رفتن به بالا

تنها سایت خبری منطقه ترشیز که شامل شهرستانهای کاشمر،خلیل آباد و بردسکن می باشد که این سایت زیر نظر دفتر خبرگزاری صداوسیما می باشد

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • پنجشنبه ۱ شهریور ۱۳۹۸
  • الخميس ۲۰ ذو الحجة ۱۴۴۰
  • 2019 Thursday 22 August
مشهد مقدس لطیف
٢۶(°C)
وزش باد ٧(mph)
فشار ٢۶.۶۵(in)
محدوده دید ۶.٠(mi)
اشعه فرابنفش 0-Low
رطوبت ٢۶.۶۵(in)
ثبت ۱۲ وقف جدید از ابتدای سال جاری در خلیل آباد

ثبت ۱۲ وقف جدید از ابتدای سال جاری در خلیل آباد   رئیس اداره اوقاف و امور خیریه خلیل آباد، از ثبت ۱۲ وقف جدید در این شهرستان از ابتدای سال ۹۵ تاکنون خبرداد.   علیرضا سبحانی در گفتگو باخبرنگار خبرگزاری صداوسیما(ترشیز) ، بااشاره به اهمیت فرهنگ وقف در جامعه اسلامی، بیان کرد: از ابتدای […]

ثبت ۱۲ وقف جدید از ابتدای سال جاری در خلیل آباد

 

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه خلیل آباد، از ثبت ۱۲ وقف جدید در این شهرستان از ابتدای سال ۹۵ تاکنون خبرداد.

 

علیرضا سبحانی در گفتگو باخبرنگار خبرگزاری صداوسیما(ترشیز) ، بااشاره به اهمیت فرهنگ وقف در جامعه اسلامی، بیان کرد: از ابتدای سال ۹۵ تاکنون ۱۲ وقف جدید در خلیل آباد به ثبت رسیده است.

 

وی با بیان اینکه ارزش ریالی این موقوفات ۸۰۰میلیون تومان بوده است، افزود: بیش از ۸۰درصد موقوفات خلیل آباد به نیت عزاداری برای ائمه معصومین(ع) و نیز صرف توسعه و احداث مساجد و نرجسیه سطح شهرستان صورت گرفته است.

 

سبحانی بااشاره به اینکه وقف باید بروز باشد تا نیازهای روزجامعه را برطرف سازد، گفت: وقف های قرآنی ، درمانی و بهداشتی و نیز خرید جهیزیه برای زوج های نیازمند باید بیشتر مورد توجه واقفان در این شهرستان قرار گیرد.

 

وی در ادامه به بزرگترین وقفی که امسال به ثبت رسیده است، اشاره و عنوان کرد: ۳باب مغازه در ۲ طبقه توسط واقفان نیک اندیش آقایان ؛ اصلاحی، کاظم نژاد ، صفری و روشندل بانیت ساخت و هزینه های جاری مسجدجامع صاحب الزمان(عج) این شهرستان وقف شده است.

 

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه خلیل آباد، گفت: امروز متاسفانه سطح توجه عمومی وقف های جدید و بروز در شهرستان پایین است و تعداد وقف های سال ۹۵ نسبت به سال گذشته کاهش یافته لذا خیرین و کسانی که توانایی مالی دارند باید به این مسئله بیشتر توجه کنند.

