رفتن به بالا

تنها سایت خبری منطقه ترشیز که شامل شهرستانهای کاشمر،خلیل آباد و بردسکن می باشد که این سایت زیر نظر دفتر خبرگزاری صداوسیما می باشد

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • یکشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۸
  • الأحد ۰ جماد ثاني ۱۴۴۱
  • 2020 Sunday 26 January
-١٨(°C)
وزش باد (mph)
فشار (in)
محدوده دید (mi)
اشعه فرابنفش -
رطوبت (in)
با بهره برداری از معادن مس و طلای بردسکن برای 4 هزار نفر فرصت شغلی ایجاد می شود

با بهره برداری از معادن مس و طلای بردسکن برای ۴ هزار نفر فرصت شغلی ایجاد می شود/ خلق حماسه حضور مردم در ۲۲ بهمن کهکشانی بود فرماندار بردسکن گفت: با بهره برداری از معادن غنی مس و طلا در بردسکن، برای ۴ هزار نفر فرصت شغلی ایجاد می شود. برات علی نیا با گرامیداشت […]

با بهره برداری از معادن مس و طلای بردسکن برای ۴ هزار نفر فرصت شغلی ایجاد می شود/ خلق حماسه حضور مردم در ۲۲ بهمن کهکشانی بود

فرماندار بردسکن گفت: با بهره برداری از معادن غنی مس و طلا در بردسکن، برای ۴ هزار نفر فرصت شغلی ایجاد می شود.
برات علی نیا با گرامیداشت یوم الله ۲۲ بهمن و تقدیر از حضور مردم خداجوی بردسکن و روستاهای تابعه در راهپیمایی ۲۲ بهمن اظهار کرد: پیام حضور مردم در یوم الله ۲۲ بهمن، پاسخ به ندای رهبری معظم انقلاب اسلامی است و دشمنان کج فهم ایران اسلامی هنوز ملت ما را نشناخته اند.
وی افزود: حضور با شکوه و بی نظیر مردم شهرستان بردسکن در راهپیمایی ،حضوری آگاهانه و با بصیرت است.
فرماندار بردسکن اظهار داشت: اتحاد و وحدت رمز موفقیت است و امروز مردم ما نشان دادند با دفاع از ولایت فقیه نخواهند گذاشت ، ذره ای اهانت به ملت بزرگوار ایران شود.
علی نیا افزود: شکوه و عظمت ایران اسلامی به برکت خون شهدا ، ولایت فقیه، ایثارگران، جانبازان ، آزادگان و بسیجیان است که باید به این حضور حداکثری در راهپیمایی احسن گفت.
وی با تسلیت شهادت حضرت زهرا(س) و با تقدیر از اعضای ستاد دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی و انعکاس اخبار و گزارشات این دهه توسط خبرنگاران و نشریات محلی گفت: در طول دهه مبارک فجر ۸۵ پروژه خدماتی و عمرانی با اعتباری بالغ بر ۸۶۰ میلیارد ریال افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت.
فرماندار بردسکن گفت: دومین معدن طلای استان خراسان رضوی در بردسکن می باشد که سالیانه ۲۰۰ کیلو طلا را دارد و به صورت فعالانه باهزینه بالغ بر هزار میلیارد ریال مراحل تکمیلی پروژه را طی می کند که با بهره برداری از معادن غنی مس و طلا در بردسکن، برای ۴ هزار نفر فرصت شغلی ایجاد می شود.
علی نیا با بیان اینکه ۱۰۰ درصد روستاهای بخش شهراباد بردسکن از نعمت گاز رسانی برخوردار هستند گفت: دولت تدبیر و امید علیرغم مشکلات مختلف اقتصادی و تحریم های ظالمانه با استفاده از خرد جمعی اقدامات بسیار موثری را انجام داده است.
وی وحدت بین مسئولان از جمله امام جمعه و نماینده شهرستان در مجلس شورای اسلامی و فرمانداری را مورد اشاره قرار داد و گفت: این وحدت و همدلی در شهرستان منجر به انجام فعالیت عمرانی و خدماتی زیادی شده است .
فرماندار بردسکن بهره برداری از مخزن ۲ هزار متر مکعبی بردسکن را مورد اشاره قرار داد و افزود: با بهره برداری از این مجتمع تامین آب این شهر و تعدادی از روستاهای منطقه مرتفع گردید.
وی در پایان با تقدیر از حضور مردم ، بردسکن، انابد وشهرآباد ،در راهپیمایی ۲۲ بهمن به انتخابات سال آینده اشاره کرد و اظهار داشت: ملت ایران همچون دوره های قبل با حضور آگاهانه خود در این صحنه سیاسی کشور بار دیگر نمایش اقتدار خود را به جهانیان نشان خواهند داد.
اضافه می شود مردم شهرستان بردسکن در راهپیمایی ۲۲ بهمن امروز که از میدان توحید این شهر آغاز و از پس طی مسیر خیابان قائم و میدان مرکزی با شعار های کوبنده مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل و نیز ۲۲ بهمن ماه یوم الله یوم الله یکباره دیگر نمایش اقتدار و ایستادگی خود را به رخ جهانیان کشیدند و سپس قطعنامه سراسری با ۱۱ بند قرائت شد و پرچم آمریکا و اسرئیل و آدمک ترامپ را به آتش کشیدند.

