رفتن به بالا

تنها سایت خبری منطقه ترشیز که شامل شهرستانهای کاشمر،خلیل آباد و بردسکن می باشد که این سایت زیر نظر دفتر خبرگزاری صداوسیما می باشد

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • یکشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۸
  • الأحد ۰ جماد ثاني ۱۴۴۱
  • 2020 Sunday 26 January
-١٨(°C)
وزش باد (mph)
فشار (in)
محدوده دید (mi)
اشعه فرابنفش -
رطوبت (in)
امام جمعه بردسکن

امام جمعه بردسکن گفت: ۲۲ بهمن ماه، مظهر زنده بودن انقلاب و بیداری مردم و نظام است. حجت الاسلام علی اصغر امینی در خطبه های نماز جمعه این هفته شهرستان بردسکن به حضور گسترده مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن اشاره کرد و افزود: حضور گسترده شما مردم فهیم شهرستان از دید دشمنان اسلام پنهان نخواهد […]

امام جمعه بردسکن گفت: ۲۲ بهمن ماه، مظهر زنده بودن انقلاب و بیداری مردم و نظام است.

حجت الاسلام علی اصغر امینی در خطبه های نماز جمعه این هفته شهرستان بردسکن به حضور گسترده مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن اشاره کرد و افزود: حضور گسترده شما مردم فهیم شهرستان از دید دشمنان اسلام پنهان نخواهد ماند و با حضور خود مشت محکمی بر دهان رئیس جمهور آمریکا زدید تا دیگر رجز خوانی های بیهوده نکند.
وی اظهار کرد:حضور شما مردم بردسکن پیام همدلی و هم افزایی ، وحدت و مهربانی و اعلام ایمان به وعده های الهی است و نشان دادید که به ندای مقام معظم رهبری لبیک گفته اید.
امینی ضمن تشکر از مردم آگاه و شهید پرور شهرستان بردسکن از حضور در راهپیمایی ۲۲ بهمن گفت: شما مردم عزیز با حضور خود چشم دشمنان را کور کردید و قدم های شما اعلام میکند که به وعده های الهی پایبندید.
خطیب جمعه شهرستان بردسکن با تسلیت ایام فاطمیه گفت: الگوبرداری از سیره بانوی بزرگ اسلام و این اسوه بزرگ می‌تواند در زندگی همه ما نقش مطلوبی داشته باشد.
امینی صفات و کمالات اخلاقی مانند نجابت، سخاوت، شجاعت، عفت و پاکدامنی، تقوا و عبودیت، وفای به عهد و پیمان و ساده‌ زیستی را نمونه‌هایی از فضایل اخلاقی آن حضرت برشمرد و افزود: این ویژگی‌ها بخشی از شخصیت ممتاز دخت نبی مکرم اسلام (ص) است که این‌گونه صفات و کمالات اخلاقی و معنوی فقط در این بانوان ملکوتی و آسمانی یافت می‌شود.
وی نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری را یادآور شد و اظهار کرد: مواظب باشیم که اخلاق دین را برای ریاست دیگران زیر پا نگذاریم و زبان ما کذب نگوید.
امام جمعه بردسکن گفت: حوزه علمیه خواهران و برادران از افتخارات شهرستان است که با در خدمت گرفتن ۱۰۰ دانشجو فعالیت های خوبی را در سطح شهرستان انجام داده است.

 

وی افزود: از مردم شهرستان میخواهم که فرزندان خود را در حوزه های علمیه که الان پذیرش میکند ثبت نام کنند.

 

 

 

 

خبرنگار: سعید نوری

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

نگاهی به تاریخ

نگاهی به روستای مغان و اردوی ۴۰۰ سال پیش شاه عباس صفوی در این روستا

روستای مغان از توابع بخش مرکزی شهرستان کاشمر در استان خراسان رضوی است این این روستا در دهستان پایین ولایت قرار دارد و بر اساس سرشماری سال 1395 جمعیت آن 2516 نفر (788 خانوار) با 1284 مرد و 1232 زن است. روستای مغان 2 کلیومتر با شهر کاشمر فاصله دارد و در سمت غرب شهر واقع است واز طرف جنوب غربی به روستای ممرآباد و از طرف شمال به جاده کاشمر-بردسکن منتهی می شود و در ناحیه آب وهوای گرم وخشک در حاشیه کویر واقع است. واژه کاوی واژه مغان در لغت نامه دهخدا اینگونه تعریف شده است «مغان . [ م ُ ] (اِ) ج ِ مغ. رجوع به مغ شود. || مغان در اصل قبیله ای از قوم ماد بودند که مقام روحانیت منحصراً به آنان تعلق داشت . آنگاه که آیین زرتشت بر نواحی غرب و جنوب ایران یعنی ماد و پارس مستولی شد مغان پیشوایان دیانت جدید شدند. در کتاب اوستا نام طبقه ٔ روحانی را به همان عنوان قدیمی که داشته اند یعنی آترون می بینیم اما در عهد اشکانیان و ساسانیان معمولاً این طایفه رامغان می خوانده اند.» با توجه به اینکه در روزگاری آیین زرتشتی در ترشیز کهن رونق داشته و اکنون هم آثار آن مانند قلعه آتشگاه در حدود 8 کیلومتری شمال غرب روستا  باقی مانده است و با توجه به معنی واژه مغان که در بالا ذکر شد، می توان این گمانه را زد که این روستا روزگاری محل روحانیان و پیشوایان آیین زرتشت در ترشیز کهن بوده است و از همین رو این نام را برای آن برگزیده اند هر چند این فقط در حد یک فرضیه است. پیشینه سند دقیقی در خصوص قدمت روستای مغان وجود ندارد ولی بافت کوچه باغ ها و معماری خانه باغ های این روستا نشان از قدمت بالای این روستا می دهد. همچنین در بعضی از کتب تاریخی روایاتی در خصوص اقامت شاه عباس صفوی در حدود قرن دهم هجری قمری در روستای مغان دیده می شود. که این امر نشان دهنده آن است که لاقل در 400 سال پیش روستا از رونق و آبادی فراوانی برخوردار بوده است. اردو شاه عباس در روستای مغان در حوالی سال 992 قمری زمانی که شاه عباس صفوی هنوز ده- دوازده ساله بیشتر نداشت به عنوان حاکم خراسان بزرگ گماشته شده بود و در هرات امروزی اقامت داشت. شاه عباس به دلیل اینکه سنش کم بود زمام حکومت داری خراسان را به علیقلی خان یکی از خوانین طایفه شاملو واگذار کرده که این موضوع باعث ناراحتی سایر خوانین و طوایف علی الخصوص مرشد قلی خان از طایفه استاجلو شده بود کشمکش ها ادامه داشت و در غرب خراسان آن روزها قدرت و نفوذ مرشد قلی خان روز به روز افزایش پیدا می کرد از همین رو علیقلی خان وزیر و در واقع همه کاره شاه عباس، تصمیم گرفت به مقابله با مرشد قلی خان برخیزد از همین رو سپاهی آماده کرد و به سمت غرب خراسان یعنی نواحی ...