رفتن به بالا

تنها سایت خبری منطقه ترشیز که شامل شهرستانهای کاشمر،خلیل آباد و بردسکن می باشد که این سایت زیر نظر دفتر خبرگزاری صداوسیما می باشد

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • یکشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۸
  • الأحد ۰ جماد ثاني ۱۴۴۱
  • 2020 Sunday 26 January
-١٨(°C)
وزش باد (mph)
فشار (in)
محدوده دید (mi)
اشعه فرابنفش -
رطوبت (in)
فرماندار بردسکن

رجز خوانی رئیس جمهور امریکا از حرف های تکراری است/راهپیمایی ۲۲ بهمن پاسخ دندان شکن به دشمنان است/بردسکن به قطب طلای استان تبدیل می شود فرماندار بردسکن گفت: رجز خوانی های رئیس جمهور جدید امریکا چیز جدیدی نیست واز حرف های تکراری وبدون اهمیت وی ودیگر روسای قبلی این کشور است. برات علی نیا در […]

رجز خوانی رئیس جمهور امریکا از حرف های تکراری است/راهپیمایی ۲۲ بهمن پاسخ دندان شکن به دشمنان است/بردسکن به قطب طلای استان تبدیل می شود

فرماندار بردسکن گفت: رجز خوانی های رئیس جمهور جدید امریکا چیز جدیدی نیست واز حرف های تکراری وبدون اهمیت وی ودیگر روسای قبلی این کشور است.
برات علی نیا در مراسم جشن انقلاب در شهرستان بردسکن ودر جمع مردم این شهرستان اظهارکرد: این حرف ها برای ملت ایران به یک داستان تکراری تبدیل شده است چرا که روسای جمهور قبلی امریکا نیز همین حرف ها را می زدند.
وی ایستادگی و مقاومت ملت ایران را ستود وافزود: سخنان رهبر معظم انقلاب آنها را به عقب نشینی وادار خنثی شده است.
وی گفت: امروز ایران اسلامی در مقابل استکبار جهانی قد علم کرده است و ملت ایران با حضور پرشور و گسترده خود در راهپیمایی یوم الله ۲۲ بهمن پاسخ دندان شکنی را به رجز خوانی های ترامپ خواهند داد.
وی اظهار داشت: امروز حتی تصمیم گیری های رئیس جمهور امریکا باعث واکنش کشورهای اروپایی نیز شده است و حرف های او دیگر خریداری ندارد.
فرماندار بردسکن توجه به حوزه بانوان را مورد تاکید قرارداد و گفت: امروز دشمنان از طریق جنگ نرم و فضاهای مجازی قصد دارند به بنیان خانواده ها رسوخ پیدا کنند که می طلبد دراین رابطه متولیان امر بیشتر ورود پیدا کنند تا به تحکیم و بنیان خانواده خدشه ای وارد نشود.
علی نیا به برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا اشاره کرد و افزود: هرچقدر که مشارکت مردم در پای صندوق های اخذ رای بیشتر باشد دشمنان را در اهداف شوم خود مایوس و موجب می شود که ضریب اقتدار نظام بالا برود.
برات علی نیا با بیان اینکه مبنای قدرت جمهوری اسلامی ایران شهدا هستند گفت: اگر امروز دشمنان از شجاعت و توانمندی ایران اسلامی در حوزه های مختلف هراس دارند به برکت خون مطهر شهدا است که انقلاب را بیمه کرده اند.
وی به حمایت همه جانبه دولت تدبیر وامید از سرمایه گذاران اشاره کرد واظهار داشت: خوشبختانه شهرستان بردسکن در حوزه معادن به ویژه طلا و مس در سطح استان حرف اول را می زند و در آینده نزدیک با راه اندازی کارخانه طلا، این شهرستان به قطب طلا در استان تبدیل می شود
. وی همچنین از آغاز عملیات اجرایی کارخانه دوچرخه سازی در شهرک صنعتی بردسکن خبرداد و گفت: تمامی اقدامات انجام شده درراستای منویات مقام معظم رهبری مبنی بر اقتصاد مقاومتی است که خوشبختانه این شهرستان در تحقق این شعار توانسته است حرکت های بزرگی را انجام دهد.

