رفتن به بالا

تنها سایت خبری منطقه ترشیز که شامل شهرستانهای کاشمر،خلیل آباد و بردسکن می باشد که این سایت زیر نظر دفتر خبرگزاری صداوسیما می باشد

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸
  • الإثنين ۲۰ ربيع أول ۱۴۴۱
  • 2019 Monday 18 November
مشهد مقدس Mostly Cloudy
٧(°C)
وزش باد ۵(mph)
فشار ٢۶.٨٨(in)
محدوده دید ۶.٠(mi)
اشعه فرابنفش 0-Low
رطوبت ٢۶.٨٨(in)
رئیس اداره گاز کاشمر

بهره مندی ۹۵درصد جمعیت شهرستان کاشمر از نعمت گاز طبیعی     مدیر شرکت گاز کاشمر گفت:۹۵ درصد جمعیت شهری و روستایی این شهرستان از نعمت گاز بهره مند هستند. خلیلی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما (ترشیز)، افزود:هم اکنون تمامی شهرها و خانوارهای روستایی کاشمر از نعمت گاز طبیعی بهره مند هستند و بااجرای […]

بهره مندی ۹۵درصد جمعیت شهرستان کاشمر از نعمت گاز طبیعی

 

 

مدیر شرکت گاز کاشمر گفت:۹۵ درصد جمعیت شهری و روستایی این شهرستان از نعمت گاز بهره مند هستند.
خلیلی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما (ترشیز)، افزود:هم اکنون تمامی شهرها و خانوارهای روستایی کاشمر از نعمت گاز طبیعی بهره مند هستند و بااجرای برنامه های دولت تدبیر و امید در بخش گازرسانی تا پایان سال پیش بینی می شود روستاهای بالای ۲۰خانوار از نعمت گاز برخوردارشوند.
وی اضافه کرد:درسال ۹۳ پروژه گازرسانی به روستاهای بالاولایت شامل؛ روستای نای، فرشه ، طاهرآباد، قوچ پلنگ و بهاریه با اعتباری بالغ بر ۲میلیارد تومان انجام شد.
این مقام مسوول بیان کرد:۲ایستگاه Tps در روستای قوچ پلنگ و مرغداری صالحی نصب و بزودی شاهد گازرسانی در تعدادی مرغداری منطقه خواهیم بود.
خلیلی به دیگر برنامه های اجرایی اداره گاز شهرستان کاشمر اشاره و عنوان کرد:باتوجه به قرارگرفتن شرکت نگین ترشیز در محور شادمهر به کاشمر یک دستگاه CNG در این محل برای تامین سوخت خودروهای عبوری قرار گرفته است.
وی خاطرنشان کرد:در سه سال گذشته تاکنون، گازرسانی به شرکت صنعتی صدرا پلاست، توسعه ۲۴کیلومتر خط شبکه پلی اتیلن با ۱۸۵۰ انشعاب، گازرسانی به ۹واحد تولید مرغ، ۸واحد صنعتی متفرقه، ۸واحد گلخانه ای در بخش کشاورزی انجام و ۵هزار و ۷۶۲مورد متقاضیان خانگی، تجاری و آموزشی در سطح شهرستان اشتراک پذیری شدند.
خلیلی عنوان کرد:طبق مکاتباتی که بااستان صورت گرفته است و باتوجه به ظرفیت خالی که دو ایستگاه قوچ پلنگ و شهرک صنعتی دارد می توانیم روستاهای فرگ، جردوی، فرح آباد، رزق آباد، عارف آباد و فروتقه در شرایط بحرانی مدیریت کنیم.
وی تصریح کرد:در بیستم بهمن ماه پروژه گازرسانی به روستاهای بخش کوهسرخ ازجمله ریوش، ملکی، علی آباد ، بختیار و تولا باحضور مسوولان استانی برگزار خواهدشد.
مدیر شرکت گاز کاشمر گفت:لازم است مشترکین ، اصلاح الگوی مصرف را رعایت کنند تا علاوه بر کاهش هزینه ها موجب بهره گیری سایر بخش های زیرساختی شهرستان از این نعمت الهی فراهم شود.

