رفتن به بالا

تنها سایت خبری منطقه ترشیز که شامل شهرستانهای کاشمر،خلیل آباد و بردسکن می باشد که این سایت زیر نظر دفتر خبرگزاری صداوسیما می باشد

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • یکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸
  • الأحد ۲۸ جماد ثاني ۱۴۴۱
  • 2020 Sunday 23 February
-١٨(°C)
وزش باد (mph)
فشار (in)
محدوده دید (mi)
اشعه فرابنفش -
رطوبت (in)
افتتاح و بهره برداری از 3 پروژه عمرانی و خدماتی در شهرستان بردسکن

در ششمین روز از دهه مبار ک فجر: افتتاح و بهره برداری از ۳ پروژه عمرانی و خدماتی در شهرستان بردسکن به مناسبت ششمین روز از دهه مبارک فجر افتتاح و بهره برداری از ۳ پروژه خدماتی و عمرانی در شهرستان بردسکن با اعتبار بالغ بر ۱۰۰ میلیارد ریال آغاز شد. عصر امروز با حضور […]

در ششمین روز از دهه مبار ک فجر:

افتتاح و بهره برداری از ۳ پروژه عمرانی و خدماتی در شهرستان بردسکن

به مناسبت ششمین روز از دهه مبارک فجر افتتاح و بهره برداری از ۳ پروژه خدماتی و عمرانی در شهرستان بردسکن با اعتبار بالغ بر ۱۰۰ میلیارد ریال آغاز شد.
عصر امروز با حضور فرماندار شهرستان بردسکن و دیگر روسای ادارات پروژه گاز رسانی به روستاهای فاز ۳ بردسکن با اعتبار ۹۰ میلیارد ریال در روستاهای اسلام آباد ، حطیطه و زمان آباد به بهره برداری رسید.
مهندس ناصر ایمانی رئیس اداره گاز شهرستان بردسکن در مراسم افتتاح و روشن شدن مشعل گاز خانگی این روستا اظهار کرد: با گاز رسانی به ۳ روستای بخش انابد ۸۰۰ خانوار از نعمت گاز برخوردار میشوند که با پیگیری های انجام شده از سال ۹۳-۹۴ اکنون به ثمر رسیده و گرمابخش خانواده های روستایی منطقه شد.
وی با اشاره به اینکه در طول ایام دهه فجر ۱۲ روستای دیگر این شهرستان گاز خانگی آنان افتتاح و مورد بهره برداری قرار میگیرد افزود: دولت تدبیر و امید با الویت رسانی به روستاها توجه خاصی را به توانمند سازی اقتصاد مردم روستا دارد.
همچنین در ادامه برنامه های افتتاح پروژه های دهه فجر انقلاب اسلامی بهره برداری از آبیاری تحت فشار شرکت کشت و صنعت انابد وابسته به آستان قدس رضوی با اعتبار ۳میلیارد و سیصد میلیون ریال در مساحت ۷۰ هکتار افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت.
به گفته حسین محمدی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان بردسکن اجرای این طرح باعث صرفه جویی ۹۵ درصدی آبیاری این مزارع شد
افتتاح دفتر پیشخوان شهر انابد بردسکن دیگر پروژه برنامه های ستاد دهه فجر این شهرستان بود که افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت.

 

 

 

خبرنگار :سعید نوری

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

نگاهی به تاریخ

نگاهی به روستای مغان و اردوی ۴۰۰ سال پیش شاه عباس صفوی در این روستا

روستای مغان از توابع بخش مرکزی شهرستان کاشمر در استان خراسان رضوی است این این روستا در دهستان پایین ولایت قرار دارد و بر اساس سرشماری سال 1395 جمعیت آن 2516 نفر (788 خانوار) با 1284 مرد و 1232 زن است. روستای مغان 2 کلیومتر با شهر کاشمر فاصله دارد و در سمت غرب شهر واقع است واز طرف جنوب غربی به روستای ممرآباد و از طرف شمال به جاده کاشمر-بردسکن منتهی می شود و در ناحیه آب وهوای گرم وخشک در حاشیه کویر واقع است. واژه کاوی واژه مغان در لغت نامه دهخدا اینگونه تعریف شده است «مغان . [ م ُ ] (اِ) ج ِ مغ. رجوع به مغ شود. || مغان در اصل قبیله ای از قوم ماد بودند که مقام روحانیت منحصراً به آنان تعلق داشت . آنگاه که آیین زرتشت بر نواحی غرب و جنوب ایران یعنی ماد و پارس مستولی شد مغان پیشوایان دیانت جدید شدند. در کتاب اوستا نام طبقه ٔ روحانی را به همان عنوان قدیمی که داشته اند یعنی آترون می بینیم اما در عهد اشکانیان و ساسانیان معمولاً این طایفه رامغان می خوانده اند.» با توجه به اینکه در روزگاری آیین زرتشتی در ترشیز کهن رونق داشته و اکنون هم آثار آن مانند قلعه آتشگاه در حدود 8 کیلومتری شمال غرب روستا  باقی مانده است و با توجه به معنی واژه مغان که در بالا ذکر شد، می توان این گمانه را زد که این روستا روزگاری محل روحانیان و پیشوایان آیین زرتشت در ترشیز کهن بوده است و از همین رو این نام را برای آن برگزیده اند هر چند این فقط در حد یک فرضیه است. پیشینه سند دقیقی در خصوص قدمت روستای مغان وجود ندارد ولی بافت کوچه باغ ها و معماری خانه باغ های این روستا نشان از قدمت بالای این روستا می دهد. همچنین در بعضی از کتب تاریخی روایاتی در خصوص اقامت شاه عباس صفوی در حدود قرن دهم هجری قمری در روستای مغان دیده می شود. که این امر نشان دهنده آن است که لاقل در 400 سال پیش روستا از رونق و آبادی فراوانی برخوردار بوده است. اردو شاه عباس در روستای مغان در حوالی سال 992 قمری زمانی که شاه عباس صفوی هنوز ده- دوازده ساله بیشتر نداشت به عنوان حاکم خراسان بزرگ گماشته شده بود و در هرات امروزی اقامت داشت. شاه عباس به دلیل اینکه سنش کم بود زمام حکومت داری خراسان را به علیقلی خان یکی از خوانین طایفه شاملو واگذار کرده که این موضوع باعث ناراحتی سایر خوانین و طوایف علی الخصوص مرشد قلی خان از طایفه استاجلو شده بود کشمکش ها ادامه داشت و در غرب خراسان آن روزها قدرت و نفوذ مرشد قلی خان روز به روز افزایش پیدا می کرد از همین رو علیقلی خان وزیر و در واقع همه کاره شاه عباس، تصمیم گرفت به مقابله با مرشد قلی خان برخیزد از همین رو سپاهی آماده کرد و به سمت غرب خراسان یعنی نواحی ...