 

 

 

خبرنگار: سعید نوری

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

نگاهی به تاریخ

نگاهی به روستای مغان و اردوی ۴۰۰ سال پیش شاه عباس صفوی در این روستا

روستای مغان از توابع بخش مرکزی شهرستان کاشمر در استان خراسان رضوی است این این روستا در دهستان پایین ولایت قرار دارد و بر اساس سرشماری سال 1395 جمعیت آن 2516 نفر (788 خانوار) با 1284 مرد و 1232 زن است. روستای مغان 2 کلیومتر با شهر کاشمر فاصله دارد و در سمت غرب شهر واقع است واز طرف جنوب غربی به روستای ممرآباد و از طرف شمال به جاده کاشمر-بردسکن منتهی می شود و در ناحیه آب وهوای گرم وخشک در حاشیه کویر واقع است. واژه کاوی واژه مغان در لغت نامه دهخدا اینگونه تعریف شده است «مغان . [ م ُ ] (اِ) ج ِ مغ. رجوع به مغ شود. || مغان در اصل قبیله ای از قوم ماد بودند که مقام روحانیت منحصراً به آنان تعلق داشت . آنگاه که آیین زرتشت بر نواحی غرب و جنوب ایران یعنی ماد و پارس مستولی شد مغان پیشوایان دیانت جدید شدند. در کتاب اوستا نام طبقه ٔ روحانی را به همان عنوان قدیمی که داشته اند یعنی آترون می بینیم اما در عهد اشکانیان و ساسانیان معمولاً این طایفه رامغان می خوانده اند.» با توجه به اینکه در روزگاری آیین زرتشتی در ترشیز کهن رونق داشته و اکنون هم آثار آن مانند قلعه آتشگاه در حدود 8 کیلومتری شمال غرب روستا  باقی مانده است و با توجه به معنی واژه مغان که در بالا ذکر شد، می توان این گمانه را زد که این روستا روزگاری محل روحانیان و پیشوایان آیین زرتشت در ترشیز کهن بوده است و از همین رو این نام را برای آن برگزیده اند هر چند این فقط در حد یک فرضیه است. پیشینه سند دقیقی در خصوص قدمت روستای مغان وجود ندارد ولی بافت کوچه باغ ها و معماری خانه باغ های این روستا نشان از قدمت بالای این روستا می دهد. همچنین در بعضی از کتب تاریخی روایاتی در خصوص اقامت شاه عباس صفوی در حدود قرن دهم هجری قمری در روستای مغان دیده می شود. که این امر نشان دهنده آن است که لاقل در 400 سال پیش روستا از رونق و آبادی فراوانی برخوردار بوده است. اردو شاه عباس در روستای مغان در حوالی سال 992 قمری زمانی که شاه عباس صفوی هنوز ده- دوازده ساله بیشتر نداشت به عنوان حاکم خراسان بزرگ گماشته شده بود و در هرات امروزی اقامت داشت. شاه عباس به دلیل اینکه سنش کم بود زمام حکومت داری خراسان را به علیقلی خان یکی از خوانین طایفه شاملو واگذار کرده که این موضوع باعث ناراحتی سایر خوانین و طوایف علی الخصوص مرشد قلی خان از طایفه استاجلو شده بود کشمکش ها ادامه داشت و در غرب خراسان آن روزها قدرت و نفوذ مرشد قلی خان روز به روز افزایش پیدا می کرد از همین رو علیقلی خان وزیر و در واقع همه کاره شاه عباس، تصمیم گرفت به مقابله با مرشد قلی خان برخیزد از همین رو سپاهی آماده کرد و به سمت غرب خراسان یعنی نواحی ...