رفتن به بالا

تنها سایت خبری منطقه ترشیز که شامل شهرستانهای کاشمر،خلیل آباد و بردسکن می باشد که این سایت زیر نظر دفتر خبرگزاری صداوسیما می باشد

تعداد اخبار امروز : 10 خبر


  • یکشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۹
  • الأحد ۱ شوال ۱۴۴۱
  • 2020 Sunday 24 May
-١٨(°C)
وزش باد (mph)
فشار (in)
محدوده دید (mi)
اشعه فرابنفش -
رطوبت (in)

این روز ها یکی از معضلات جامعه ی ما که گریبان گیر عده ای از مردم نیز شده است ، شایعات بی پایه و اساسی است که توسط عده ای سود جو و مغرض در زمان های مختلف انتشار می یابد. به تازگی در بین مردم عزیز شهرمان کاشمر نیز یکی از همین شایعات داغ […]

این روز ها یکی از معضلات جامعه ی ما که گریبان گیر عده ای از مردم نیز شده است ، شایعات بی پایه و اساسی است که توسط عده ای سود جو و مغرض در زمان های مختلف انتشار می یابد.

به تازگی در بین مردم عزیز شهرمان کاشمر نیز یکی از همین شایعات داغ در خصوص علت مرگ یکی از خدمت گذاران امام حسین (ع) است . مرحوم مسعود کردستانی که به تازگی به رحمت خدا پیوسته ، برخی افراد سودجو با مطرح کردن شایعه هایی در سطح شهر کاشمر و شهرستانهای اطراف قصد بر آشفته کردن اذهان عمومی را داشتند که به منظور جلوگیری از گسترش شایعات مجازی در شبکه های اجتماعی و همچنین در سطح شهر ، از طرف خانواده آن مرحوم طی یک بیانیه تمامی شایعات مرتبط با مرگ ایشان را از پایه و اساس تکذیب کردند. البته بخاطر گسترده بودن فضای مجازی، بستر بسیار خوبی را برای نشر بیشتر اینگونه شایعات را در سطح جامعه فراهم کرده است که لازمه جلوگیری از این عمل ، فرهنگ سازی در استفاده درست از این فضا می باشد. که امید داریم مسئولین امر نیز توجه کافی را به این موضوع داشته باشند تا دیگر شاهد اینگونه قضایا که سابقه زیادی هم در سطح جامعه ما دارد ، همچون سال گذشته بعد از وقوع زلزله در کاشمر ، نباشیم.

متن بیانیه منتشر شده از طرف خانواده مرحوم کردستانی به شرح زیر می باشد:

 

انا لله و انا الیه راجعون
( ما از خدا هستیم و به سوی او باز می گردیم )

ما زنده بر آنیم که آرام نگیریم موجیم که آسودگی ما عدم ماست

    با سلام و صلوات بر منجی عالم بشریت حضرت مهدی (عج) و سلام و درود بر همشهریان عزیز بدینوسیله نهایت تشکر و قدردانی را از کلیهء اقوام ، خویشان ، دوستان ، آشنایان و همسایگان و دیگر عزیزانی که در مراسم تشییع ، تدفین و ختم همسر و پدر عزیزمان مرحوم حاج مسعود کردستانی شرکت نموده اند و با حضور خود ، چاپ بنر و اطلاعیه ، تماس تلفنی، ابراز همدردی خود را با ما اعلام نموده اند کمال تشکر و قدردانی را داریم و عذر خواهیم که به علت تألمات روحی نتوانستیم از تک تک شما عزیزان تشکر نماییم.

لازم به ذکر است که بیان کنیم گویا قصه پردازان خیالی و مخالف با نظام ، اسلام و اهل بیت دست از کارهای خویش بر نمی دارند و برای علت فوت این مرحوم اخبار کذب و شایعات گوناگونی را بر زبان جاری نموده و در بین مردم مومن شهرستان کاشمر و دیگر شهرستانها نشر می دهند .
ما نیز به عنوان بیت این مرحوم و این خادم مخلص اباعبدالله الحسین(ع) و حضرت اباالفضل العباس (ع) تمامی این اخبارکذب و شایعات را از پایه و اساس تکذیب می کنیم و علت فوت ناگهانی عزیز سفر کرده یمان را سکتهءقلبی اعلام می نماییم .

