رفتن به بالا

تنها سایت خبری منطقه ترشیز که شامل شهرستانهای کاشمر،خلیل آباد و بردسکن می باشد که این سایت زیر نظر دفتر خبرگزاری صداوسیما می باشد

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • یکشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۸
  • الأحد ۰ جماد ثاني ۱۴۴۱
  • 2020 Sunday 26 January
-١٨(°C)
وزش باد (mph)
فشار (in)
محدوده دید (mi)
اشعه فرابنفش -
رطوبت (in)
تخریب دو پاتوق معتادان در شهر کاشمر

تخریب دو پاتوق معتادان در شهر کاشمر   فرمانده انتظامی شهرستان کاشمر، از تخریب دو منزل مسکونی در این شهرستان که پاتوقی برای معتادان پرخطر شده بود را باهماهنگی مقام قضایی تخریب کرد.   سرهنگ ابوالقاسم باقری در گفتگو باخبرنگار خبرگزاری صداوسیما(ترشیز)، با دریافت گزارش های مردمی مبنی بر رفت و آمد مشکوک به منزل […]

تخریب دو پاتوق معتادان در شهر کاشمر

 

فرمانده انتظامی شهرستان کاشمر، از تخریب دو منزل مسکونی در این شهرستان که پاتوقی برای معتادان پرخطر شده بود را باهماهنگی مقام قضایی تخریب کرد.

 

سرهنگ ابوالقاسم باقری در گفتگو باخبرنگار خبرگزاری صداوسیما(ترشیز)، با دریافت گزارش های مردمی مبنی بر رفت و آمد مشکوک به منزل قدیمی در خیابان های قایم و شهید مدرس شهر کاشمر و ایجاد مزاحمت برای شهروندان و ساکنان محل، بررسی موضوع در دستور کار ماموران پلیس مبارزه با مواد مخدر این فرماندهی قرارگرفت.

 

وی افزود: ماموران پلیس مبارزه با مواد مخدر پس از یک سری تحقیقات نامحسوس با اطمینان از اقدامات مجرمانه در این پاتوق ها با هماهنگی مقام قضایی وارد عمل شدند.

 

سرهنگ باقری تصریح کرد: در این راستا ماموران این فرماندهی باهمکاری عوامل شهرداری این دو منزل مسکونی را تخریب کردند.

 

سرهنگ باقری خاطرنشان کرد: پلیس با برهم زنندگان نظم و امنیت عموم به ویژه سوداگران مرگ با جدیت برخورد می کند و اجازه نخواهد داد که این افراد، محیط زندگی مردم را ناامن سازند.

 

فرمانده انتظامی کاشمر اظهارداشت: برای ریشه کن کردن معضلات مربوط به موادمخدر نیاز به همکاری همه آحاد مردم و مسوولان است که با این پدیده ی شوم مقابله کرد.

 

 

 

 

✍ خبرنگار: وجیهه تیموری

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

نگاهی به تاریخ

نگاهی به روستای مغان و اردوی ۴۰۰ سال پیش شاه عباس صفوی در این روستا

روستای مغان از توابع بخش مرکزی شهرستان کاشمر در استان خراسان رضوی است این این روستا در دهستان پایین ولایت قرار دارد و بر اساس سرشماری سال 1395 جمعیت آن 2516 نفر (788 خانوار) با 1284 مرد و 1232 زن است. روستای مغان 2 کلیومتر با شهر کاشمر فاصله دارد و در سمت غرب شهر واقع است واز طرف جنوب غربی به روستای ممرآباد و از طرف شمال به جاده کاشمر-بردسکن منتهی می شود و در ناحیه آب وهوای گرم وخشک در حاشیه کویر واقع است. واژه کاوی واژه مغان در لغت نامه دهخدا اینگونه تعریف شده است «مغان . [ م ُ ] (اِ) ج ِ مغ. رجوع به مغ شود. || مغان در اصل قبیله ای از قوم ماد بودند که مقام روحانیت منحصراً به آنان تعلق داشت . آنگاه که آیین زرتشت بر نواحی غرب و جنوب ایران یعنی ماد و پارس مستولی شد مغان پیشوایان دیانت جدید شدند. در کتاب اوستا نام طبقه ٔ روحانی را به همان عنوان قدیمی که داشته اند یعنی آترون می بینیم اما در عهد اشکانیان و ساسانیان معمولاً این طایفه رامغان می خوانده اند.» با توجه به اینکه در روزگاری آیین زرتشتی در ترشیز کهن رونق داشته و اکنون هم آثار آن مانند قلعه آتشگاه در حدود 8 کیلومتری شمال غرب روستا  باقی مانده است و با توجه به معنی واژه مغان که در بالا ذکر شد، می توان این گمانه را زد که این روستا روزگاری محل روحانیان و پیشوایان آیین زرتشت در ترشیز کهن بوده است و از همین رو این نام را برای آن برگزیده اند هر چند این فقط در حد یک فرضیه است. پیشینه سند دقیقی در خصوص قدمت روستای مغان وجود ندارد ولی بافت کوچه باغ ها و معماری خانه باغ های این روستا نشان از قدمت بالای این روستا می دهد. همچنین در بعضی از کتب تاریخی روایاتی در خصوص اقامت شاه عباس صفوی در حدود قرن دهم هجری قمری در روستای مغان دیده می شود. که این امر نشان دهنده آن است که لاقل در 400 سال پیش روستا از رونق و آبادی فراوانی برخوردار بوده است. اردو شاه عباس در روستای مغان در حوالی سال 992 قمری زمانی که شاه عباس صفوی هنوز ده- دوازده ساله بیشتر نداشت به عنوان حاکم خراسان بزرگ گماشته شده بود و در هرات امروزی اقامت داشت. شاه عباس به دلیل اینکه سنش کم بود زمام حکومت داری خراسان را به علیقلی خان یکی از خوانین طایفه شاملو واگذار کرده که این موضوع باعث ناراحتی سایر خوانین و طوایف علی الخصوص مرشد قلی خان از طایفه استاجلو شده بود کشمکش ها ادامه داشت و در غرب خراسان آن روزها قدرت و نفوذ مرشد قلی خان روز به روز افزایش پیدا می کرد از همین رو علیقلی خان وزیر و در واقع همه کاره شاه عباس، تصمیم گرفت به مقابله با مرشد قلی خان برخیزد از همین رو سپاهی آماده کرد و به سمت غرب خراسان یعنی نواحی ...