رفتن به بالا

تنها سایت خبری منطقه ترشیز که شامل شهرستانهای کاشمر،خلیل آباد و بردسکن می باشد که این سایت زیر نظر دفتر خبرگزاری صداوسیما می باشد

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • یکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸
  • الأحد ۲۸ جماد ثاني ۱۴۴۱
  • 2020 Sunday 23 February
-١٨(°C)
وزش باد (mph)
فشار (in)
محدوده دید (mi)
اشعه فرابنفش -
رطوبت (in)
آمریکا سیاست‌مدار بی‌تدبیر است

آمریکا سیاست‌مدار بی‌تدبیر است امام جمعه بردسکن: آمریکا سیاست‌مداری بی‌تدبیر و پوشالی است.   حجت‌الاسلام علی اصغر امینی در دیدار فرماندار و رؤسای ادارات وسازمان‌ها با امام جمعه شهرستان با تبریک ۱۲ بهمن سال‌روز ورود امام راحل به کشور، اظهار کرد: از ابتدا آمریکا کشوری بی‌اعتماد و باغرور است که به این کشور اصلاً نمی‌توان […]

آمریکا سیاست‌مدار بی‌تدبیر است

امام جمعه بردسکن: آمریکا سیاست‌مداری بی‌تدبیر و پوشالی است.

 

حجت‌الاسلام علی اصغر امینی در دیدار فرماندار و رؤسای ادارات وسازمان‌ها با امام جمعه شهرستان با تبریک ۱۲ بهمن سال‌روز ورود امام راحل به کشور، اظهار کرد: از ابتدا آمریکا کشوری بی‌اعتماد و باغرور است که به این کشور اصلاً نمی‌توان اعتماد کرد.
امینی با بیان اینکه دولت مردان ما نباید ذره‌ای چراغ سبز به دشمنان و بویژه آمریکا می‌دادند، افزود: به برکت نظام اسلامی و خون شهدا امروز مسؤولان شهرستان بردسکن از جمله نیروهای فداکار و ارزشی کشور هستند.
وی اظهار داشت: وحدت و انسجام مسؤولان شهرستان و در رأس آنان فرماندار بردسکن، توانسته‌اند جوی آرام و همیاری را در منطقه بوجود آورند که جای تقدیر و تشکر را دارد.
وی خطاب به ورشکستگان سیاسی جامانده از فتنه گران ۸۸ افزود: دولت شعار اعتدال و عقلانیت را داده و در این راه تلاش خود را دارد اما عده‌ای می‌خواهند این شعار دولت را در مصادره خود درآورند که ملت سرافراز ایران این اجازه را نخواهند داد تا این افراد دوباره بتوانند برای خود جایگاهی را در بین مردم داشته باشند.
وی کمک به دولت را در جهت خدمت‌رسانی به مردم ضروری دانست و گفت: مردم کشور ایران در کنار مسؤولان خدوم خود با حمایت از رهنمودهای رهبری انقلاب در برابر تمامی توطئه‌های دشمنان ایستاده‌اند.
وی فضاهای مجازی دشمنان را خطرناک دانست و افزود: باید جوانان با هوشیاری در برابر این دسیسه‌های دشمنان بایستند و چون کوه استوار باشند.

 

 

 

 

بردسکن – سعید نوری

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

نگاهی به تاریخ

نگاهی به روستای مغان و اردوی ۴۰۰ سال پیش شاه عباس صفوی در این روستا

روستای مغان از توابع بخش مرکزی شهرستان کاشمر در استان خراسان رضوی است این این روستا در دهستان پایین ولایت قرار دارد و بر اساس سرشماری سال 1395 جمعیت آن 2516 نفر (788 خانوار) با 1284 مرد و 1232 زن است. روستای مغان 2 کلیومتر با شهر کاشمر فاصله دارد و در سمت غرب شهر واقع است واز طرف جنوب غربی به روستای ممرآباد و از طرف شمال به جاده کاشمر-بردسکن منتهی می شود و در ناحیه آب وهوای گرم وخشک در حاشیه کویر واقع است. واژه کاوی واژه مغان در لغت نامه دهخدا اینگونه تعریف شده است «مغان . [ م ُ ] (اِ) ج ِ مغ. رجوع به مغ شود. || مغان در اصل قبیله ای از قوم ماد بودند که مقام روحانیت منحصراً به آنان تعلق داشت . آنگاه که آیین زرتشت بر نواحی غرب و جنوب ایران یعنی ماد و پارس مستولی شد مغان پیشوایان دیانت جدید شدند. در کتاب اوستا نام طبقه ٔ روحانی را به همان عنوان قدیمی که داشته اند یعنی آترون می بینیم اما در عهد اشکانیان و ساسانیان معمولاً این طایفه رامغان می خوانده اند.» با توجه به اینکه در روزگاری آیین زرتشتی در ترشیز کهن رونق داشته و اکنون هم آثار آن مانند قلعه آتشگاه در حدود 8 کیلومتری شمال غرب روستا  باقی مانده است و با توجه به معنی واژه مغان که در بالا ذکر شد، می توان این گمانه را زد که این روستا روزگاری محل روحانیان و پیشوایان آیین زرتشت در ترشیز کهن بوده است و از همین رو این نام را برای آن برگزیده اند هر چند این فقط در حد یک فرضیه است. پیشینه سند دقیقی در خصوص قدمت روستای مغان وجود ندارد ولی بافت کوچه باغ ها و معماری خانه باغ های این روستا نشان از قدمت بالای این روستا می دهد. همچنین در بعضی از کتب تاریخی روایاتی در خصوص اقامت شاه عباس صفوی در حدود قرن دهم هجری قمری در روستای مغان دیده می شود. که این امر نشان دهنده آن است که لاقل در 400 سال پیش روستا از رونق و آبادی فراوانی برخوردار بوده است. اردو شاه عباس در روستای مغان در حوالی سال 992 قمری زمانی که شاه عباس صفوی هنوز ده- دوازده ساله بیشتر نداشت به عنوان حاکم خراسان بزرگ گماشته شده بود و در هرات امروزی اقامت داشت. شاه عباس به دلیل اینکه سنش کم بود زمام حکومت داری خراسان را به علیقلی خان یکی از خوانین طایفه شاملو واگذار کرده که این موضوع باعث ناراحتی سایر خوانین و طوایف علی الخصوص مرشد قلی خان از طایفه استاجلو شده بود کشمکش ها ادامه داشت و در غرب خراسان آن روزها قدرت و نفوذ مرشد قلی خان روز به روز افزایش پیدا می کرد از همین رو علیقلی خان وزیر و در واقع همه کاره شاه عباس، تصمیم گرفت به مقابله با مرشد قلی خان برخیزد از همین رو سپاهی آماده کرد و به سمت غرب خراسان یعنی نواحی ...