رفتن به بالا

تنها سایت خبری منطقه ترشیز که شامل شهرستانهای کاشمر،خلیل آباد و بردسکن می باشد که این سایت زیر نظر دفتر خبرگزاری صداوسیما می باشد

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • یکشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۸
  • الأحد ۰ جماد ثاني ۱۴۴۱
  • 2020 Sunday 26 January
-١٨(°C)
وزش باد (mph)
فشار (in)
محدوده دید (mi)
اشعه فرابنفش -
رطوبت (in)
مدافعین حرم در سوریه اعتقادی با دشمنان مبارزه دارند

مدافعین حرم در سوریه اعتقادی با دشمنان مبارزه دارند   فرمانده تیپ عمار لشکر فاطمیون مستقر در مناطق دفاع از حریم ولایت در سوریه گفت: مدافعین حرم درحال مبارزه یک حرکت ایدئولوژیک هستند واعتقادی با دشمن مبارزه دارند. سردار علی صلاحی امشب در مراسم یادواره شهدای حریم تا حرم در حسینیه علمدار بردسکن با گرامیداشت […]

مدافعین حرم در سوریه اعتقادی با دشمنان مبارزه دارند

 
فرمانده تیپ عمار لشکر فاطمیون مستقر در مناطق دفاع از حریم ولایت در سوریه گفت: مدافعین حرم درحال مبارزه یک حرکت ایدئولوژیک هستند واعتقادی با دشمن مبارزه دارند.
سردار علی صلاحی امشب در مراسم یادواره شهدای حریم تا حرم در حسینیه علمدار بردسکن با گرامیداشت دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی ، اظهار کرد: در سوریه مبارزه برای گرفتن سرزمین نیست بلکه یک دفاع دینی واعتقادی است .
وی افزود: امروز در سوریه اگر سربازان اسلام حضور نداشتند ،داعش ودیگر مزدوران این گروه به سایر مرزها در ایران وارد می شدند لذا جانفشانی رزمندگان مظلوم در سوریه دردل دشمنان از خدا بی خبر وخونخوار،دفاع از دین وولایت را با اقتدار به جهانیان نشان دادند.
سردار صلاحی،با بیان اینکه ۸ سال دفاع مقدس مردم ما ، با عشق ولایت وپیروی از منویات ولایت توانستند بیداری اسلامی را در جهان ارزانی دارند ، اظهار داشت: جوانان ورزمندگان دوران دفاع مقدس، با عشق ولایت پاه به میدان دفاع گذاشته اند وامروز هم جوانان پر شور وغیرتی کشور ایران همچون دوران دفاع مقدس ،در دفاع از حریم ولایت پرشورتر از قبل هم آماده دفاع از کشور هستند.
وی با بیان خاطرات رزمندگان وشهدای بردسکنی که در دوران دفاع مقدس درگردانها ولشکر نصر حضور داشتند، افزود: جانفشانی های رزمندگان بردسکنی وخطه ترشیز در لشکر ۵ نصر وصف نا پذیر بود.
فرمانده دوران دفاع مقدس خطاب به جوانان گفت: از صدر اسلام تا دوران دفاع مقدس در هر جنگی قسمتی از ایران را دشمنان به تصرف خود در آوردند ولی در دوران دفاع مقدس، که طولانی ترین مبارزه حق بر باطل بود، ذره ای از خاک ایران به تصرف دشمن نیامد وبا اقتدار وایستادگی در برابر دشمن به پیروزی رسیدیم.
وی عشق به ولایت را مورد اشاره قرارداد وافزود: بعضی از بی بصیرت ها هنوز در خواب غفلت هستند واز پشت نظاره گرند لذا باید به هوش باشند ، مردم بصیر ایران چون کوه در برابر ابرقدرت ها ایستاده ونخواهد گذاشت ذره ای به خاک ایران تجاوز کنند.
فرمانده لشکر فاطمیون گفت: خوارج بی بصیرت که ازخارج از کشور، حتی کشورهای اروپایی وآمریکا ونیز کشورهای حوزه خلیج فارس خط میگیرند،تصریح کرد: داعشی ها یزیدیانی هستند که هیچ رحم ومروتی در آنها دیده نمی شود وباید در این دفاع عقیدتی تا پای جان دفاع کنیم .
وی افزود:جوانان ما همان جوانان تکرار نشدنی زمان دوران دفاع مقدس هستند وافتخار کشورند.
وی با تجلیل از مادران شهدا وهمسران آنان ، به پیام شهدا اشاره کرد وگفت: حجاب اسلامی از خواسته های شهدا از بانوان ما است که امیدواریم همگی در پایبندی به ارزش های اسلامی همچون سیره وروش امامان معصوم علیهم السلام ودر راه شهدا ثابت قدم ورهرو ی خوبی باشیم .
وی دراین مراسم روحانی ومعنوی که توسط ناحیه مقاومت بسیج امام علی (ع) بردسکن و جمعی از مسوولان ، خانواده های شهدا وایثارگران،رزمندگان دوران دفاع مقدس وجوانان پر شور هیات علمدار وقشرهای مختلف مردم شرکت داشتند، بر تبعیت از مقام ولایت فقیه تاکید کرد وگفت: اگر امروز در دنیا سرافراز هستیم از برکت خون شهدا وداشتن نعمت ولایت است .