 

 

 

 

 

خبرنگار:وجیهه تیموری

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

نگاهی به تاریخ

نگاهی به روستای مغان و اردوی ۴۰۰ سال پیش شاه عباس صفوی در این روستا

روستای مغان از توابع بخش مرکزی شهرستان کاشمر در استان خراسان رضوی است این این روستا در دهستان پایین ولایت قرار دارد و بر اساس سرشماری سال 1395 جمعیت آن 2516 نفر (788 خانوار) با 1284 مرد و 1232 زن است. روستای مغان 2 کلیومتر با شهر کاشمر فاصله دارد و در سمت غرب شهر واقع است واز طرف جنوب غربی به روستای ممرآباد و از طرف شمال به جاده کاشمر-بردسکن منتهی می شود و در ناحیه آب وهوای گرم وخشک در حاشیه کویر واقع است. واژه کاوی واژه مغان در لغت نامه دهخدا اینگونه تعریف شده است «مغان . [ م ُ ] (اِ) ج ِ مغ. رجوع به مغ شود. || مغان در اصل قبیله ای از قوم ماد بودند که مقام روحانیت منحصراً به آنان تعلق داشت . آنگاه که آیین زرتشت بر نواحی غرب و جنوب ایران یعنی ماد و پارس مستولی شد مغان پیشوایان دیانت جدید شدند. در کتاب اوستا نام طبقه ٔ روحانی را به همان عنوان قدیمی که داشته اند یعنی آترون می بینیم اما در عهد اشکانیان و ساسانیان معمولاً این طایفه رامغان می خوانده اند.» با توجه به اینکه در روزگاری آیین زرتشتی در ترشیز کهن رونق داشته و اکنون هم آثار آن مانند قلعه آتشگاه در حدود 8 کیلومتری شمال غرب روستا  باقی مانده است و با توجه به معنی واژه مغان که در بالا ذکر شد، می توان این گمانه را زد که این روستا روزگاری محل روحانیان و پیشوایان آیین زرتشت در ترشیز کهن بوده است و از همین رو این نام را برای آن برگزیده اند هر چند این فقط در حد یک فرضیه است. پیشینه سند دقیقی در خصوص قدمت روستای مغان وجود ندارد ولی بافت کوچه باغ ها و معماری خانه باغ های این روستا نشان از قدمت بالای این روستا می دهد. همچنین در بعضی از کتب تاریخی روایاتی در خصوص اقامت شاه عباس صفوی در حدود قرن دهم هجری قمری در روستای مغان دیده می شود. که این امر نشان دهنده آن است که لاقل در 400 سال پیش روستا از رونق و آبادی فراوانی برخوردار بوده است. اردو شاه عباس در روستای مغان در حوالی سال 992 قمری زمانی که شاه عباس صفوی هنوز ده- دوازده ساله بیشتر نداشت به عنوان حاکم خراسان بزرگ گماشته شده بود و در هرات امروزی اقامت داشت. شاه عباس به دلیل اینکه سنش کم بود زمام حکومت داری خراسان را به علیقلی خان یکی از خوانین طایفه شاملو واگذار کرده که این موضوع باعث ناراحتی سایر خوانین و طوایف علی الخصوص مرشد قلی خان از طایفه استاجلو شده بود کشمکش ها ادامه داشت و در غرب خراسان آن روزها قدرت و نفوذ مرشد قلی خان روز به روز افزایش پیدا می کرد از همین رو علیقلی خان وزیر و در واقع همه کاره شاه عباس، تصمیم گرفت به مقابله با مرشد قلی خان برخیزد از همین رو سپاهی آماده کرد و به سمت غرب خراسان یعنی نواحی ...