رفتن به بالا

تنها سایت خبری منطقه ترشیز که شامل شهرستانهای کاشمر،خلیل آباد و بردسکن می باشد که این سایت زیر نظر دفتر خبرگزاری صداوسیما می باشد

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸
  • الإثنين ۲۰ ربيع أول ۱۴۴۱
  • 2019 Monday 18 November
مشهد مقدس Mostly Cloudy
٧(°C)
وزش باد ۵(mph)
فشار ٢۶.٨۶(in)
محدوده دید ۶.٠(mi)
اشعه فرابنفش 0-Low
رطوبت ٢۶.٨۶(in)
جریان اصلاحات بدنبال خروج از محاکمه بدون عذر خواهی از مردم است

امام جمعه خلیلآباد: جریان اصلاحات بدنبال خروج از محاکمه بدون عذر خواهی از مردم است امام جمعه خلیل اباد گفت: اصلاحاتیان متمرد از قانون بدنبال خروج از محاکمه اسلامی بدون عذر خواهی از مردم هستند . ، حجت الاسلام علی ناهیدی در خطبه های نماز جمعه این هفته شهرستان خلیل اباد اظهار کرد: در آستانه […]

امام جمعه خلیلآباد:
جریان اصلاحات بدنبال خروج از محاکمه بدون عذر خواهی از مردم است

امام جمعه خلیل اباد گفت: اصلاحاتیان متمرد از قانون بدنبال خروج از محاکمه اسلامی بدون عذر خواهی از مردم هستند .
، حجت الاسلام علی ناهیدی در خطبه های نماز جمعه این هفته شهرستان خلیل اباد اظهار کرد: در آستانه انتخابات، باز بعضی از مرده های سیاسی در حال جان کندن خود هستند وبا مطرح کردن مسایل سیاسی دور از شان مردم پروژه جدیدی بنام آشتی ملی را مطرح می کنند.
وی گفت: : کسانی که ایم پروژه جدید را مطرح کردند، از آشتی ملی به عنوان راهی برای نجات کشور در برابر تهدیدات داخلی و خارجی نام می برند.
وی با اشاره به اینکه مردم در ۲۲ بهمن به تهدیدات ترامپ پاسخ لازم رادادند افزود: مردم بیدار دل ما با انسجام و همبستگی کمر ترامپ را به زمین کوبیدند ونشان دادند تا پای چان برای انقلاب پای کار هستند ونخواهند گذاشت کسی برای این کشور از خارج تعیین تکلیف داشته باشد .
وی افزود: آشتی ملی اهداف پنهانی را نظیر برگشت به قدرت بدون عذرخواهی از مردم، فرار از محاکمه در دادگاه و خروج از بن بست را دنبال می کند.
ناهیدی افزود: رئیس دولت اصلاحات اخیراً با اشاره به روی کار آمدن ترامپ گفته است که آمریکا مسائل و مشکلاتی را برای کشور بوجود خواهد آورد و اصل کشور، نظام و منافع ملی را به خطر بیندازد .
وی سخنان رهبری انقلاب اسلامی در جمع مردم تبریز که موجب شد ، تمامی توطئه های آنان را نقش بر آب کند مورد اشاره قرار داد واظهار داشت: دشمنان ایران باید بمیرند.
امام جمعه خلیل آباد با تاکید بر اینکه به جای سیدگی به مشکلات مردم به دنبال رسیدن به قدرت و مسائل ریاست جمهوری است، بعضا فکر می کنند، افزود: : جریان هایی که زمانی به دروغ کشور را به آشوب کشیدند باید خطاهای خود را بپذیرند و توبه کنند و از مردم، نظام و رهبری تقاضای عفو کنند تا به دامان ملت برگردند.
وی در پایان با اشاره به هفته ملی سلامت، خاطرنشان کرد: باید دید در مسابقه سلامت چه وضعیتی داریم در سال ۹۵ تجهیزات و امکانات خوبی به مرکز بهداشت و درمان شهرستان وارد شده است.

 

 

 

 

 

 

خبرنگار: مجید نوری

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

نگاهی به تاریخ

نگاهی به روستای مغان و اردوی ۴۰۰ سال پیش شاه عباس صفوی در این روستا

روستای مغان از توابع بخش مرکزی شهرستان کاشمر در استان خراسان رضوی است این این روستا در دهستان پایین ولایت قرار دارد و بر اساس سرشماری سال 1395 جمعیت آن 2516 نفر (788 خانوار) با 1284 مرد و 1232 زن است. روستای مغان 2 کلیومتر با شهر کاشمر فاصله دارد و در سمت غرب شهر واقع است واز طرف جنوب غربی به روستای ممرآباد و از طرف شمال به جاده کاشمر-بردسکن منتهی می شود و در ناحیه آب وهوای گرم وخشک در حاشیه کویر واقع است. واژه کاوی واژه مغان در لغت نامه دهخدا اینگونه تعریف شده است «مغان . [ م ُ ] (اِ) ج ِ مغ. رجوع به مغ شود. || مغان در اصل قبیله ای از قوم ماد بودند که مقام روحانیت منحصراً به آنان تعلق داشت . آنگاه که آیین زرتشت بر نواحی غرب و جنوب ایران یعنی ماد و پارس مستولی شد مغان پیشوایان دیانت جدید شدند. در کتاب اوستا نام طبقه ٔ روحانی را به همان عنوان قدیمی که داشته اند یعنی آترون می بینیم اما در عهد اشکانیان و ساسانیان معمولاً این طایفه رامغان می خوانده اند.» با توجه به اینکه در روزگاری آیین زرتشتی در ترشیز کهن رونق داشته و اکنون هم آثار آن مانند قلعه آتشگاه در حدود 8 کیلومتری شمال غرب روستا  باقی مانده است و با توجه به معنی واژه مغان که در بالا ذکر شد، می توان این گمانه را زد که این روستا روزگاری محل روحانیان و پیشوایان آیین زرتشت در ترشیز کهن بوده است و از همین رو این نام را برای آن برگزیده اند هر چند این فقط در حد یک فرضیه است. پیشینه سند دقیقی در خصوص قدمت روستای مغان وجود ندارد ولی بافت کوچه باغ ها و معماری خانه باغ های این روستا نشان از قدمت بالای این روستا می دهد. همچنین در بعضی از کتب تاریخی روایاتی در خصوص اقامت شاه عباس صفوی در حدود قرن دهم هجری قمری در روستای مغان دیده می شود. که این امر نشان دهنده آن است که لاقل در 400 سال پیش روستا از رونق و آبادی فراوانی برخوردار بوده است. اردو شاه عباس در روستای مغان در حوالی سال 992 قمری زمانی که شاه عباس صفوی هنوز ده- دوازده ساله بیشتر نداشت به عنوان حاکم خراسان بزرگ گماشته شده بود و در هرات امروزی اقامت داشت. شاه عباس به دلیل اینکه سنش کم بود زمام حکومت داری خراسان را به علیقلی خان یکی از خوانین طایفه شاملو واگذار کرده که این موضوع باعث ناراحتی سایر خوانین و طوایف علی الخصوص مرشد قلی خان از طایفه استاجلو شده بود کشمکش ها ادامه داشت و در غرب خراسان آن روزها قدرت و نفوذ مرشد قلی خان روز به روز افزایش پیدا می کرد از همین رو علیقلی خان وزیر و در واقع همه کاره شاه عباس، تصمیم گرفت به مقابله با مرشد قلی خان برخیزد از همین رو سپاهی آماده کرد و به سمت غرب خراسان یعنی نواحی ...