 

 

خبرنگار:سعید نوری

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

نگاهی به تاریخ

نگاهی به روستای مغان و اردوی ۴۰۰ سال پیش شاه عباس صفوی در این روستا

روستای مغان از توابع بخش مرکزی شهرستان کاشمر در استان خراسان رضوی است این این روستا در دهستان پایین ولایت قرار دارد و بر اساس سرشماری سال 1395 جمعیت آن 2516 نفر (788 خانوار) با 1284 مرد و 1232 زن است. روستای مغان 2 کلیومتر با شهر کاشمر فاصله دارد و در سمت غرب شهر واقع است واز طرف جنوب غربی به روستای ممرآباد و از طرف شمال به جاده کاشمر-بردسکن منتهی می شود و در ناحیه آب وهوای گرم وخشک در حاشیه کویر واقع است. واژه کاوی واژه مغان در لغت نامه دهخدا اینگونه تعریف شده است «مغان . [ م ُ ] (اِ) ج ِ مغ. رجوع به مغ شود. || مغان در اصل قبیله ای از قوم ماد بودند که مقام روحانیت منحصراً به آنان تعلق داشت . آنگاه که آیین زرتشت بر نواحی غرب و جنوب ایران یعنی ماد و پارس مستولی شد مغان پیشوایان دیانت جدید شدند. در کتاب اوستا نام طبقه ٔ روحانی را به همان عنوان قدیمی که داشته اند یعنی آترون می بینیم اما در عهد اشکانیان و ساسانیان معمولاً این طایفه رامغان می خوانده اند.» با توجه به اینکه در روزگاری آیین زرتشتی در ترشیز کهن رونق داشته و اکنون هم آثار آن مانند قلعه آتشگاه در حدود 8 کیلومتری شمال غرب روستا  باقی مانده است و با توجه به معنی واژه مغان که در بالا ذکر شد، می توان این گمانه را زد که این روستا روزگاری محل روحانیان و پیشوایان آیین زرتشت در ترشیز کهن بوده است و از همین رو این نام را برای آن برگزیده اند هر چند این فقط در حد یک فرضیه است. پیشینه سند دقیقی در خصوص قدمت روستای مغان وجود ندارد ولی بافت کوچه باغ ها و معماری خانه باغ های این روستا نشان از قدمت بالای این روستا می دهد. همچنین در بعضی از کتب تاریخی روایاتی در خصوص اقامت شاه عباس صفوی در حدود قرن دهم هجری قمری در روستای مغان دیده می شود. که این امر نشان دهنده آن است که لاقل در 400 سال پیش روستا از رونق و آبادی فراوانی برخوردار بوده است. اردو شاه عباس در روستای مغان در حوالی سال 992 قمری زمانی که شاه عباس صفوی هنوز ده- دوازده ساله بیشتر نداشت به عنوان حاکم خراسان بزرگ گماشته شده بود و در هرات امروزی اقامت داشت. شاه عباس به دلیل اینکه سنش کم بود زمام حکومت داری خراسان را به علیقلی خان یکی از خوانین طایفه شاملو واگذار کرده که این موضوع باعث ناراحتی سایر خوانین و طوایف علی الخصوص مرشد قلی خان از طایفه استاجلو شده بود کشمکش ها ادامه داشت و در غرب خراسان آن روزها قدرت و نفوذ مرشد قلی خان روز به روز افزایش پیدا می کرد از همین رو علیقلی خان وزیر و در واقع همه کاره شاه عباس، تصمیم گرفت به مقابله با مرشد قلی خان برخیزد از همین رو سپاهی آماده کرد و به سمت غرب خراسان یعنی نواحی ...