رفتن به بالا

تنها سایت خبری منطقه ترشیز که شامل شهرستانهای کاشمر،خلیل آباد و بردسکن می باشد که این سایت زیر نظر دفتر خبرگزاری صداوسیما می باشد

تعداد اخبار امروز : 5 خبر


  • پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹
  • الخميس ۵ شوال ۱۴۴۱
  • 2020 Thursday 28 May
-١٨(°C)
وزش باد (mph)
فشار (in)
محدوده دید (mi)
اشعه فرابنفش -
رطوبت (in)
ثبت ۱۲ وقف جدید از ابتدای سال جاری در خلیل آباد

ثبت ۱۲ وقف جدید از ابتدای سال جاری در خلیل آباد   رئیس اداره اوقاف و امور خیریه خلیل آباد، از ثبت ۱۲ وقف جدید در این شهرستان از ابتدای سال ۹۵ تاکنون خبرداد.   علیرضا سبحانی در گفتگو باخبرنگار خبرگزاری صداوسیما(ترشیز) ، بااشاره به اهمیت فرهنگ وقف در جامعه اسلامی، بیان کرد: از ابتدای […]

ثبت ۱۲ وقف جدید از ابتدای سال جاری در خلیل آباد

 

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه خلیل آباد، از ثبت ۱۲ وقف جدید در این شهرستان از ابتدای سال ۹۵ تاکنون خبرداد.

 

علیرضا سبحانی در گفتگو باخبرنگار خبرگزاری صداوسیما(ترشیز) ، بااشاره به اهمیت فرهنگ وقف در جامعه اسلامی، بیان کرد: از ابتدای سال ۹۵ تاکنون ۱۲ وقف جدید در خلیل آباد به ثبت رسیده است.

 

وی با بیان اینکه ارزش ریالی این موقوفات ۸۰۰میلیون تومان بوده است، افزود: بیش از ۸۰درصد موقوفات خلیل آباد به نیت عزاداری برای ائمه معصومین(ع) و نیز صرف توسعه و احداث مساجد و نرجسیه سطح شهرستان صورت گرفته است.

 

سبحانی بااشاره به اینکه وقف باید بروز باشد تا نیازهای روزجامعه را برطرف سازد، گفت: وقف های قرآنی ، درمانی و بهداشتی و نیز خرید جهیزیه برای زوج های نیازمند باید بیشتر مورد توجه واقفان در این شهرستان قرار گیرد.

 

وی در ادامه به بزرگترین وقفی که امسال به ثبت رسیده است، اشاره و عنوان کرد: ۳باب مغازه در ۲ طبقه توسط واقفان نیک اندیش آقایان ؛ اصلاحی، کاظم نژاد ، صفری و روشندل بانیت ساخت و هزینه های جاری مسجدجامع صاحب الزمان(عج) این شهرستان وقف شده است.

 

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه خلیل آباد، گفت: امروز متاسفانه سطح توجه عمومی وقف های جدید و بروز در شهرستان پایین است و تعداد وقف های سال ۹۵ نسبت به سال گذشته کاهش یافته لذا خیرین و کسانی که توانایی مالی دارند باید به این مسئله بیشتر توجه کنند.

 

 

 

خبرنگار: وجیهه تیموری

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

نگاهی به تاریخ

نگاهی به روستای مغان و اردوی ۴۰۰ سال پیش شاه عباس صفوی در این روستا

روستای مغان از توابع بخش مرکزی شهرستان کاشمر در استان خراسان رضوی است این این روستا در دهستان پایین ولایت قرار دارد و بر اساس سرشماری سال 1395 جمعیت آن 2516 نفر (788 خانوار) با 1284 مرد و 1232 زن است. روستای مغان 2 کلیومتر با شهر کاشمر فاصله دارد و در سمت غرب شهر واقع است واز طرف جنوب غربی به روستای ممرآباد و از طرف شمال به جاده کاشمر-بردسکن منتهی می شود و در ناحیه آب وهوای گرم وخشک در حاشیه کویر واقع است. واژه کاوی واژه مغان در لغت نامه دهخدا اینگونه تعریف شده است «مغان . [ م ُ ] (اِ) ج ِ مغ. رجوع به مغ شود. || مغان در اصل قبیله ای از قوم ماد بودند که مقام روحانیت منحصراً به آنان تعلق داشت . آنگاه که آیین زرتشت بر نواحی غرب و جنوب ایران یعنی ماد و پارس مستولی شد مغان پیشوایان دیانت جدید شدند. در کتاب اوستا نام طبقه ٔ روحانی را به همان عنوان قدیمی که داشته اند یعنی آترون می بینیم اما در عهد اشکانیان و ساسانیان معمولاً این طایفه رامغان می خوانده اند.» با توجه به اینکه در روزگاری آیین زرتشتی در ترشیز کهن رونق داشته و اکنون هم آثار آن مانند قلعه آتشگاه در حدود 8 کیلومتری شمال غرب روستا  باقی مانده است و با توجه به معنی واژه مغان که در بالا ذکر شد، می توان این گمانه را زد که این روستا روزگاری محل روحانیان و پیشوایان آیین زرتشت در ترشیز کهن بوده است و از همین رو این نام را برای آن برگزیده اند هر چند این فقط در حد یک فرضیه است. پیشینه سند دقیقی در خصوص قدمت روستای مغان وجود ندارد ولی بافت کوچه باغ ها و معماری خانه باغ های این روستا نشان از قدمت بالای این روستا می دهد. همچنین در بعضی از کتب تاریخی روایاتی در خصوص اقامت شاه عباس صفوی در حدود قرن دهم هجری قمری در روستای مغان دیده می شود. که این امر نشان دهنده آن است که لاقل در 400 سال پیش روستا از رونق و آبادی فراوانی برخوردار بوده است. اردو شاه عباس در روستای مغان در حوالی سال 992 قمری زمانی که شاه عباس صفوی هنوز ده- دوازده ساله بیشتر نداشت به عنوان حاکم خراسان بزرگ گماشته شده بود و در هرات امروزی اقامت داشت. شاه عباس به دلیل اینکه سنش کم بود زمام حکومت داری خراسان را به علیقلی خان یکی از خوانین طایفه شاملو واگذار کرده که این موضوع باعث ناراحتی سایر خوانین و طوایف علی الخصوص مرشد قلی خان از طایفه استاجلو شده بود کشمکش ها ادامه داشت و در غرب خراسان آن روزها قدرت و نفوذ مرشد قلی خان روز به روز افزایش پیدا می کرد از همین رو علیقلی خان وزیر و در واقع همه کاره شاه عباس، تصمیم گرفت به مقابله با مرشد قلی خان برخیزد از همین رو سپاهی آماده کرد و به سمت غرب خراسان یعنی نواحی ...