این نوشتار را با زبان حال خود این مرحوم در شب قبل از فوتش به پایان می رسانیم.
« من از تمامی دوستان و افرادی که این شایعات را بر علیه من و خانواده ام نشر داده اند راضی نیستم و جواب آنها دیر نمی شود جایی جواب خواهم داد که راه برگشت برایشان نباشد و آنان را به خدای بزرگ و اربابم حضرت اباالفضل العباس (ع) واگذار می نمایم. »

ازطرف بیت مرحوم خادم العباس حاج مسعود کردستانی

تصویر بیانیه امضا شده

 

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

نگاهی به تاریخ

نگاهی به روستای مغان و اردوی ۴۰۰ سال پیش شاه عباس صفوی در این روستا

روستای مغان از توابع بخش مرکزی شهرستان کاشمر در استان خراسان رضوی است این این روستا در دهستان پایین ولایت قرار دارد و بر اساس سرشماری سال 1395 جمعیت آن 2516 نفر (788 خانوار) با 1284 مرد و 1232 زن است. روستای مغان 2 کلیومتر با شهر کاشمر فاصله دارد و در سمت غرب شهر واقع است واز طرف جنوب غربی به روستای ممرآباد و از طرف شمال به جاده کاشمر-بردسکن منتهی می شود و در ناحیه آب وهوای گرم وخشک در حاشیه کویر واقع است. واژه کاوی واژه مغان در لغت نامه دهخدا اینگونه تعریف شده است «مغان . [ م ُ ] (اِ) ج ِ مغ. رجوع به مغ شود. || مغان در اصل قبیله ای از قوم ماد بودند که مقام روحانیت منحصراً به آنان تعلق داشت . آنگاه که آیین زرتشت بر نواحی غرب و جنوب ایران یعنی ماد و پارس مستولی شد مغان پیشوایان دیانت جدید شدند. در کتاب اوستا نام طبقه ٔ روحانی را به همان عنوان قدیمی که داشته اند یعنی آترون می بینیم اما در عهد اشکانیان و ساسانیان معمولاً این طایفه رامغان می خوانده اند.» با توجه به اینکه در روزگاری آیین زرتشتی در ترشیز کهن رونق داشته و اکنون هم آثار آن مانند قلعه آتشگاه در حدود 8 کیلومتری شمال غرب روستا  باقی مانده است و با توجه به معنی واژه مغان که در بالا ذکر شد، می توان این گمانه را زد که این روستا روزگاری محل روحانیان و پیشوایان آیین زرتشت در ترشیز کهن بوده است و از همین رو این نام را برای آن برگزیده اند هر چند این فقط در حد یک فرضیه است. پیشینه سند دقیقی در خصوص قدمت روستای مغان وجود ندارد ولی بافت کوچه باغ ها و معماری خانه باغ های این روستا نشان از قدمت بالای این روستا می دهد. همچنین در بعضی از کتب تاریخی روایاتی در خصوص اقامت شاه عباس صفوی در حدود قرن دهم هجری قمری در روستای مغان دیده می شود. که این امر نشان دهنده آن است که لاقل در 400 سال پیش روستا از رونق و آبادی فراوانی برخوردار بوده است. اردو شاه عباس در روستای مغان در حوالی سال 992 قمری زمانی که شاه عباس صفوی هنوز ده- دوازده ساله بیشتر نداشت به عنوان حاکم خراسان بزرگ گماشته شده بود و در هرات امروزی اقامت داشت. شاه عباس به دلیل اینکه سنش کم بود زمام حکومت داری خراسان را به علیقلی خان یکی از خوانین طایفه شاملو واگذار کرده که این موضوع باعث ناراحتی سایر خوانین و طوایف علی الخصوص مرشد قلی خان از طایفه استاجلو شده بود کشمکش ها ادامه داشت و در غرب خراسان آن روزها قدرت و نفوذ مرشد قلی خان روز به روز افزایش پیدا می کرد از همین رو علیقلی خان وزیر و در واقع همه کاره شاه عباس، تصمیم گرفت به مقابله با مرشد قلی خان برخیزد از همین رو سپاهی آماده کرد و به سمت غرب خراسان یعنی نواحی ...