رفتن به بالا

تنها سایت خبری منطقه ترشیز که شامل شهرستانهای کاشمر،خلیل آباد و بردسکن می باشد که این سایت زیر نظر دفتر خبرگزاری صداوسیما می باشد

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸
  • الإثنين ۱۱ ربيع ثاني ۱۴۴۱
  • 2019 Monday 9 December
مشهد مقدس تا قسمتی ابری
١۵(°C)
وزش باد ٧(mph)
فشار ٢۶.۵٩(in)
محدوده دید ۶.٠(mi)
اشعه فرابنفش 0-Low
رطوبت ٢۶.۵٩(in)
مدیر عامل گاز خراسان رضوی

آرزوی دیرینه مردم کوهسرخ تحقق پیدا کرد . محمد حسن فرهادی فرماندار شهرستان کاشمر در نشست با سید حمید فانی مدیرعامل شرکت گاز خراسان رضوی، از اقدامات صورت گرفته شده در خصوص روشن شدن ،شعله گاز شهری در منطقه کوهستانی وسردسیر کوهسرخ تقدیر نمود. فرهادی با بیان این که مردم ریوش و۴ روستای بخش کوهسرخ […]

آرزوی دیرینه مردم کوهسرخ تحقق پیدا کرد .

محمد حسن فرهادی فرماندار شهرستان کاشمر در نشست با سید حمید فانی مدیرعامل شرکت گاز خراسان رضوی، از اقدامات صورت گرفته شده در خصوص روشن شدن ،شعله گاز شهری در منطقه کوهستانی وسردسیر کوهسرخ تقدیر نمود.

فرهادی با بیان این که مردم ریوش و۴ روستای بخش کوهسرخ ،زمستان امسال از نعمت گاز شهری برخوردار گردیده اند افزود: یکی از اولویتهای اصلی دولت تدبیر وامید ارائه خدمات مطلوب ،بویژه در مناطق کم برخوردار وروستایی درراستای ایجاد نشاط وامید در جامعه می باشد.
فرماندار کاشمر تصریح نمود با تلاش وهمت همه اهالی شهیدپرور کوهسرخ نماینده مردم ،بخشدار، امام جمعه و مسئولین شرکت گاز از ابتدای اذر ماه مردم ولایت مدار و صبور ریوش از نعمت گاز شهری برخوردار گردیدند .
فرهادی افزود : پروژه گازرسانی به بخش کوهسرخ با خط انتقال ۹۲ کیلومتر از سبزوار اجراگردیده است که با اجرای این پروژه ملی و زیربنایی شهر رویش و ۴ روستای مکی ، تولا ، علی اباد بختیار از نعمت گاز برخوردار خواهند شد.

فرهادی گفت : در حال حاضر با همت وتلاش مدیر وکارکنان شرکت گاز کاشمر۱۵۷۵خانوار کوهسرخی اشتراک پذیری نموده اند و زمستان خودرا با گرمای بخاری های گازسوز سپری خواهند نمود
فرماندار گفت پیش بینی های لازم در شهرستان صورت گرفته که هر خانوار پس از سپری نمودن مراحل اداری اشتراک پذیری در کمترین زمان ممکن گاز انها وصل خواهدشد
وی ضمن تقدیر از مردم ولایتمدار کوهسرخ که صبورانه در هوای سرد کوهسرخ سختیها را به جان خریدند ابراز امیدواری کرد با اجرای این پروژه حیاتی ومهم شاهد پایداری روستاها و مهاجرت معکوس مردم از شهرها به روستاهای بخش کوهسرخ باشیم.

فرماندار همچنین تاکید نمود تدابیر لازم اندیشیده شده است تا مدارس و حسینیه ها و مساجد پس از تاکید نظام مهندسی گاز ،در بخورداری از نعمت گاز در اولویت باشند .

درادامه فانی مدیرعامل شرکت گاز خراسان رضوی باابراز خرسندی از بهره مندی شهر ریوش وچهار روستای این بخش از نعمت گازگفت : با اتمام این پروژه مهم بیش از دوهزار و ۷۰۰ خانوار از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند شدند.