 

 

خبرنگار:سعید نوری

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

نگاهی به تاریخ

نگاهی به روستای مغان و اردوی ۴۰۰ سال پیش شاه عباس صفوی در این روستا

روستای مغان از توابع بخش مرکزی شهرستان کاشمر در استان خراسان رضوی است این این روستا در دهستان پایین ولایت قرار دارد و بر اساس سرشماری سال 1395 جمعیت آن 2516 نفر (788 خانوار) با 1284 مرد و 1232 زن است. روستای مغان 2 کلیومتر با شهر کاشمر فاصله دارد و در سمت غرب شهر واقع است واز طرف جنوب غربی به روستای ممرآباد و از طرف شمال به جاده کاشمر-بردسکن منتهی می شود و در ناحیه آب وهوای گرم وخشک در حاشیه کویر واقع است. واژه کاوی واژه مغان در لغت نامه دهخدا اینگونه تعریف شده است «مغان . [ م ُ ] (اِ) ج ِ مغ. رجوع به مغ شود. || مغان در اصل قبیله ای از قوم ماد بودند که مقام روحانیت منحصراً به آنان تعلق داشت . آنگاه که آیین زرتشت بر نواحی غرب و جنوب ایران یعنی ماد و پارس مستولی شد مغان پیشوایان دیانت جدید شدند. در کتاب اوستا نام طبقه ٔ روحانی را به همان عنوان قدیمی که داشته اند یعنی آترون می بینیم اما در عهد اشکانیان و ساسانیان معمولاً این طایفه رامغان می خوانده اند.» با توجه به اینکه در روزگاری آیین زرتشتی در ترشیز کهن رونق داشته و اکنون هم آثار آن مانند قلعه آتشگاه در حدود 8 کیلومتری شمال غرب روستا  باقی مانده است و با توجه به معنی واژه مغان که در بالا ذکر شد، می توان این گمانه را زد که این روستا روزگاری محل روحانیان و پیشوایان آیین زرتشت در ترشیز کهن بوده است و از همین رو این نام را برای آن برگزیده اند هر چند این فقط در حد یک فرضیه است. پیشینه سند دقیقی در خصوص قدمت روستای مغان وجود ندارد ولی بافت کوچه باغ ها و معماری خانه باغ های این روستا نشان از قدمت بالای این روستا می دهد. همچنین در بعضی از کتب تاریخی روایاتی در خصوص اقامت شاه عباس صفوی در حدود قرن دهم هجری قمری در روستای مغان دیده می شود. که این امر نشان دهنده آن است که لاقل در 400 سال پیش روستا از رونق و آبادی فراوانی برخوردار بوده است. اردو شاه عباس در روستای مغان در حوالی سال 992 قمری زمانی که شاه عباس صفوی هنوز ده- دوازده ساله بیشتر نداشت به عنوان حاکم خراسان بزرگ گماشته شده بود و در هرات امروزی اقامت داشت. شاه عباس به دلیل اینکه سنش کم بود زمام حکومت داری خراسان را به علیقلی خان یکی از خوانین طایفه شاملو واگذار کرده که این موضوع باعث ناراحتی سایر خوانین و طوایف علی الخصوص مرشد قلی خان از طایفه استاجلو شده بود کشمکش ها ادامه داشت و در غرب خراسان آن روزها قدرت و نفوذ مرشد قلی خان روز به روز افزایش پیدا می کرد از همین رو علیقلی خان وزیر و در واقع همه کاره شاه عباس، تصمیم گرفت به مقابله با مرشد قلی خان برخیزد از همین رو سپاهی آماده کرد و به سمت غرب خراسان یعنی نواحی ...