 

 

 

خبرنگار: وجیهه تیموری

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

اماکن زیارتی کاشمر را بیشتر بشناسیم

اماکن زیارتی کاشمر را بیشتر بشناسیم باتوجه به وجود اعتقادات عمیق و ریشه دار مذهبی مردم کاشمر، زیارتگاه هایی در این شهرستان وجود دارد که همواره مشتاقان بسیاری از سراسر ایران به سمت زیارت و عرض ارادت به ساحت مقدس آنها می شتابند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما(ترشیز)، بقعه امامزادگان سیدمرتضی(ع)، سیدحمزه(ع) و سیدمحمد(ع) و آرامگاه شهیدآیت الله مدرس ازجمله اماکن تاریخی، مذهبی و گردشگری کاشمر هستند که در ایام تعطیلات مورد توجه مسافران و زائران قراردارد. بارگاه مطهر امامزاده سیدمرتضی (ع) نام اصلی امامزاده سیدمرتضی (ع)، سیدابراهیم اصغر است که به روایتی ایشان کوچکترین فرزند امام کاظم(ع) است.بعد از شهادت امام رضا(ع) در این منطقه بدست عمال بنی عباس به شهادت رسیدند. درحال حاضر برسر قبر امامزاده سیدمرتضی (ع) آرامگاه باشکوهی به سبک معماری عصر صفوی بناشده است. ساختمان فعلی این زیارتگاه بربلندی یک قسمت تپه مانندی قراردارد که درب اصلی حرم به صحن جنوبی باز می شود و ایوان آیینه کاری شد در را ازسایر ورودی های اصلی جدا می کند. در جوار آستان مطهر سیدمرتضی (ع) ، پارک جنگلی بامساحتی حدود ۵۰هکتار در سال ۱۳۳۷احداث شده است. این مکان مقدس، با زیربنای تقریبی ۱۸۰۰مترمربع که از سال ها پیش طرح توسعه مجموعه زیارتی و سیاحتی امامزاده سیدمرتضی (ع) باامکانات مختلفی از قبیل زائرسرا، آشپزخانه، پارک و بازارچه همراه باسوغاتی های شهرستان به مرحله اجرا درآمده است. بارگاه منور امامزاده سیدمرتضی (ع) ، در فاصله ۵کیلومتری شمال کاشمر در دامنه کوه های معروف به هفت شاخ در منطقه ای ییلاقی و چشم نوازی قرارگرفته است. آستان مقدس امامزاده سیدحمزه(ع) امامزاده ابوالقاسم حمزه(ع) از فرزندان موسی بن جعفر(ع) است که در لشکر سیداحمدشاه چراغ همراه با ۳هزار نفر دیگر به قصد جنگ با مامون وارد ایران شدند و ایشان ازجمله کسانی بودند که در این راه شهید و اکنون در منطقه ترشیز مدفون شده است. براساس این گزارش؛ اکنون ساختمان و بارگاه امامزاده سیدحمزه(ع) برسکویی مرتفع واقع شده که شامل تزئينات داخلی ازجمله کاشی کاری ، معرق، آیینه کاری و... است. همچنین طی سال های اخیر طرح جامع فرهنگی _ زیارتی بقعع امامزاده سیدحمزه(ع) که شامل ایجاد فضای سبز، پارکینگ، بازسازی قبور شهدای ۸سال دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم، نمایشگاه و کاشت گونه های مختلف گل و اشجار اجرا شده که فضای زیبا و معنوی خاصی را برای این مجموعه رقم زده است. این بقعه متبرکه در مرکز شهرستان کاشمر در مجموعه ای بنام باغمزار با مساحتی حدود هشت هکتار قرار دارد که چشم انداز بسیار زیبایی از سروهای کهنسال چشم هر بیننده ای را به خود جلب می کند. بقعه متبرکه امامزاده سیدمحمد(ع) مقبره امامزاده سیدمحمد(ع) در ۲کیلومتری جاده بردسکن_ کاشمر در میان تاکستان ها و باغ های سرسبز این دیار، حال و هوای زیبایی به منطقه بخشیده است. درگذشته این بقعه به نام (پیرمغان) معروف بود که مرقد آن با قلوه سنگ های مختلفی مشاهده می شده که خبری از بارگاه و گلدسته در آغاز نبوده است. پس از پیروزی انقلاب اسلامی شخص خیری به نام (اشرف انصاری) ساختمان بقعه را که به شکل چهارضلعی طراحی شده بود احداث ...