فانی خاطرنشان کرد : این پروژه با اجرای ۹۲ کیلومتر خط انتقال ۱۰ اینچ با هزینه‌ای معادل ۲۳۰ میلیارد ریال و دو ایستگاه تقلیل فشار شهری با ظرفیت پنج و ۱۰هزار مترمکعب احداث گردیده است.
مدیرعامل شرکت گازخراسان رضوی بیان داشت : تمام تمهیدات لازم اندیشیده شده است تا شهرستان کاشمر در زمستان امسال هیچ گونه مشکل قطعی گاز در مواقع بحرانی نداشته باشد .
وی تاکید نمود با پیگیری ها ی انجام شده ودرجهت سیاستهای شرکت گاز پروژه اجرای خط لوله انتقال گاز ۱۶اینچی از تربت حیدریه به کاشمر در جراید رسمی آگهی شده است وامیدواریم پس از طی مراحل قانونی و انتخاب پیمانکار در اینده نزدیک شاهد اغاز عملیات اجرایی این پروژه مهم و زیربنایی که یکی از خواسته ها ومطالبات به حق مردم کاشمر ومسئولین است باشیم.

 

 

 

روابط عمومی فرمانداری کاشمر

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

نگاهی به تاریخ

نگاهی به روستای مغان و اردوی ۴۰۰ سال پیش شاه عباس صفوی در این روستا

روستای مغان از توابع بخش مرکزی شهرستان کاشمر در استان خراسان رضوی است این این روستا در دهستان پایین ولایت قرار دارد و بر اساس سرشماری سال 1395 جمعیت آن 2516 نفر (788 خانوار) با 1284 مرد و 1232 زن است. روستای مغان 2 کلیومتر با شهر کاشمر فاصله دارد و در سمت غرب شهر واقع است واز طرف جنوب غربی به روستای ممرآباد و از طرف شمال به جاده کاشمر-بردسکن منتهی می شود و در ناحیه آب وهوای گرم وخشک در حاشیه کویر واقع است. واژه کاوی واژه مغان در لغت نامه دهخدا اینگونه تعریف شده است «مغان . [ م ُ ] (اِ) ج ِ مغ. رجوع به مغ شود. || مغان در اصل قبیله ای از قوم ماد بودند که مقام روحانیت منحصراً به آنان تعلق داشت . آنگاه که آیین زرتشت بر نواحی غرب و جنوب ایران یعنی ماد و پارس مستولی شد مغان پیشوایان دیانت جدید شدند. در کتاب اوستا نام طبقه ٔ روحانی را به همان عنوان قدیمی که داشته اند یعنی آترون می بینیم اما در عهد اشکانیان و ساسانیان معمولاً این طایفه رامغان می خوانده اند.» با توجه به اینکه در روزگاری آیین زرتشتی در ترشیز کهن رونق داشته و اکنون هم آثار آن مانند قلعه آتشگاه در حدود 8 کیلومتری شمال غرب روستا  باقی مانده است و با توجه به معنی واژه مغان که در بالا ذکر شد، می توان این گمانه را زد که این روستا روزگاری محل روحانیان و پیشوایان آیین زرتشت در ترشیز کهن بوده است و از همین رو این نام را برای آن برگزیده اند هر چند این فقط در حد یک فرضیه است. پیشینه سند دقیقی در خصوص قدمت روستای مغان وجود ندارد ولی بافت کوچه باغ ها و معماری خانه باغ های این روستا نشان از قدمت بالای این روستا می دهد. همچنین در بعضی از کتب تاریخی روایاتی در خصوص اقامت شاه عباس صفوی در حدود قرن دهم هجری قمری در روستای مغان دیده می شود. که این امر نشان دهنده آن است که لاقل در 400 سال پیش روستا از رونق و آبادی فراوانی برخوردار بوده است. اردو شاه عباس در روستای مغان در حوالی سال 992 قمری زمانی که شاه عباس صفوی هنوز ده- دوازده ساله بیشتر نداشت به عنوان حاکم خراسان بزرگ گماشته شده بود و در هرات امروزی اقامت داشت. شاه عباس به دلیل اینکه سنش کم بود زمام حکومت داری خراسان را به علیقلی خان یکی از خوانین طایفه شاملو واگذار کرده که این موضوع باعث ناراحتی سایر خوانین و طوایف علی الخصوص مرشد قلی خان از طایفه استاجلو شده بود کشمکش ها ادامه داشت و در غرب خراسان آن روزها قدرت و نفوذ مرشد قلی خان روز به روز افزایش پیدا می کرد از همین رو علیقلی خان وزیر و در واقع همه کاره شاه عباس، تصمیم گرفت به مقابله با مرشد قلی خان برخیزد از همین رو سپاهی آماده کرد و به سمت غرب خراسان یعنی نواحی ...