رفتن به بالا

تنها سایت خبری منطقه ترشیز که شامل شهرستانهای کاشمر،خلیل آباد و بردسکن می باشد که این سایت زیر نظر دفتر خبرگزاری صداوسیما می باشد

تعداد اخبار امروز : 5 خبر


  • پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹
  • الخميس ۵ شوال ۱۴۴۱
  • 2020 Thursday 28 May
-١٨(°C)
وزش باد (mph)
فشار (in)
محدوده دید (mi)
اشعه فرابنفش -
رطوبت (in)
افتتاح نمایشگاه صنایع دستی کاشمر

ظهر امروز و همزمان با دهه مبارک فجر با حضور فرماندار و جمعی از مسئولان نمایشگاه صنایع دستی کاشمر افتتاح شد.   در حاشیه این نمایشگاه رییس اداره میراث فرهنگی کاشمر، رضا یوسفی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، با بیان اینکه نمایشگاه صنایع دستی با همت هنرمندان شهرستان برپا شده است، اظهار کرد: […]

ظهر امروز و همزمان با دهه مبارک فجر با حضور فرماندار و جمعی از مسئولان نمایشگاه صنایع دستی کاشمر افتتاح شد.

 

در حاشیه این نمایشگاه رییس اداره میراث فرهنگی کاشمر، رضا یوسفی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، با بیان اینکه نمایشگاه صنایع دستی با همت هنرمندان شهرستان برپا شده است، اظهار کرد: به جهت اینکه صنایع دستی کاشمر از توان بسیار بالایی برخوردار است، تصمیم بر برپایی این نمایشگاه گرفته شد.

 

وی با اشاره به اینکه این نمایشگاه در طبقه پایین اداره برپا شده است، گفت: فضای خود این نمایشگاه نیز به صورت سنتی و دارای حوض‌خانه و مدبخت است که برای این نمایشگاه طراحی شد.

 

یوسفی با اعلام اینکه در این نمایشگاه غذاهای سنتی شرکت‌ها و افرادی به نمایش گذاشته شده که در عرصه صنایع دستی فعالیت دارند، افزود: این نمایشگاه در ۹ غرفه سراجی سنتی، معرق چوب، غذاهای سنتی، بافته های داری، جواهر سازی، خراطی، حجم و سازه های سنتی برپا شده است.

 

رییس اداره میراث فرهنگی کاشمر با بیان اینکه هدف اصلی به جز خود نمایشگاه شکوفا کردن مقوله اقتصاد است، اظهار کرد: در تلاش هستیم با فرهنگ سازی صنایع‌دستی در سبد کالای خانوار و ادارات قرار گیرد.

 

وی با اشاره به اینکه ظرفیت شهرستان در تولید صنایع دستی بسیار بالا است، بر تشکیل بازارچه هنر دائم در شهرستان تاکید کرد و گفت: در تلاش هستیم پک‌های سوغات مختلف تهیه و عرضه کنیم.

 

یوسفی همچنین از هنرمندان صنایع دستی خواست با پرهیز از کارهای انفرادی به سمت شرکت تعاونی‌ها و سازمان یافته کار کنند.

 

وی در ادامه به وضعیت موزه مردم‌شناسی کاشمر اشاره کرد و گفت: این مکان برای موزه در نظر گرفته شده اما تا زمانی که راه‌اندازی شود تصمیم گرفته شد، نمایشگاه صنایع دستی در محل موزه افتتاح شود.

 

رییس اداره میراث فرهنگی کاشمر با بیان اینکه در صدد هستیم تمامی امکانات مورد نیاز فراهم و تهیه شده است، بیان کرد: در تلاش هستیم پس از اینکه فضای اطراف موزه آماده شد، موزه راه‌اندازی شود.

 

این نمایشگاه از از ۱۶ لغایت ۲۲ بهمن در محل میراث فرهنگی کاشمر برای بازدید عموم دایر است.

 

 

 

روابط عمومی فرمانداری کاشمر

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

نگاهی به تاریخ

نگاهی به روستای مغان و اردوی ۴۰۰ سال پیش شاه عباس صفوی در این روستا

روستای مغان از توابع بخش مرکزی شهرستان کاشمر در استان خراسان رضوی است این این روستا در دهستان پایین ولایت قرار دارد و بر اساس سرشماری سال 1395 جمعیت آن 2516 نفر (788 خانوار) با 1284 مرد و 1232 زن است. روستای مغان 2 کلیومتر با شهر کاشمر فاصله دارد و در سمت غرب شهر واقع است واز طرف جنوب غربی به روستای ممرآباد و از طرف شمال به جاده کاشمر-بردسکن منتهی می شود و در ناحیه آب وهوای گرم وخشک در حاشیه کویر واقع است. واژه کاوی واژه مغان در لغت نامه دهخدا اینگونه تعریف شده است «مغان . [ م ُ ] (اِ) ج ِ مغ. رجوع به مغ شود. || مغان در اصل قبیله ای از قوم ماد بودند که مقام روحانیت منحصراً به آنان تعلق داشت . آنگاه که آیین زرتشت بر نواحی غرب و جنوب ایران یعنی ماد و پارس مستولی شد مغان پیشوایان دیانت جدید شدند. در کتاب اوستا نام طبقه ٔ روحانی را به همان عنوان قدیمی که داشته اند یعنی آترون می بینیم اما در عهد اشکانیان و ساسانیان معمولاً این طایفه رامغان می خوانده اند.» با توجه به اینکه در روزگاری آیین زرتشتی در ترشیز کهن رونق داشته و اکنون هم آثار آن مانند قلعه آتشگاه در حدود 8 کیلومتری شمال غرب روستا  باقی مانده است و با توجه به معنی واژه مغان که در بالا ذکر شد، می توان این گمانه را زد که این روستا روزگاری محل روحانیان و پیشوایان آیین زرتشت در ترشیز کهن بوده است و از همین رو این نام را برای آن برگزیده اند هر چند این فقط در حد یک فرضیه است. پیشینه سند دقیقی در خصوص قدمت روستای مغان وجود ندارد ولی بافت کوچه باغ ها و معماری خانه باغ های این روستا نشان از قدمت بالای این روستا می دهد. همچنین در بعضی از کتب تاریخی روایاتی در خصوص اقامت شاه عباس صفوی در حدود قرن دهم هجری قمری در روستای مغان دیده می شود. که این امر نشان دهنده آن است که لاقل در 400 سال پیش روستا از رونق و آبادی فراوانی برخوردار بوده است. اردو شاه عباس در روستای مغان در حوالی سال 992 قمری زمانی که شاه عباس صفوی هنوز ده- دوازده ساله بیشتر نداشت به عنوان حاکم خراسان بزرگ گماشته شده بود و در هرات امروزی اقامت داشت. شاه عباس به دلیل اینکه سنش کم بود زمام حکومت داری خراسان را به علیقلی خان یکی از خوانین طایفه شاملو واگذار کرده که این موضوع باعث ناراحتی سایر خوانین و طوایف علی الخصوص مرشد قلی خان از طایفه استاجلو شده بود کشمکش ها ادامه داشت و در غرب خراسان آن روزها قدرت و نفوذ مرشد قلی خان روز به روز افزایش پیدا می کرد از همین رو علیقلی خان وزیر و در واقع همه کاره شاه عباس، تصمیم گرفت به مقابله با مرشد قلی خان برخیزد از همین رو سپاهی آماده کرد و به سمت غرب خراسان یعنی نواحی ...