رفتن به بالا

تنها سایت خبری منطقه ترشیز که شامل شهرستانهای کاشمر،خلیل آباد و بردسکن می باشد که این سایت زیر نظر دفتر خبرگزاری صداوسیما می باشد

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • یکشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۸
  • الأحد ۰ جماد ثاني ۱۴۴۱
  • 2020 Sunday 26 January
-١٨(°C)
وزش باد (mph)
فشار (in)
محدوده دید (mi)
اشعه فرابنفش -
رطوبت (in)
توسعه کشت گیاهان دارویی در شهرستان کاشمر

توسعه کشت گیاهان دارویی در شهرستان کاشمر   مدیرجهادکشاورزی کاشمر، از توسعه کشت گیاهان دارویی در سال آینده به منظور اقتصادی کردن بخش کشاورزی این شهرستان خبرداد.   سیدابوالقاسم موسوی در گفتگو باخبرنگار خبرگزاری صداوسیما(ترشیز خبر) ، بیان کرد: در سال زراعی جدید کشت گیاهان دارویی در این شهرستان توسعه داده می شود.   وی […]

توسعه کشت گیاهان دارویی در شهرستان کاشمر

 

مدیرجهادکشاورزی کاشمر، از توسعه کشت گیاهان دارویی در سال آینده به منظور اقتصادی کردن بخش کشاورزی این شهرستان خبرداد.

 

سیدابوالقاسم موسوی در گفتگو باخبرنگار خبرگزاری صداوسیما(ترشیز خبر) ، بیان کرد: در سال زراعی جدید کشت گیاهان دارویی در این شهرستان توسعه داده می شود.

 

وی اظهاردشت: کشت گیاهان دارویی با هدف اقتصادی کردن بخش کشاورزی و ایجاد اشتغال پایدار در شهرستان بخصوص بخش کوهسرخ توسعه داده خواهدشد.
این مقام مسوول افزود: این طرح باهمکاری ایستگاه تحقیقات کشاورزی شرکت گیاهان دارویی معطر پرند و تجربیات کارشناسان مدیریت جهادکشاورزی کاشمر اجرایی می شود.
وی با بیان اینکه ، آموزش کشاورزان با شیوه های تولید و بازار یابی از دیگر برنامه جهادکشاورزی کاشمربرای ترویج کشت گیاهان دارویی است، گفت: گیاهانی همچون گل محمدی، زرشک، سنجد، گلرنگ، مریم گلی، آوویشن، ترخون و… از مهمترین گونه ها هستند.
مدیر جهادکشاورزی کاشمر خاطرنشان کرد: باتوجه به شرایط اقلیمی مناسب و همچنین وجود خرده مالکی شدید و وجود کارخانه سورت و بسته بندی گیاهان دارویی معطر پرند در شهرستان، ترویج کشت گیاهان دارویی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 

 

 

 

خبرنگار: وجیهه تیموری

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

نگاهی به تاریخ

نگاهی به روستای مغان و اردوی ۴۰۰ سال پیش شاه عباس صفوی در این روستا

روستای مغان از توابع بخش مرکزی شهرستان کاشمر در استان خراسان رضوی است این این روستا در دهستان پایین ولایت قرار دارد و بر اساس سرشماری سال 1395 جمعیت آن 2516 نفر (788 خانوار) با 1284 مرد و 1232 زن است. روستای مغان 2 کلیومتر با شهر کاشمر فاصله دارد و در سمت غرب شهر واقع است واز طرف جنوب غربی به روستای ممرآباد و از طرف شمال به جاده کاشمر-بردسکن منتهی می شود و در ناحیه آب وهوای گرم وخشک در حاشیه کویر واقع است. واژه کاوی واژه مغان در لغت نامه دهخدا اینگونه تعریف شده است «مغان . [ م ُ ] (اِ) ج ِ مغ. رجوع به مغ شود. || مغان در اصل قبیله ای از قوم ماد بودند که مقام روحانیت منحصراً به آنان تعلق داشت . آنگاه که آیین زرتشت بر نواحی غرب و جنوب ایران یعنی ماد و پارس مستولی شد مغان پیشوایان دیانت جدید شدند. در کتاب اوستا نام طبقه ٔ روحانی را به همان عنوان قدیمی که داشته اند یعنی آترون می بینیم اما در عهد اشکانیان و ساسانیان معمولاً این طایفه رامغان می خوانده اند.» با توجه به اینکه در روزگاری آیین زرتشتی در ترشیز کهن رونق داشته و اکنون هم آثار آن مانند قلعه آتشگاه در حدود 8 کیلومتری شمال غرب روستا  باقی مانده است و با توجه به معنی واژه مغان که در بالا ذکر شد، می توان این گمانه را زد که این روستا روزگاری محل روحانیان و پیشوایان آیین زرتشت در ترشیز کهن بوده است و از همین رو این نام را برای آن برگزیده اند هر چند این فقط در حد یک فرضیه است. پیشینه سند دقیقی در خصوص قدمت روستای مغان وجود ندارد ولی بافت کوچه باغ ها و معماری خانه باغ های این روستا نشان از قدمت بالای این روستا می دهد. همچنین در بعضی از کتب تاریخی روایاتی در خصوص اقامت شاه عباس صفوی در حدود قرن دهم هجری قمری در روستای مغان دیده می شود. که این امر نشان دهنده آن است که لاقل در 400 سال پیش روستا از رونق و آبادی فراوانی برخوردار بوده است. اردو شاه عباس در روستای مغان در حوالی سال 992 قمری زمانی که شاه عباس صفوی هنوز ده- دوازده ساله بیشتر نداشت به عنوان حاکم خراسان بزرگ گماشته شده بود و در هرات امروزی اقامت داشت. شاه عباس به دلیل اینکه سنش کم بود زمام حکومت داری خراسان را به علیقلی خان یکی از خوانین طایفه شاملو واگذار کرده که این موضوع باعث ناراحتی سایر خوانین و طوایف علی الخصوص مرشد قلی خان از طایفه استاجلو شده بود کشمکش ها ادامه داشت و در غرب خراسان آن روزها قدرت و نفوذ مرشد قلی خان روز به روز افزایش پیدا می کرد از همین رو علیقلی خان وزیر و در واقع همه کاره شاه عباس، تصمیم گرفت به مقابله با مرشد قلی خان برخیزد از همین رو سپاهی آماده کرد و به سمت غرب خراسان یعنی نواحی ...