رفتن به بالا

تنها سایت خبری منطقه ترشیز که شامل شهرستانهای کاشمر،خلیل آباد و بردسکن می باشد که این سایت زیر نظر دفتر خبرگزاری صداوسیما می باشد

تعداد اخبار امروز : 10 خبر


  • یکشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۹
  • الأحد ۱ شوال ۱۴۴۱
  • 2020 Sunday 24 May
-١٨(°C)
وزش باد (mph)
فشار (in)
محدوده دید (mi)
اشعه فرابنفش -
رطوبت (in)
  • پنجشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۱:۲۲
  • کد خبر : 2290
  • مشاهده : 958 بازدید
  • گزارش تصویری
  • چاپ خبر : شهرستان های شرکت کننده در مسابقات قرآن استان  در بردسکن

مدیر آموزش و پرورش بردسکن گفت: در این مسابقات که در دو مرحله برگزار می شود یک هزار دانش آموزان پسر و دختر از ۱۶ شهرستان استان در رشته های حفظ، تفسیر، قرائت قرآن، نهج‌البلاغه، صحیفه سجادیه، مداحی، اذان، احکام و انشای نماز شرکت دارند. غلامحسین غفوری افزود: رقابت دانش آموزان پسر از امروز به […]

مدیر آموزش و پرورش بردسکن گفت: در این مسابقات که در دو مرحله برگزار می شود یک هزار دانش آموزان پسر و دختر از ۱۶ شهرستان استان در رشته های حفظ، تفسیر، قرائت قرآن، نهج‌البلاغه، صحیفه سجادیه، مداحی، اذان، احکام و انشای نماز شرکت دارند.
غلامحسین غفوری افزود: رقابت دانش آموزان پسر از امروز به مدت سه روز و دختران دانش آموز نیز در روزهای اول تا سوم اردیبهشت ماه برگزار می شود.
وی گفت: در این مسابقات دانش آموزان متوسطه اول و دوم شهرستان های تربت حیدریه، باخرز، بجستان، طرقبه شاندیز، گلبهار، فریمان، تایباد، خوشاب، سرخس، سرولایت، صالح آباد، جغتای، رضویه، فیرزه، ششتمد و بردسکن حضور دارند که در هشت رشته قرآنی با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت.
مدیر آموزش و پرورش بردسکن با بیان اینکه ۲۷ داور این مسابقات را داوری خواهند کرد، گفت: این مسابقات ۱۵۶ منتخب خواهد داشت و نفرات برتر هر رشته به مسابقات کشوری راه پیدا خواهند کرد.
غفوری با اشاره به ساماندهی ۹ مکان برای برگزاری مسابقات، افزود: ستاد برگزاری مسابقات در قالب ۱۲ کمیته تشکیل شده و بیش از ۱۰۰ نفر از همکاران فرهنگی و تشکل های دانش آموزی به عنوان عوامل اجرایی با این ستاد همکاری دارند.
مدیر آموزش و پرورش بردسکن فعالیت های مطلوب این شهرستان در حوزه قرآن و داشتن مقام های استانی و کشوری در دو سال اخیر را از دلایل انتخاب بردسکن برای میزبانی این مسابقات عنوان کرد.
شهرستان ۷۶ هزار نفری بردسکن در ۲۷۳ کیلومتری مشهد واقع است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

نگاهی به تاریخ

نگاهی به روستای مغان و اردوی ۴۰۰ سال پیش شاه عباس صفوی در این روستا

روستای مغان از توابع بخش مرکزی شهرستان کاشمر در استان خراسان رضوی است این این روستا در دهستان پایین ولایت قرار دارد و بر اساس سرشماری سال 1395 جمعیت آن 2516 نفر (788 خانوار) با 1284 مرد و 1232 زن است. روستای مغان 2 کلیومتر با شهر کاشمر فاصله دارد و در سمت غرب شهر واقع است واز طرف جنوب غربی به روستای ممرآباد و از طرف شمال به جاده کاشمر-بردسکن منتهی می شود و در ناحیه آب وهوای گرم وخشک در حاشیه کویر واقع است. واژه کاوی واژه مغان در لغت نامه دهخدا اینگونه تعریف شده است «مغان . [ م ُ ] (اِ) ج ِ مغ. رجوع به مغ شود. || مغان در اصل قبیله ای از قوم ماد بودند که مقام روحانیت منحصراً به آنان تعلق داشت . آنگاه که آیین زرتشت بر نواحی غرب و جنوب ایران یعنی ماد و پارس مستولی شد مغان پیشوایان دیانت جدید شدند. در کتاب اوستا نام طبقه ٔ روحانی را به همان عنوان قدیمی که داشته اند یعنی آترون می بینیم اما در عهد اشکانیان و ساسانیان معمولاً این طایفه رامغان می خوانده اند.» با توجه به اینکه در روزگاری آیین زرتشتی در ترشیز کهن رونق داشته و اکنون هم آثار آن مانند قلعه آتشگاه در حدود 8 کیلومتری شمال غرب روستا  باقی مانده است و با توجه به معنی واژه مغان که در بالا ذکر شد، می توان این گمانه را زد که این روستا روزگاری محل روحانیان و پیشوایان آیین زرتشت در ترشیز کهن بوده است و از همین رو این نام را برای آن برگزیده اند هر چند این فقط در حد یک فرضیه است. پیشینه سند دقیقی در خصوص قدمت روستای مغان وجود ندارد ولی بافت کوچه باغ ها و معماری خانه باغ های این روستا نشان از قدمت بالای این روستا می دهد. همچنین در بعضی از کتب تاریخی روایاتی در خصوص اقامت شاه عباس صفوی در حدود قرن دهم هجری قمری در روستای مغان دیده می شود. که این امر نشان دهنده آن است که لاقل در 400 سال پیش روستا از رونق و آبادی فراوانی برخوردار بوده است. اردو شاه عباس در روستای مغان در حوالی سال 992 قمری زمانی که شاه عباس صفوی هنوز ده- دوازده ساله بیشتر نداشت به عنوان حاکم خراسان بزرگ گماشته شده بود و در هرات امروزی اقامت داشت. شاه عباس به دلیل اینکه سنش کم بود زمام حکومت داری خراسان را به علیقلی خان یکی از خوانین طایفه شاملو واگذار کرده که این موضوع باعث ناراحتی سایر خوانین و طوایف علی الخصوص مرشد قلی خان از طایفه استاجلو شده بود کشمکش ها ادامه داشت و در غرب خراسان آن روزها قدرت و نفوذ مرشد قلی خان روز به روز افزایش پیدا می کرد از همین رو علیقلی خان وزیر و در واقع همه کاره شاه عباس، تصمیم گرفت به مقابله با مرشد قلی خان برخیزد از همین رو سپاهی آماده کرد و به سمت غرب خراسان یعنی نواحی ...