رفتن به بالا

تنها سایت خبری منطقه ترشیز که شامل شهرستانهای کاشمر،خلیل آباد و بردسکن می باشد که این سایت زیر نظر دفتر خبرگزاری صداوسیما می باشد

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • یکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸
  • الأحد ۱۷ ربيع ثاني ۱۴۴۱
  • 2019 Sunday 15 December
مشهد مقدس Haze
٨(°C)
وزش باد ٧(mph)
فشار ٢۶.٧۵(in)
محدوده دید ٣.٠(mi)
اشعه فرابنفش 0-Low
رطوبت ٢۶.٧۵(in)

پس از اینکه معلم روستای کلاته تیمور بخش کوهسرخ ماجرای نیامدن ۵ دانش آموز مقطع ابتدایی را به مدرسه خبر داد، این موضوع مهم همان روز در شورای آموزش و پروش مطرح و تصمیم بر این شد تا گروهی شامل امام جمعه محترم، بخشدار منطقه، ریاست آموزش و پرورش و کارشناس آموزش ابتدایی بعد از […]

پس از اینکه معلم روستای کلاته تیمور بخش کوهسرخ ماجرای نیامدن ۵ دانش آموز مقطع ابتدایی را به مدرسه خبر داد، این موضوع مهم همان روز در شورای آموزش و پروش مطرح و تصمیم بر این شد تا گروهی شامل امام جمعه محترم، بخشدار منطقه، ریاست آموزش و پرورش و کارشناس آموزش ابتدایی بعد از ظهر همان روز به روستای کلاته تیمور رفته و ضمن صحبت با خانواده های دانش آموزان هدایایی به دانش آموزان بدهند و قول برگشت از کلاس و ادامه تحصیل را از آن ها بگیرند.
مردم این روستا که از همت بالای این مسئولین در حیرت بودند به تدریج در مسجد روستا جمع شدند.
دکتر علی طاهریان، ریاست آموزش و پرورش کوهسرخ در جمع مردم شریف این روستا گفت: قبلا هم گفته ام و این بار با جدیت بیشتری می گویم که شما فرزندانتان را به مدرسه بفرستید و ما تمام هزینه های تحصیلشان از جمله کیف، لوازم التحریر و… را می دهیم.
حجت الاسلام دهقانی، امام جمعه کوهسرخ نیز در ادامه خطاب به مردم این روستا فرمود: خیال نکنید اسلام فقط نماز و روزه است، خداوندی که حتی در انتخاب نام برای پدر و مادر مسئولیت ایجاد کرده قطعا برای تحصیل فرزندان نیز از پدر و مادر سوال خواهد کرد.
رضا رمضانی، بخشدار کوهسرخ نیز بر مسئله علم آموزی تاکید کرد و گفت: با تمام توان و با جدیت و پشتکار وضوع مهم ادامه تحصیل دانش آموزان منطقه را پیگیری می کنیم و خانواده ها نباید این حق مسلم را از دانش آموزان سلب کنند.
در پایان این بازدید ۶ ساعته که تا ساعت ۲۲ ادامه داشت هدایایی از طرف آموزش و پرورش کوهسرخ به دانش آموزان این روستا اهدا شد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

نگاهی به تاریخ

نگاهی به روستای مغان و اردوی ۴۰۰ سال پیش شاه عباس صفوی در این روستا

روستای مغان از توابع بخش مرکزی شهرستان کاشمر در استان خراسان رضوی است این این روستا در دهستان پایین ولایت قرار دارد و بر اساس سرشماری سال 1395 جمعیت آن 2516 نفر (788 خانوار) با 1284 مرد و 1232 زن است. روستای مغان 2 کلیومتر با شهر کاشمر فاصله دارد و در سمت غرب شهر واقع است واز طرف جنوب غربی به روستای ممرآباد و از طرف شمال به جاده کاشمر-بردسکن منتهی می شود و در ناحیه آب وهوای گرم وخشک در حاشیه کویر واقع است. واژه کاوی واژه مغان در لغت نامه دهخدا اینگونه تعریف شده است «مغان . [ م ُ ] (اِ) ج ِ مغ. رجوع به مغ شود. || مغان در اصل قبیله ای از قوم ماد بودند که مقام روحانیت منحصراً به آنان تعلق داشت . آنگاه که آیین زرتشت بر نواحی غرب و جنوب ایران یعنی ماد و پارس مستولی شد مغان پیشوایان دیانت جدید شدند. در کتاب اوستا نام طبقه ٔ روحانی را به همان عنوان قدیمی که داشته اند یعنی آترون می بینیم اما در عهد اشکانیان و ساسانیان معمولاً این طایفه رامغان می خوانده اند.» با توجه به اینکه در روزگاری آیین زرتشتی در ترشیز کهن رونق داشته و اکنون هم آثار آن مانند قلعه آتشگاه در حدود 8 کیلومتری شمال غرب روستا  باقی مانده است و با توجه به معنی واژه مغان که در بالا ذکر شد، می توان این گمانه را زد که این روستا روزگاری محل روحانیان و پیشوایان آیین زرتشت در ترشیز کهن بوده است و از همین رو این نام را برای آن برگزیده اند هر چند این فقط در حد یک فرضیه است. پیشینه سند دقیقی در خصوص قدمت روستای مغان وجود ندارد ولی بافت کوچه باغ ها و معماری خانه باغ های این روستا نشان از قدمت بالای این روستا می دهد. همچنین در بعضی از کتب تاریخی روایاتی در خصوص اقامت شاه عباس صفوی در حدود قرن دهم هجری قمری در روستای مغان دیده می شود. که این امر نشان دهنده آن است که لاقل در 400 سال پیش روستا از رونق و آبادی فراوانی برخوردار بوده است. اردو شاه عباس در روستای مغان در حوالی سال 992 قمری زمانی که شاه عباس صفوی هنوز ده- دوازده ساله بیشتر نداشت به عنوان حاکم خراسان بزرگ گماشته شده بود و در هرات امروزی اقامت داشت. شاه عباس به دلیل اینکه سنش کم بود زمام حکومت داری خراسان را به علیقلی خان یکی از خوانین طایفه شاملو واگذار کرده که این موضوع باعث ناراحتی سایر خوانین و طوایف علی الخصوص مرشد قلی خان از طایفه استاجلو شده بود کشمکش ها ادامه داشت و در غرب خراسان آن روزها قدرت و نفوذ مرشد قلی خان روز به روز افزایش پیدا می کرد از همین رو علیقلی خان وزیر و در واقع همه کاره شاه عباس، تصمیم گرفت به مقابله با مرشد قلی خان برخیزد از همین رو سپاهی آماده کرد و به سمت غرب خراسان یعنی نواحی ...