیهه تیموری

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

نگاهی به تاریخ

نگاهی به روستای مغان و اردوی ۴۰۰ سال پیش شاه عباس صفوی در این روستا

روستای مغان از توابع بخش مرکزی شهرستان کاشمر در استان خراسان رضوی است این این روستا در دهستان پایین ولایت قرار دارد و بر اساس سرشماری سال 1395 جمعیت آن 2516 نفر (788 خانوار) با 1284 مرد و 1232 زن است. روستای مغان 2 کلیومتر با شهر کاشمر فاصله دارد و در سمت غرب شهر واقع است واز طرف جنوب غربی به روستای ممرآباد و از طرف شمال به جاده کاشمر-بردسکن منتهی می شود و در ناحیه آب وهوای گرم وخشک در حاشیه کویر واقع است. واژه کاوی واژه مغان در لغت نامه دهخدا اینگونه تعریف شده است «مغان . [ م ُ ] (اِ) ج ِ مغ. رجوع به مغ شود. || مغان در اصل قبیله ای از قوم ماد بودند که مقام روحانیت منحصراً به آنان تعلق داشت . آنگاه که آیین زرتشت بر نواحی غرب و جنوب ایران یعنی ماد و پارس مستولی شد مغان پیشوایان دیانت جدید شدند. در کتاب اوستا نام طبقه ٔ روحانی را به همان عنوان قدیمی که داشته اند یعنی آترون می بینیم اما در عهد اشکانیان و ساسانیان معمولاً این طایفه رامغان می خوانده اند.» با توجه به اینکه در روزگاری آیین زرتشتی در ترشیز کهن رونق داشته و اکنون هم آثار آن مانند قلعه آتشگاه در حدود 8 کیلومتری شمال غرب روستا  باقی مانده است و با توجه به معنی واژه مغان که در بالا ذکر شد، می توان این گمانه را زد که این روستا روزگاری محل روحانیان و پیشوایان آیین زرتشت در ترشیز کهن بوده است و از همین رو این نام را برای آن برگزیده اند هر چند این فقط در حد یک فرضیه است. پیشینه سند دقیقی در خصوص قدمت روستای مغان وجود ندارد ولی بافت کوچه باغ ها و معماری خانه باغ های این روستا نشان از قدمت بالای این روستا می دهد. همچنین در بعضی از کتب تاریخی روایاتی در خصوص اقامت شاه عباس صفوی در حدود قرن دهم هجری قمری در روستای مغان دیده می شود. که این امر نشان دهنده آن است که لاقل در 400 سال پیش روستا از رونق و آبادی فراوانی برخوردار بوده است. اردو شاه عباس در روستای مغان در حوالی سال 992 قمری زمانی که شاه عباس صفوی هنوز ده- دوازده ساله بیشتر نداشت به عنوان حاکم خراسان بزرگ گماشته شده بود و در هرات امروزی اقامت داشت. شاه عباس به دلیل اینکه سنش کم بود زمام حکومت داری خراسان را به علیقلی خان یکی از خوانین طایفه شاملو واگذار کرده که این موضوع باعث ناراحتی سایر خوانین و طوایف علی الخصوص مرشد قلی خان از طایفه استاجلو شده بود کشمکش ها ادامه داشت و در غرب خراسان آن روزها قدرت و نفوذ مرشد قلی خان روز به روز افزایش پیدا می کرد از همین رو علیقلی خان وزیر و در واقع همه کاره شاه عباس، تصمیم گرفت به مقابله با مرشد قلی خان برخیزد از همین رو سپاهی آماده کرد و به سمت غرب خراسان یعنی نواحی ...